X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ile pracowników w Polsce spodziewa się kontynuacji pracy zdalnej po pandemii ?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 11:30
Aż 57 proc. pracowników w Polsce oczekuje, że po pandemii nadal częściej będzie pracować zdalnie - wynika z badania firmy doradczej Deloitte. Jednocześnie 31 proc. z nich obawia się, że będzie musiało pracować w większym wymiarze godzin za to samo wynagrodzenie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Girts Ragelis/shutterstock

Badanie firmy doradczej Deloitte pt. "Voice of the European workforce" przeprowadzono w czerwcu 2020 r. i objęło 10 tys. pracowników z Francji, Niemiec, Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Polski.

Aż 80 proc. europejskich respondentów badania przyznało, że w ostatnich miesiącach doświadczyło co najmniej jednej zmiany warunków pracy, przy czym najczęstszą, wskazywaną przez 57 proc. ankietowanych, było przejście na pracę zdalną. Ok. 60 proc. osób, które pracowały zdalnie i 20 proc. wykonujących swoje obowiązki z biura przyznało, że praca stała się bardziej elastyczna w swojej formie.


pies kolana laptop praca zdalna shutter 1200 Mirjana Zidar.jpg
Efektywności pracy zdalnej. Ekspert: nie jest gorsza, a bywa wyższa niż w formie tradycyjnej

Praca zdalna także po pandemii ? 

Możliwości częstszej pracy zdalnej po powrocie sytuacji do normalności, spodziewa się 62 proc. ankietowanych pracowników w Europie i 57 proc. nad Wisłą. W Europie ten odsetek jest nawet wyższy wśród osób, którym przed pandemią nie zdarzało się pracować zdalnie i wynosi 70 proc. 

Dla ponad 80 proc. respondentów w Europie przestawienie się na pracę zdalną w związku z pandemią i inne związane z tym zmiany, jak elastyczne godziny pracy czy większa autonomia, było łatwe lub bardzo łatwe  do zaakceptowania.

Większość europejskich pracowników (86 proc.) odpowiadała, że najłatwiej przyszło im dostosowanie się do ich większej autonomii w miejscu pracy. Polscy pracownicy najczęściej wskazywali na zmianę godzin pracy i jej bardziej elastyczny harmonogram (85 proc.).

40 proc. ankietowanych z Europy przyznało, że w przystosowaniu się do zmian, jakie przyniósł COVID-19, pomocne było zaufanie ze strony liderów. 38 proc. wskazało na zaufanie współpracowników.


praca zdalna dom 1200.jpg
Praca od 9 do 17 przejdzie do historii? Profesor Harvardu stawia tezę o innowacyjnej formie organizacji czasu

Zaufanie pomaga w zdalnej pracy 

Polscy pracownicy najczęściej odpowiadali, że kluczowe w przystosowaniu się do nowej sytuacji było zaufanie kolegów i członków zespołu oraz upływ czasu, natomiast zaufanie liderów było na czwartym miejscu. Jak podkreślili autorzy raportu, tworzenie atmosfery zaufania w pracy wymaga świadomego wysiłku ze strony przełożonych zwłaszcza, gdy zespoły pracują zdalnie.

Polacy liczą, że wzrost zaufania zarówno liderów do swoich zespołów, jak i między współpracownikami jest zmianą, która zostanie z nimi także po pandemii. Tak to oceniło 38 proc. polskich pracowników. Jedna trzecia naszych ankietowanych w Europie oczekuje, że także w czasach po COVID-19 będą mieli większą elastyczność w decydowaniu o tym, kiedy i w jaki sposób będą pracować.

Obawy co do czasu pracy 

Wg Deloitte, przy większym rozproszeniu kadry firmy muszą nauczyć się, jak zarządzać bardziej autonomicznymi pracownikami i zespołami, co będzie wymagało odejścia od starych modeli wynagradzania i oceny.

Tylko 32 proc. pracowników w Europie i 31 proc. w Polsce wyraża obawę przed koniecznością pracy w większym wymiarze za to samo wynagrodzenie. Ale obawę o utrzymanie obecnego zatrudnienia wyraża 46 proc. polskich pracowników i 36 proc. zatrudnionych w Europie. 

Według badania Deloitte aż 60 proc. respondentów z Europy i 65 proc. w Polsce uważa, że najbardziej przydatna  po pandemii będzie umiejętność dostosowania się do nowych warunków pracy. Pozytywnie lub bardzo pozytywnie swoją zawodową przyszłość ocenia 55 proc. ankietowanych z Polski i prawie połowa pracowników w Europie.


PR24/pap/sw


 

Czytaj także

Pracownik na izolacji będzie mógł pracować zdalnie. Jest projekt nowelizacji ustawy

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 14:06
Pracownik objęty izolacją w warunkach domowych, który nie przejawia symptomów choroby COVID-19 lub gdy objawy mają łagodny przebieg, będzie miał możliwość wykonywania pracy zdalnej - takie rozwiązanie zakłada opublikowany w środę projekt nowelizacji ustawy w sprawie przeciwdziałania COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwarte miejsce w UE. Polski rynek pracy w dobie pandemii trzyma się bardzo dobrze

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 15:35
W 2020 r. na skutek COVID-19 liczba przepracowanych godzin pracy w Polsce spadła o 3,5 proc. To i tak niewielki spadek na tle globalnej średniej i czwarty wynik w UE - podał Polski Instytut Ekonomiczny, powołując się na raport Międzynarodowej Organizacji Pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcze pomagają. Bezrobocie w Polsce na stabilnym poziomie

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 17:53
O utrzymującej się na stabilnym poziomie stopie bezrobocia oraz o znaczeniu tarcz ochronnych dla pracodawców i pracowników mówiła w radiowej Jedynce wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego najbardziej obawiają się mikro i małe firmy? Znamy dane z raportu PIE

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 12:20
Sytuacja finansowa mikro i małych firm pogorszyła się w 2020 r. w porównaniu z 2019 r. - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Odsetek mikrofirm wskazujących na złą i bardzo złą sytuację finansową wzrósł do 21 proc., a w przypadku firm małych do 24 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca od 9 do 17 przejdzie do historii? Profesor Harvardu stawia tezę o innowacyjnej formie organizacji czasu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 11:30
Tradycyjny model codziennej ośmiogodzinnej pracy biurowej wkrótce zostanie zastąpiony przez bardziej innowacyjną formę organizacji czasu zawodowego – uważa Ashley Whillans, wykładowczyni Harvard Business School. To jedna ze zmian, jakie zostały wymuszone restrykcjami związanymi z COVID-19, ale wygląda na to, że może z nami zostać na dłużej.  
rozwiń zwiń