Jak zorganizować lekcje online. Resort cyfryzacji przygotował poradnik dla nauczycieli

2020-03-13, 12:18

Jak zorganizować lekcje online. Resort cyfryzacji przygotował poradnik dla nauczycieli
W związku z epidemią koronawirusa na ponad 2 tygodnie zawieszono zajęcia szkolne. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Resort cyfryzacji radzi nauczycielom, jak zorganizować lekcje online w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach z powodu epidemii koronawirusa. Na stronie ministerstwa można znaleźć poradnik, w jaki sposób przeprowadzić takie lekcje.

Posłuchaj

Portal Szkoławchmurze.org udostępnia bezpłatnie zasoby do nauki przez internet na czas zamknięcia szkół (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Resort podkreślił, że podstawą pracy zdalnej z domu jest komputer z dostępem do internetu i telefon - dzięki nim zajęcia szkolne można poprowadzić online. Nowe technologie pozwalają również na wymianę plików czy ich wspólne przechowywanie.

Powiązany Artykuł

szkola-1200-pap.jpg
Odwołane zajęcia w szkołach. Rodzicu, sprawdź, czy przysługuje ci zasiłek opiekuńczy

MC podkreśliło, że można założyć dla całej klasy prostą listę mailową. Dzięki niej uczniowie mogą np. przesyłać nauczycielowi prace domowe.

Również wykorzystywane w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych dzienniki elektroniczne dają możliwość komunikacji z uczniami i ich rodzicami. "Za ich pośrednictwem można nie tylko wystawiać oceny, ale również zadawać pracę domową, wyznaczać lektury do przeczytania oraz przesyłać linki do różnych materiałów edukacyjnych dostępnych w internecie" - podało MC. Radzi też, by rodzice regularnie sprawdzali informacje publikowane w dziennikach elektronicznych.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Szef MEN: jeżeli zajdzie potrzeba, zmienimy przebieg roku szkolnego

Korzystając z możliwości, jakie daje internet, można też online wspólnie pracować z uczniami na dokumentach. "Wszystko można tak skonfigurować, by dostęp do plików miały tylko wyznaczone przez Ciebie osoby. Niektóre dokumenty może widzieć tylko nauczyciel i uczeń, a inne - cała klasa" - zwróciło się do nauczycieli MC.

"Podczas standardowych lekcji mamy możliwość bezpośredniego kontaktu z naszymi uczniami. (...) Brak zajęć w szkolnej placówce nie wyklucza jednak podobnego kontaktu. Na pomoc przychodzą nam darmowe narzędzia telekonferencyjne" - wskazało MC.

Powiązany Artykuł

koronavirus 1200 pap.jpg
Jak się chronić i do kogo się zgłosić? Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

Resort podpowiada także, jaką treścią i w jaki sposób można wypełnić zdalnie przeprowadzane lekcje. MC wskazało m.in. na platformę https://epodreczniki.pl/ - darmowe narzędzie edukacyjne, gdzie nauczyciele i uczniowie mają do dyspozycji m.in. e-podręczniki i e-materiały do większości przedmiotów ogólnokształcących na wszystkich etapach kształcenia.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "To czas kwarantanny naszego społeczeństwa". Minister zdrowia o zamknięciu placówek oświatowych

Natomiast na portalu http://www.scholaris.pl/ można znaleźć bezpłatne zasoby edukacyjne dostosowane do wszystkich etapów kształcenia, które są dostosowane do wszystkich tablic interaktywnych i innych urządzeń wspomagających pracę nauczyciela, np. tabletów. Na portalu www.lektury.gov.pl dostępna jest większość lektur szkolnych, z których można korzystać bezpłatnie.

Pełną listę adresów i narzędzi, które mogą pomóc w zorganizowaniu lekcji online, można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/nauczycielu-poprowadz-lekcje-online

W Polsce potwierdzono trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem, w sumie liczba zakażonych wzrosła do 61, w tym jedna osoba zmarła - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Potwierdzone wyniki dotyczą dwóch osób z woj. zachodniopomorskiego i jednej z woj. mazowieckiego.

paw/

Polecane

Wróć do strony głównej