X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kiedy osiągniemy poziom aktywności gospodarczej sprzed pandemii? Prezes PFR wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 16:10
Analizy PFR wskazują, że wzrost gospodarczy w najbliższych 2-3 latach będzie przekraczał 5 proc. - powiedział Paweł Borys, prezes PFR, podczas Czwartkowego Forum SGH. Według niego możliwe jest, że już w III kwartale br. Polska osiągnie poziom aktywności gospodarczej sprzed pandemii.
Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.Foto: Polskie Radio

- Na bazie naszych analiz od kilku miesięcy mówimy, że wzrost gospodarczy w najbliższych 2-3 latach będzie przekraczał 5 proc. – powiedział Paweł Borys, prezes PFR, podczas Czwartkowego Forum SGH.

Odrobimy straty

Jego zdaniem jeszcze w tym roku sytuacja gospodarcza w Polsce wróci do stanu sprzed pandemii.

- Możemy być krajem, który już w III kwartale osiągnie taki poziom aktywności gospodarczej, jaki mieliśmy przed pandemią, a więc odrobimy straty jako jeden z pierwszych krajów Unii - zapewne będziemy w pierwszej trójce - powiedział Borys.

gospodarka pkb wykresy 1200 glow-1Glow ImagesEast News.jpg
Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB Polski. W maju zrobiła to Komisja Europejska

Dodał, że większość sektorów gospodarki już odczuwa ożywienie.

Wraca dobra koniunktura

- Ostatnie dane z gospodarki pokazują, że 80-90 proc. sektorów wróciło do bardzo dobrej koniunktury, a te, które w ostatnich miesiącach były jeszcze zamknięte, zwłaszcza branże usługowe, mogą wracać do normalnej aktywności i odrabiać straty – stwierdził prezes PFR.

Z jego wypowiedzi wynika, że nie tylko w Polsce, ale i na świecie notuje się szybkie odbicie gospodarcze.

- Za chwilę będziemy mówili o przegrzaniu gospodarki – mówi się, że to odbicie może być najszybszym od II wojny światowej. Cieszymy się, że obecna sytuacja różni się od tej sprzed dekady - powiedział.

"Inflacja nie stanowi bariery dla wzrostu gospodarczego"

Prezes PFR stwierdził, że jest zwolennikiem rozpoczęcia normalizacji polityki pieniężnej.

- Na ten moment inflacja nie stanowi bariery dla wzrostu gospodarczego. Zdecydowanie lepiej wychodzić z takiego kryzysu z podwyższoną inflacją niż z wysokim bezrobociem. Inflacja dzisiaj ma jeszcze źródła, na które bank centralny ma niewielki wpływ, ma charakter głównie podażowy, wynika ze wzrostu cen żywności i paliw, nie ma więc charakteru popytowego. Większość prognoz mówi, że lukę popytową domkniemy w przyszłym roku, ale może nastąpić to znacznie szybciej i już trzeba zacząć na to reagować. Zwłaszcza że mamy niskie bezrobocie i rosnące płace, czyli idealne środowisko reflacyjne - wyjaśnił Paweł Borys.

PR24, akg 

Czytaj także

Eksperci: możemy rozwijać się w tempie ponad 5 proc., ale musimy przestać bać się pandemii

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 11:00
Jeśli Polacy w kolejnych miesiącach przestaną bać się pandemii ,to będzie to klucz do wyraźnego zwiększenia konsumpcji. Jeśli będzie nadal rozwijał się eksport i dojdą inwestycje, to jeszcze w tym roku osiągniemy wzrost PKB powyżej 5 proc. Ale w drugim kwartale jest możliwy nawet dwucyfrowy wzrost PKB - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": ekonomista Marek Zuber i Mariusz Adamiak, dyrektor Biura ds. Strategii Rynkowych PKO BP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W przyszłym roku tempo wzrostu gospodarczego przyspieszy do 4,3 proc.". Rząd obradował m.in. w sprawie budżetu

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 15:38
Rada Ministrów przyjęła na dzisiejszym posiedzeniu pięć dokumentów. Najważniejszy z nich dotyczy założeń projektu budżetu państwa na 2022 r. Rząd zakłada m.in., że w przyszłym roku tempo wzrostu gospodarczego przyspieszy do 4,3 procent. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB Polski. W maju zrobiła to Komisja Europejska

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 12:52
Bank Światowy podniósł swoją prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 3,8 proc. z 3,5 proc. szacowanych wcześniej - wynika z najnowszego raportu banku. Podniósł też swój szacunek dla dynamiki wzrostu PKB w 2022 r. o 0,2 pkt proc. do 4,5 proc.
rozwiń zwiń