"To niepokojące". Poseł KO o zatrzymaniu fotoreporterki podczas protestu przed MEN

2020-11-24, 19:53

"To niepokojące". Poseł KO o zatrzymaniu fotoreporterki podczas protestu przed MEN
Protest Strajku Kobiet przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej. Foto: MAREK BEREZOWSKI/REPORTER

- To celowe i konsekwentne niszczenie autorytetu formacji, która cieszyła się kiedyś wysokim społecznym zaufaniem - powiedział w audycji Polskiego Radia 24 Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej, komentując zatrzymania podczas protestów.

W poniedziałek po południu przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej odbył się protest pod hasłem "Wolna aborcja i wolna edukacja!". Zebrani krzyczeli hasła jak m.in.: "Szkoły wolne od faszyzmu", "Nie zastraszycie nas, jedna siła w nas", "To jest nasze ministerstwo", Hańba, hańba". W kilku miejscach w Warszawie miała również miejsce blokada samochodowa, która utrudniała ruch w godzinach szczytu.

Powiązany Artykuł

20b23317 (1).jpg
"Mamy do czynienia z odklejeniem od rzeczywistości". Publicysta o proteście Strajku Kobiet przed MEN
Czytaj także:

Posłuchaj

Michał Szczerba o zatrzymaniach podczas protestu pod MEN i zachowaniu policji podczas Strajku Kobiet ("Stan rzeczy"/Polskie Radio 24) 21:49
+
Dodaj do playlisty

"Niepokojące zatrzymania"

Przed komendą na ul. Wilczej po południu zaczęła się demonstracja solidarnościowa z zatrzymanymi, którzy trafili tam po proteście pod MEN-em. Wśród nich była fotoreporterka "Gazety Wyborczej" Agata Grzybowska. 

Michał Szczerba poinformował w audycji, że udał się pod komisariat po informacji o zatrzymaniu dziennikarki. - Pojawiłem się na komendzie, by wyjaśnić tę sprawę - powiedział. Ocenił, że sytuacja, w której dziennikarz "jest zatrzymywany przez policję w trakcie wykonywania swojej pracy", jest "niepokojąca". 

- To celowe i konsekwentne niszczenie autorytetu formacji, która cieszyła się kiedyś wysokim społecznym zaufaniem - skomentował poseł KO jej zatrzymanie przez policję. Zaznaczył, że za naruszenie nietykalności policjanta nie można uznać używania aparatu fotograficznego.

Anonimowość funkcjonariuszy

Gość audycji odniósł się również do upubliczniania danych policjantów w cywilu, którzy ochraniali ostatnie protesty Strajku Kobiet. Jego zdaniem doszło do złamania prawa. - Policjanci mają zakaz bicia pałką teleskopową. Policja myśli, że jak jest anonimowa, to będzie bezkarna. Tym bardziej potrzebna jest obecność fotoreporterów - dodał.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Stan rzeczy"

Prowadzący: Michał Wróblewski

Gość: Michał Szczerba (KO)

Data emisji: 24.11.2020

Godzina emisji: 19.06

Polskie Radio 24/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej