X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Widać światełko w tunelu". Iga Bielawska o sytuacji pandemicznej w Indiach

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 17:48
- Indie nigdy nie należały do grona krajów, gdzie służba zdrowia stoi na wysokim poziomie. Przeznacza się tam niewiele ponad 1 proc. PKB na opiekę zdrowotną, a dostęp do szpitali i przychodni stanowi problem poza wielkimi miastami - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Iga Bielawska z Instytutu Boyma, ekspert od spraw Indii.
Do 10 maja w Indiach koronawirusem zakaziło się 22 mln 662 tys. 575 osób
Do 10 maja w Indiach koronawirusem zakaziło się 22 mln 662 tys. 575 osóbFoto: PAP/EPA/HARISH TYAGI

Przez Indie przetacza się właśnie kolejna fala pandemii. W kraju płoną stosy pogrzebowe, a liczby, jak twierdzą eksperci, są niedoszacowane. Część zakażonych umiera w domach, bez kontaktu z lekarzami. Do 10 maja w Indiach koronawirusem zakaziło się 22 mln 662 tys. 575 osób. W wyniku choroby wywołanej przez COVID-19 zmarło 246 tys. 146 mieszkańców kraju.

COVID Indie PAP-1200.jpg
"Budzi szczególny niepokój". WHO zabrała głos ws. indyjskiego wariantu koronawirusa

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 sytuacja jest dramatyczna i dynamiczna. - Zaczyna się poprawiać. Widać światełko w tunelu, liczby spadają. Choć były doniesienia, że 80-minutowe opóźnienie w dostawie tlenu do jednego ze szpitali doprowadziło do śmierci kilkunastu pacjentów. Takie sytuacje były jednak do przewidzenia, bo Indie nigdy nie należały do grona krajów, gdzie służba zdrowia stoi na wysokim poziomie. Przeznacza się tam niewiele ponad 1 proc. PKB na opiekę zdrowotną. Dostęp do szpitali i przychodni stanowi problem poza wielkimi miastami - powiedziała Iga Bielawska.

Z drugiej strony Indie koordynowały walkę z koronawirusem w Azji południowej, są też światowym liderem jeśli chodzi o produkcję szczepionek. Jednak proces wyszczepiania społeczeństwa działa powoli. - Wydaje się, że Indusi niedoszacowali skali pandemii, która może ich dotknąć. Od początku pandemii było to w miarę pod kontrolą. Dopiero kolejna fala stała się ogromnym wyzwaniem - tłumaczyła ekspert. 


Posłuchaj
10:50 PR24_mp3 2021_05_13-16-48-34.mp3 Iga Bielawska o pandemii koronawirusa w Indiach (Świata pogląd)

Ostatnio do sytuacji pandemicznej w Indiach przyczyniły się obchody hinduistycznego święta Kumhamela. Pielgrzymi zakażali się COVID-19 w mieście Haridwar nad rzeką Ganges po czym wracali w swoje rodzinne strony. Tam rozsiewali wirusa na swoich bliskich czy sąsiadów. Organizatorzy twierdzą, że w celebracjach udział wzięło ponad 9 mln osób.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Iga Bielawska (Instytut Boyma, ekspert od spraw Indii)
Data emisji: 13.05.2021
Godzina emisji: 16.47

Czytaj także

"Pełna izolacja i diagnostyka". Szef LPR o dyplomatach chorych na COVID-19 ewakuowanych z Indii

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 14:51
- Ewakuowane trzy osoby ze stolicy Indii zostaną umieszczone w szpitalu MSWiA - poinformował dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski. - Wśród ewakuowanych jest polski dyplomata z małżonką i czeski dyplomata - dodał.
rozwiń zwiń