X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ważne zmiany w rozliczaniu podatków przez firmy

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 19:45
O zmianach w podatkach, które wnosi przyjęta przez Sejm nowela o PIT, CIT i VAT, które mają ułatwić nam życie z fiskusem, mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jan Sarnowski, wiceminister finansów.
Audio
  • O zmianach w podatkach, które wnosi przyjęta przez Sejm nowela o PIT, CIT i VAT, które mają ułatwić nam życie z fiskusem, mówił w radiowej Jedynce Polskiego Radia Jan Sarnowski wiceminister Finansów
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay

Przyjęta nowela ma z założenia ułatwić wywiązywanie się z obowiązków podatkowych oraz zmniejszyć ilość sporów na linii podatnik-organ podatkowy.

Jak podkreśla wiceminister Jan Sarnowski, przyjęta ustawa ma szereg zmian technicznych porządkujących, które spowodują mniej wątpliwości przy interpretacji przepisów.


podatki kalkulacje firma free shutter 1200.jpg
Dłuższy termin, nowe ulgi. Co warto wiedzieć o rozliczeniu z fiskusem w tym roku?

Nowelizacja doprecyzowuje przepisy podatkowe

Doprecyzowaniu ulegnie np. ulga na PIT. Teraz będzie jasne, że będą mogli z niej skorzystać nie tylko podatnicy rozliczający się co miesiąc, ale i ci, co płaca podatek kwartalnie – mówi gość Polskiego Radia.

Dodaje, że ustawa sprecyzowała ponadto zasady stosowania działającej od stycznia ubiegłego roku ulgi Innovation Box.

- Dzięki niej, dochody z wypracowanych i co ważne projektowanych w Polsce patentów czy wzorów przemysłowych, opodatkowane są rekordowo niską stawką 5 procent – mówi wiceminister.

Precyzyjne przepisy dotyczące białej listy VAT

Inne ważne zmiany dla przedsiębiorców obejmują obszar tzw. białej listy VAT, zawierającej  bazę danych o kontach firmowych przedsiębiorców.

- I działa to w ten sposób, że gdy firma prosi o płatność na konto, którego na takiej liście nie ma, może to oznaczać, że nie chce rozliczyć się z fiskusem. Przedsiębiorca może dopłacić swojemu biznesowemu partnerowi na konto spoza takiego wykazu, ale powinien w ciągu trzech dni zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego - wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Jak dodaje, przyjęta przez Sejm ustawa przewiduje w takim przypadku kilka istotnych ułatwień.

- Przede wszystkim zbędne będzie badanie rachunku, czy figuruje on w wykazie, w przypadku dokonywania płatności przy pomocy Split payment. W przypadku zwykłej płatności na konto, którego nie ma na liście, przedsiębiorcy będą składać zawiadomienie nie tak jak dotychczas do urzędów, w których rozlicza się ich kontrahent, ale do własnego urzędu skarbowego – mówi wiceminister.

Jak dodaje, będzie to dla nich duża oszczędność czasu, gdyż nie będą musieli szukać, gdzie rozlicza podatki ich partner biznesowy.

Wydłużony został również termin do zgłoszenia wpłaty na rachunek bankowy spoza listy.

- Nie będzie to już 3, ale 7 dni – precyzuje gość Polskiego Radia.

Błażej Prośniewski, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sejm za ułatwieniami dla podatników. Nowelizacja części ustaw m.in. o PIT, VAT i CIT

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 19:32
Sejm znowelizował w środę część ustaw podatkowych m.in. o PIT, VAT, CIT, które mają ułatwić podatnikom wywiązywanie się z obowiązków i zmniejszyć ilość sporów na linii podatnik - organ podatkowy.
rozwiń zwiń