X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dłuższy termin, nowe ulgi. Co warto wiedzieć o rozliczeniu z fiskusem w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 14:03
W tym roku kolejny raz będzie się można rozliczyć ze skarbówką poprzez system Twój e-PIT, w którym większość z nas powinna już mieć gotowe, wypełnione przez urzędników zeznania podatkowe za 2019 rok. Zgodnie z zapowiedziami, w systemie pojawiło się też kilka nowości, o których warto pamiętać. Tym razem "zwykli" podatnicy będą mieli również więcej czasu na rozliczenie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Joyseulay/shutterstock
  • W tym roku wydłużony został termin składania zeznań podatkowych
  • Są też nowe ulgi
  • PIT możemy złożyć przez systemy elektroniczne (jak np. Twój e-PIT) lub papierowo

Cyfrowo z fiskusem można się rozliczać od lat, ale od zeszłego roku dla podatników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, zeznanie przygotowuje skarbówka. Dotyczy to ponad 21 milionów osób, które rozliczają się przez formularze PIT-37 i PIT-38.

Po zalogowaniu się do systemu Twój e-PIT (www.podatki.gov.pl; logowanie za pomocą Profilu Zaufanego lub danych autoryzacyjnych z poprzednich zeznań - chodzi o kwotę przychodu) dostaniemy gotowy formularz za 2019 rok, wypełniony przez fiskusa.

Naszym zadaniem będzie teraz sprawdzenie, czy w zeznaniu nie ma pomyłek i czy wszystko zostało wyliczone. Możemy też dodać ulgi, o ile nie uwzględniliśmy ich w zeszłych zeznaniach (ulgi są przepisywane automatycznie na kolejny rok). W tegorocznym zeznaniu, oprócz starych, będzie można uwzględnić nowe ulgi:

  • termomodernizacyjną - można odliczyć kwotę maksymalnie do 53 tysięcy złotych - chodzi o inwestycje w termomodernizację mieszkań lub domów,
  • dla młodych - tzw. zerowy PIT (do 26 roku życia).

Warto też pamiętać o uldze na oświatę - od zeszłego roku można odliczyć darowiznę na niektóre szkoły. W mocy pozostają też dotychczasowe ulgi z tytułu darowizn (np. na krwiodawstwo).

W systemie Twój e-PIT możemy nie tylko wybrać ulgi, ale też organizację pożytku publicznego, na której rzecz przekażemy 1 procent podatku. Jeżeli w ogóle nie zalogujemy się do systemu, 1% zostanie przekazany organizacji wskazanej w poprzednim zeznaniu.

Możemy też nie robić nic. Wówczas nasze rozliczenie zostanie automatycznie wysłane 30 kwietnia.

Do tej pory w systemie Twój e-PIT złożono ponad 3 miliony deklaracji podatkowych za 2019 rok.

Więcej czasu na PIT

W tym roku podatnicy będą mieli więcej czasu na złożenie zeznania, co jest jednym z elementów tarczy antykryzysowej i ma związek z zamieszaniem, wywołanym przez pandemię koronawirusa. Tym razem czas na wysłanie formularza będzie do końca maja, a nie jak zazwyczaj - do końca kwietnia. To szczególnie istotne dla podatników prowadzących działalność gospodarczą, bo oni swoje zeznania muszą wypełnić sami.

1200_kobieta_laptop_shutterstock.jpg
Do kiedy można złożyć PIT? W tym roku więcej czasu

W maju będziemy zatem mogli swobodnie korygować zeznanie, zmieniając np. organizację, której przekażemy 1 procent podatku. W maju zainteresowani otrzymają też informację o ewentualnej niedopłacie podatku (jeśli podatnik nie zrobił nic i jego e-zeznanie zostało wysłane automatycznie).

Dokonywanie jakichkolwiek zmian w maju w związku z formularzem PIT nie będzie miało żadnych konsekwencji - zapewnia resort finansów.

Co z papierowymi zeznaniami?

Ze względu na sytuację epidemiczną ministerstwo zachęca, by korzystać z elektronicznych kanałów rozliczenia podatkowego. Oczywiście przesyłanie tradycyjnych, papierowych formularzy nadal będzie możliwe.

Obecnie nie ma jednak w urzędach możliwości bezpośredniej obsługi interesantów. Dlatego - jak tłumaczył kilka dni temu rzecznik MF Paweł Jurek - w budynkach lub przed nimi wystawione są specjalne urny, jeśli chcemy przekazać jakiś dokument (a więc np. zeznanie PIT) w formie papierowej.

Koronawirus a rozliczenia firm

Jeszcze zanim pojawił się projekt tarczy antykryzysowej, Ministerstwo Finansów wydało komunikat, w którym przypominało, że firmy w tym trudnym czasie mogą wnioskować np. o korzystniejsze warunki spłaty zaległości podatkowych.

- W sytuacji negatywnych skutków finansowych dla przedsiębiorców wynikających z epidemii koronawirusa urzędy skarbowe będą brać pod uwagę te szczególne okoliczności przy rozpatrywaniu wniosków dotyczących przyznania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych - napisał resort finansów.

Te wnioski mają być rozpatrywane "w pierwszej kolejności".

PolskieRadio24.pl, Michał Dydliński

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fiskus nie obsługuje interesantów "twarzą w twarz". Zobacz, jak możesz jeszcze rozliczyć podatek

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 17:10
Kontakt z fiskusem jest obecnie możliwy przez telefon lub przez internet. Jeżeli trzeba jakiś dokument dostarczyć w wersji papierowej - przed urzędami skarbowymi albo w pomieszczeniach urzędów znajdują się urny, do których można takie dokumenty wrzucać - mówił w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik Ministerstwa Finansów Paweł Jurek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus: zerowa stawka VAT dla darowizn od biznesu

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 18:33
Wyprodukowane lub kupione przez firmy produkty przekazane na walką z koronawirusem, zostają objęte zerową stawką podatku VAT - poinformował resort finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do kiedy można złożyć PIT? W tym roku więcej czasu

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 11:11
Mimo iż standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia, w tym roku deklaracje można składać do końca maja - przypomina Ministerstwo Finansów.
rozwiń zwiń