X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wtedy dojrzała elita podziemia lat 80". Dr Wojciech Myślecki o Marcu 1968 roku

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 20:33
- Dwa aspekty Marca '68 roku są bezsporne. Pierwszy, to de facto był chrzest polityczny, ale również pewne jasne sformułowanie postawy pokolenia "dzieci socjalizmu". Drugim aspektem był fakt, że wtedy dojrzała i ukształtowała się późniejsza elita podziemia lat 70. i 80. - mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Myślecki, działacz opozycji w okresie PRL.
Milicja podczas protestów studenckich w Warszawie, marzec 1968 r.
Milicja podczas protestów studenckich w Warszawie, marzec 1968 r.Foto: IPN
Marzec 68 8 marca PAP 663x364.jpg
Marzec '68. Bunt studentów zapowiedział zmianę władzy, ale nie ustroju

8 marca mijają 53 lata od wiecu studentów na Uniwersytecie Warszawskim, który pociągnął za sobą falę protestów w całym kraju. Był początkiem wydarzeń Marca 1968 roku - kryzysu politycznego, związanego z niezadowoleniem społeczeństwa oraz walką wewnątrz rządzącej PZPR. Partyjne rozgrywki toczyły się w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy. W jej wyniku z kraju wyemigrowało kilkanaście tysięcy obywateli polskich pochodzenia żydowskiego. W audycji "Stan rzeczy" mówił o tym dr Wojciech Myślecki.

Czytaj również:

Jednoznaczna postawa "dzieci socjalizmu"

Gość PR24 podkreślił, że choć wydarzenia Marca '68 nie były początkiem jego działalności społecznej i politycznej, ale z pewnością był to początek jego publicznych wystąpień w tej sferze publicznej, politycznej - na wiecu studentów Politechniki Wrocławskiej, na auli uczelni.

- Dwa aspekty Marca '68 roku są bezsporne. Pierwszy, to de facto był chrzest polityczny, ale również pewne jasne sformułowanie postawy pokolenia "dzieci socjalizmu". Ponieważ w marcu 1968 roku elity - przyszłe, ale już wtedy studenci polskich uczelni - jednoznacznie opowiedzieli się zdecydowanie za inną formą ustrojową, a na pewno inną formą sprawowania władzy w Polsce - mówił dr Wojciech Myślecki, dodając, że drugim aspektem był fakt, że - np. we Wrocławiu - "wtedy dojrzała i ukształtowała się późniejsza elita podziemia lat 70. i 80".

Gomułka-wiec-68_663_364.jpg
Władysław Gomułka: Nie chcemy, by w naszym kraju powstała piąta kolumna

Działacz opozycji w PRL zwrócił też uwagę na to, że jego bardzo mocno zaskoczyła antysemicka nagonka, która towarzyszyła wydarzeniom marcowym. Jak podkreślił, wokół niego nie było antysemityzmu, a on dopiero wówczas, podczas tych wydarzeń, dowiedział się, jak wielu jego kolegów i przyjaciół miało pochodzenie żydowskie, bo on sam wcześniej się nad tym nawet nie zastanawiał.

Posłuchaj
23:32 PR24_mp3 2021_03_08-19-05-46_Myślecki.mp3 Dr Wojciech Myślecki o wydarzeniach Marca 1968 ("Stan rzeczy" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Gość: Dr Wojciech Myślecki (działacz opozycji PRL, jeden z liderów Solidarności Walczącej)
Data emisji: 08.03.2021
Godzina emisji: 19.06

PR24/jmo

Czytaj także

Prof. Jerzy Eisler: Marzec '68 był buntem młodych

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 05:50
- Kto bił się z milicjantami w miastach, gdzie nie było szkół wyższych? Młodzież, a nie - jak do tej pory zwykło się mawiać - tylko studenci - mówił prof. Jerzy Eisler w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Jerzy Eisler: sylwester ’68 był najgorszy w moim życiu [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 13:22
- To był 31 grudnia 1968 roku, Dworzec Gdański w Warszawie. Jak mi się wówczas wydawało, dla mnie koniec świata - wspominał w audycji "Mazurek słucha" na antenie Programu 2 Polskiego Radia prof. Jerzy Eisler, wybitny historyk specjalizujący się w polskim Marcu '68.
rozwiń zwiń