X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Prezes Orlenu: w Lotosie miejsca pracy zostaną utrzymane, nie będzie żadnych zwolnień grupowych

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 17:25
- Fuzja Orlenu z Lotosem to proces ważny dla obu firm, ale również dla całej naszej ojczyzny. (…) Musimy być wizjonerami. Mamy bardzo ciekawe położenie w Europie i trzeba to wykorzystać pod względem gospodarczym - powiedział w Polskim Radiu 24 Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. - Lotos nadal będzie na Wybrzeżu i tam firma będzie płaciła podatki - dodał.
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Daniel Obajtek, prezes PKN OrlenFoto: PolskieRadio24.pl

W rozmowie z Małgorzatą Raczyńską-Weinsberg, Daniel Obajtek odniósł się do warunkowej zgody Komisji Europejskiej na fuzję Orlenu z Lotosem. Bruksela uzależnia ostateczną akceptację od wywiązania się przez PKN Orlen ze wszystkich zobowiązań, m.in. sprzedaży 30 proc. udziałów rafinerii przejętej Grupy Lotos i 80 proc. jej stacji.

Zbigniew Krysiak 1200.jpg
Fuzja Orlenu z Lotosem. Prof. Krysiak: pozwoli Polsce uzyskać jeszcze silniejszą pozycję w regionie
Posłuchaj
22:04 PR24_AAC 2020_07_19-16-35-40.mp3 Daniel Obajtek o procesie fuzji Orlenu z Lotosem i znaczeniu, jakie to połączenie będzie miało dla przyszłości polskiej gospodarki ("Pro publico")

"Komisja żądała trzy razy więcej"

Prezes PKN Orlen przyznał, że walka o możliwość przejęcia Lotosu trwała od dawna. - Rozpoczęto ją 22 lata temu, ale tak naprawdę tylko w obiektywie kamer i poza tym nic nie zrobiono. Lotos powinien być przejęty jeszcze przed wejściem do Unii Europejskiej, dzięki temu odbyłoby się to na całkiem innych warunkach - stwierdził Obajtek.

Wyjaśnił, że połączenie obu firm nie było łatwym wyzwaniem, gdyż początkowo Komisja Europejska "żądała trzy razy więcej". - Mieliśmy pozbyć się całego detalu, co najmniej dwóch rafinerii i zdecydowanie większej części logistyki. Były to bardzo trudne negocjacje - zaznaczył.

Blisko 50 nowych stacji rocznie

1200_Orlen_shutterstock.jpg
Grupa ORLEN umocni się na rynku chińskim

W opinii Daniela Obajtka, połączenie Orlenu z Lotosem to proces ważny dla obu firm, ale również dla całej naszej ojczyzny i regionu.

- W tym momencie nie posiadamy rafinerii tylko w Polsce. Posiadamy ją również na Litwie, dzięki czemu obsługujemy właśnie to państwo, a także Łotwę i Estonię oraz część Ukrainy i Czech. Stacje mamy również w Niemczech. Co roku otwieramy ok. 50 nowych punktów. W momencie, gdy kupimy Lotos, będzie miał on porządnego partnera i jego wartość będzie zdecydowanie większa - podkreślił gość Polskiego Radia 24.

Nie tylko fuzja z Lotosem, na horyzoncie również PGNiG

PKN Orlen podpisał również list intencyjny ze Skarbem Państwa ws. przejęcia kontroli kapitałowej nad Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. Na konferencji prasowej dotyczącej zgody KE na fuzję paliwowego giganta z Lotosem, premier Mateusz Morawiecki poinformował, że następnym krokiem dla Orlenu będzie właśnie przejęcie PGNiG.

- Również w tym przypadku będzie potrzebna zgoda Komisji Europejskiej. Patrzę jednak na to optymistycznie, gdyż jej uzyskanie będzie zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku Lotosu. Po zakończeniu procesu konsolidacji, nasza spółka będzie zdecydowanie bardziej efektywna, będzie miała całkiem inne możliwości poszukiwawcze, a także inwestycyjne, by pozyskiwać ropę i gaz. Jej przychód będzie sięgał 200 mld zł - dodał Daniel Obajtek.

PKN Orlen 1200.jpg
Obajtek: oceny Moody’s i Fitch Ratings potwierdzają słuszność naszych decyzji

"Robimy wszystko, by Orlen był wiodącym koncernem paliwowo-energetycznym"

Zaznaczył, że "musimy stworzyć koncern multienergetyczny, by kiedyś przeprowadzać transformację energetyczną w naszym kraju". - Najlepiej, gdy będzie to robiła polska firma. Nasze obecne działania patrzą na 10-20 lat do przodu. Robimy wszystko, by Orlen był wiodącym koncernem paliwowo-energetycznym. To przyszłość Polski i naszych dzieci. Nie ma silnego kraju bez silnej gospodarki – powiedział w audycji "Pro publico".

Wizjonerskie spojrzenie

Jak zauważył Obajtek, "musimy mieć czempiona o wielkości europejskiej i światowej, musimy być wizjonerami. Mamy bardzo ciekawe położenie w Europie, trzeba to wykorzystać pod względem gospodarczym". Zapewnił również, że po fuzji Orlenu z Lotosem miejsca pracy w tym drugim koncernie zostaną utrzymane, nie będzie żadnych grupowych zwolnień, a firma nadal będzie na Wybrzeżu i tam będzie płaciła podatki.

***

Audycja: "Pro publico"
Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Data emisji: 19.07.2020
Godzina emisji: 16.35

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekonomista o przejęciach Orlenu: ambicje tworzenia kolosa są wiele większe, niż się wydaje

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 22:00
- To większy bierze mniejszego. To nie jest tak, że te podmioty będą na równych prawach łączyć się ze sobą. Orlen jest większy, silniejszy, bardziej zdywersyfikowany - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Decyzja powinna zapaść już dawno". Dr Dawid Piekarz o fuzji Orlenu z Lotosem

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 11:00
- Połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos powinno nastąpić dużo wcześniej, przed wejściem Polski do UE – mówił w Polskim Radiu 24 dr Dawid Piekarz, ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego. 
rozwiń zwiń