X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Inwigilacja Kościoła katolickiego. Historyk: wynikało to z jego siły, generował postawy niezależne

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 20:10
- Wynikało to z siły polskiego Kościoła. Generował on postawy niezależne, w jego murach wytwarzały się niezależne wobec władz myśli - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Rafał Łatka z Instytutu Pamięci Narodowej, tłumacząc, dlaczego PRL-owskie służby podjęły decyzję o powołaniu w ramach MSW oddzielnego departamentu, który był przeznaczony tylko do inwigilacji Kościoła katolickiego.
Prymas Stefan Wyszyński
Prymas Stefan WyszyńskiFoto: nac.gov.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN, która wprowadza trwałe nieprzedawnianie się karalności zbrodni komunistycznych. Ustawa wejdzie w życie 31 lipca, co zapobiegnie przedawnieniu się części zbrodni 1 sierpnia. Dzięki temu odpowiedzialności nie unikną te osoby, które dopuściły się politycznych przestępstw w poprzednim ustroju. O tym, dlaczego należy rozliczyć wciąż żyjących wielu winnych zbrodni w czasie PRL, mówił dr hab. Rafał Łatka.

akta free ipn dokumenty free shutt 1200.jpg
IPN będzie mógł dalej ścigać zbrodnie komunistów. Jest decyzja prezydenta

Na początku historyk zdefiniował pojęcie zbrodni komunistycznej. - To dla mnie każdy czyn prowadzony przez Służbę Bezpieczeństwa w okresie PRL. Chodzi o wszelkie nielegalne działania władzy ludowej i jej służb, a także o przestępstwa czynione za ich wiedzą. Mamy też bowiem do czynienia z używaniem zwykłych przestępców przez służby bezpieczeństwa do eliminowania własnych wrogów. Generalnie definicja zbrodni komunistycznej jest bardzo szeroka i obejmuje różnorodne działania. Dla mnie taką zbrodnią jest i wyrok sądu komunistycznego, który z powodów politycznych skazuje polskich patriotów na kary więzienia, i wprowadzenie stanu wojennego, który wywołał szereg ofiar - wyjaśniał dr hab. Rafał Łatka.


Posłuchaj
22:24 PR24_AAC 2020_07_30-19-06-31.mp3 Dr hab. Rafał Łatka: inwigilacja Kościoła katolickiego wynikała z jego siły. Generował on postawy niezależne, w jego murach wytwarzały się niezależne wobec władz myśli ("Stan rzeczy"/ PR24)

 

"Kościół odgrywał znaczącą rolę w szerzeniu postaw niezależnych"

Podczas rozmowy przypomniał o działaniu Departamentu IV Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL. To właśnie on zajmował się walką z wrogą "antypaństwową" działalnością kościołów i związków wyznaniowych. - Departament ten służył do szerokiej inwigilacji i represjonowania wszelkich osób związanych z Kościołem katolickim. Funkcjonariusze tam pracujący nie ograniczali się wyłącznie do działań zgodnych z prawem. Była też powołana specjalna grupa, która specjalizowała się w działaniach przestępczych takich jak pobicia, zamachy na życia duchownych czy oczernianie ich w oczach społeczeństwa - mówił gość Polskiego Radia 24.

wyszynski-663.jpg
Wybaczamy i prosimy o wybaczenie

Czytaj także:

Starał się także wyjaśnić, dlaczego uwaga władz PRL była tak mocno skoncentrowana na Kościele katolickim, że postanowiły one powołać specjalną komórkę przeznaczoną tylko do jego inwigilacji. - W moim przekonaniu wynikało to z siły polskiego Kościoła. Generował on postawy niezależne, w jego murach wytwarzały się niezależne wobec władz myśli. To sprawiało, że pierwsze kroki opozycyjne wychodziły właśnie wprost ze świątyń. Kościół oprócz duszpasterskiego kształtowania wiernych odgrywał także znaczącą rolę w szerzeniu postaw niezależnych, które skutkowały społecznym oporem - tłumaczył dr hab. Rafał Łatka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Stan rzeczy"

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: dr hab. Rafał Łatka (IPN, badacz Kościoła katolickiego w okresie PRL)

Data emisji: 30.07.2020

Godzina emisji: 19.06

Polskie Radio 24/bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wielka postać historii". Premier w rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 16:15
Premier Mateusz Morawiecki złożył wieniec na grobie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu. Dziś mija 35. rocznica męczeńskiej śmierci kapelana "Solidarności", zamordowanego przez komunistyczną służbę bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Non possumus" – sprzeciw wobec ingerencji komunistów

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 05:55
Episkopat Polski odpowiedział dwoma słowami na żądania władzy komunistycznej, która chciała wymusić zgodę na ingerencje w wewnętrzne życie Kościoła. "Non possumus" ("Nie możemy") stało się symbolem sprzeciwu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wzbudzał respekt i podziw, był zagrożeniem dla komunistów". Dr Rafał Łatka o Karolu Wojtyle

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 13:45
- Młody Karol Wojtyła jako naukowiec był zagrożeniem dla komunistów, bo wzbudzał respekt i podziw wśród studentów i inteligencji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Rafał Łatka z IPN. 
rozwiń zwiń