X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Andrzej Kohut o rezygnacji USA z sankcji na Nord Stream 2: Biden stawia na współpracę z Niemcami

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 18:08
- To była decyzja pragmatyczna, podyktowana pewnymi realiami polityki międzynarodowej, a także pewną hierarchią priorytetów, które sobie Biden postawił, to trzeba powiedzieć jasno. Prezydent Stanów Zjednoczonych stawia w tej chwili na mocną współpracę z Niemcami na odcinku transatlantyckim - mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista Andrzej Kohut, komentując rezygnację USA z sankcji na Nord Stream 2.
Joe Biden wsiada na pokład Air Force One
Joe Biden wsiada na pokład Air Force OneFoto: PAP/EPA/ARCH Chris Kleponis / POOL

Amerykański dziennik "New York Post" poinformował, że działający na rzecz Rosji i Nord Stream 2 lobbysta Richard Burt wpłacił 4 tysiące dolarów na kampanię prezydenta Joe Bidena. Sztab wyborczy demokratów odpowiada, że Burt zataił działalność lobbingową i że pieniądze zostały zwrócone. W audycji "Świata pogląd" mówił o tym amerykanista Andrzej Kohut.

joe biden pap 123 1200.jpg
"New York Post": Joe Biden otrzymał fundusze od lobbysty Nord Stream 2

"To były orzeszki"

Gość PR24 stwierdził, że doniesienia "New York Post" są dla urzędującego prezydenta z pewnością niewygodne i godzą w jego prawdomówność, zarzekał się on bowiem w czasie kampanii wyborczej, że pieniędzy od lobbystów brać nie będzie.

- Zarzut jest niewygodny, uderza jakoś-tam w wiarygodność tego, co Joe Biden w swojej kampanii zapowiadał. (...) Na obronę Bidena i rozwijając też wątek, czy tu jakiś lobbing mógł mieć miejsce w kwestii Nord Streamu 2, powiem, że to oczywiście nie ma sensu. To znaczy ta kwota, te kilka-kilkanaście tysięcy dolarów... kampania Joe Bidena, to były setki milionów dolarów, bodaj blisko miliarda. Więc ta kwota, to są "orzeszki". Raczej trudno sądzić, że to miało realny wpływ. Natomiast oczywiście jest to nieprzyjemny dla prezydenta fakt, z którego jakoś jego otoczenie musi się teraz tłumaczyć - mówił Andrzej Kohut.

Czytaj również:

"Decyzja pragmatyczna"

Ekspert skomentował tymczasem samą decyzję o sankcjach ws. Nord Streamu 2, czy raczej braku sankcji, twierdząc, że pieniądze lobbysty nie miały najprawdopodobniej żadnego znaczenia.

- To była decyzja pragmatyczna, podyktowana pewnymi realiami polityki międzynarodowej, a także pewną hierarchią priorytetów, które sobie Biden postawił, to trzeba powiedzieć jasno. Prezydent Stanów Zjednoczonych stawia w tej chwili na mocną współpracę z Niemcami na odcinku transatlantyckim - mówił Andrzej Kohut, dodając, że w drugim priorytetem jest rywalizacja z Chinami.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:50 PR24_mp3 2021_05_31-16-47-55_Kohut.mp3 Andrzej Kohut o polityce USA wobec Nord Stream 2 ("Świata pogląd" / PR24)

* * *

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Andrzej Kohut (ekspert Klubu Jagiellońskiego)
Data emisji: 31.05.2021
Godzina emisji: 16.48

IAR/PR24/jmo

Czytaj także

Paweł Lisicki: z perspektywy Joe Bidena Niemcy stały się głównym punktem odniesienia

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 14:45
- Sytuacja, w której Niemcy mają być głównym podmiotem, za którego pośrednictwem Amerykanie będą prowadzili politykę w Europie, nie jest pozytywna dla Polski. Szkoda, że tak się stało - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Lisicki, redaktor naczelny "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Relacje USA z Rosją. Jan Parys: oba kraje są zainteresowane zahamowaniem wyścigu zbrojeń

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 15:40
-  Rosja ma stagnację gospodarczą, a Ameryka ma wielkie zadłużenie i ogromne problemy wewnętrzne, więc chce skoncentrować siły na wzmocnieniu systemów społecznych i gospodarczych - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były wiceminister obrony narodowej. 
rozwiń zwiń