X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

V Festiwal Teologii Politycznej. Szerszeń: w tym roku naszym bohaterem będzie C. K. Norwid

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 21:10
- Nasi bohaterowie, często czytani niestety pobieżnie, są wyjątkowi dla polskiej kultury stąd w tym roku naszym bohaterem będzie Cyprian Kamil Norwid - mówiła w Polskim Radiu 24 Natalia Szerszeń z Teologii Politycznej. 
C.K.Norwid
C.K.Norwid

Przed nami piąta edycja Festiwalu Teologii Politycznej. Podczas kolejnych spotkań śledzone będą kierunki przebiegu życia i twórczości Cypriana Kamila Norwida. Pierwsze spotkanie zacznie się w środę, 6 października o godzinie 19.00 w budynku Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie.

- Postacie którym poświęciliśmy poprzednie edycje Festiwalu, a raczej ich nazwiska, mówią same za siebie. Pierwszym bohaterem był Joseph Conrad, potem Zbigniew Herbert, a następnie Gustaw Herling Grudziński i Leopold Tyrmand. W tym roku bohaterem Festiwalu jest Cyprian Kamil Norwid. Są to więc ludzie wręcz ikoniczni, wyjątkowi dla polskiej kultury - powiedziała Natalia Szerszeń.

"Pogrobowiec romantyzmu?"

Dodała, że Cyprian Kamil Norwid to postać, która generuje szczególnie dużo pytań, postać do której lgnęła ciemność choć on sam chciał być "bardzo jasny". Zapamiętaliśmy go jako "pogrobowca romantyzmu", ale jak zauważyła gość PR24, trzeba spojrzeć na niego szerzej, gdyż był on wielkim myślicielem, a także artystą korzystającym z różnych form wyrazu artystycznego.


Norwid pomnik Lublin, Shutterstock 1200.jpg
Prof. Nowicka o Norwidzie: bliska była mu idea przekraczania granic

Festiwal Teologii Politycznej to cykl trzech spotkań poświęconych myśli i twórczości znamienitego pisarza. Każde ze spotkań składać się będzie z dwóch części: panelu dyskusyjnego z udziałem wybitnych znawców (literaturoznawców, historyków sztuki, filozofów, historyków idei i ludzi kultury) Cypriana Kamila Norwida oraz pokazu filmu. Debatę urozmaici lektura poezji i prozy poety w wykonaniu znanych aktorów filmowych i teatralnych: Dariusza Jakubowskiego, Andrzeja Mastalerza i Andrzeja Ferenca.

2021 rokiem Norwida

Cyprian Kamil Norwid to nie tylko pisarz, ale także malarz i myśliciel. Urodził się 24 września 1821 roku w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię, Kamil, wybrał sobie przy bierzmowaniu. Miał trójkę starszego rodzeństwa, po śmierci rodziców opiekowała się nimi dalsza rodzina. W Warszawie ukończył gimnazjum, ale przerwał naukę, nie ukończywszy piątej klasy i wstąpił do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgi. Nieregularna i przerwana edukacja sprawiła, że na dobrą sprawę był samoukiem.

W uznaniu zasług Cypriana Kamila Norwida dla polskiej sztuki i polskiej kultury, w 200-lecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida.

Jak głosi uchwała, "W swojej twórczości Cyprian Kamil Norwid odwoływał się do narodowej i europejskiej tradycji, a zarazem był odważnym nowatorem oraz krytykiem różnych przejawów życia społecznego i politycznego. Patriotyzm podnosił do rangi najwyższej wartości. Podobnie ujmował jako świadomy oraz głęboko wierzący katolik kwestie etyczne, filozoficzne oraz teologiczne".


Posłuchaj
24:46 _PR24_AAC 2021_10_02-20-33-56.mp3 N. Szerszeń o V Festiwalu Teologii Politycznej ("Vademecum Norwidowskie")

***

Audycja: "Vademecum Norwidowskie"

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gość: Natalia Szerszeń z Teologii Politycznej

Data emisji: 02.10.2021

Godzina: 20:33

Czytaj także

"Był latarnią w czasach niewoli". Premier w 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 10:45
Jak poinformowała kancelaria premiera, Mateusz Morawiecki złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą chrzest Cypriana Kamila Norwida w kościele w Dąbrówce oraz na grobie jego matki. "Ten poeta może być jednym z najważniejszych nauczycieli na dzisiejsze, niełatwe czasy" - podkreślił na Facebooku premier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gliński: Norwid był nie tylko wybitny, ale także niepowtarzalny, uniwersalny

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 15:09
- Cyprian Kamil Norwid był wielkim polskim patriotą, w nim była Polska - powiedział w Chrzęsnem wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. - Jego mądrość obdarzyła nasz naród na te 200 lat - podkreślił.
rozwiń zwiń