X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

T. Isakowicz-Zaleski: rezolucja USA ws. ludobójstwa Ormian słuszna, ale późna

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 19:55
- Sprawa ludobójstwa łączy Ormian na całym świecie. To powoduje, że diaspora doprowadziła do tego, że większość państw, zwłaszcza europejskich i południowoamerykańskich, uznała je za fakt historyczny powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duszpasterz Ormian.
Audio
  • 7.11.2019 Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski o ludobójstwie Ormian (Polskie Radio 24)
Kolumna ormiańskich więźniów prowadzona do tureckiego więzienia w
Kolumna ormiańskich więźniów prowadzona do tureckiego więzienia w Foto: Project SAVE/anonymous German traveler/ wikimedia.commons

Izba Reprezentantów USA ogromną większością uznała we wtorek za ludobójstwo rzeź Turcji na Ormianach w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej, w latach 1915–1917. Za rezolucją głosowało 405 parlamentarzystów, przeciw było 11.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Ormianie-uciekinierzy_663_3.jpg
Rzeź Ormian – pierwsza w XX wieku zbrodnia ludobójstwa

"Spóźniona deklaracja"

– Jest to deklaracja słuszna, natomiast przyjęta bardzo późno. Od tych wydarzeń minęło sto lat i Stany Zjednoczone, zwłaszcza w drugiej połowie XX wieku prowadziły bardzo pokrętną politykę w tej sprawie, wynikającą z tego, że Turcja była i jest nadal bardzo ważnym sojusznikiem – uważa ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

>>>[POLSKIE RADIO 24] Ks. T. Isakowicz-Zaleski: w Armenii Dzień Zaduszny obchodzony jest 5 razy w roku

Jak wskazał gość PR24, poszczególni kandydaci na prezydentów "podczas kampanii wyborczej obiecywali, że sprawa zostanie rozwiązania i Stany Zjednoczone powiedzą prawdę o ludobójstwie 1,5 mln Ormian-chrześcijan". – Niestety przez dziesiątki lat to były tylko obietnice – podkreślił duchowny.

Naród rozproszony

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski opowiadał, że historia Ormian naznaczona jest wojnami i najazdami, które wpłynęły na ich rozproszenie się po świecie. W Stanach Zjednoczonych ormiańska diaspora działa głównie w Kalifornii.

>>>[JEDYNKA] "Księga szeptów" Varujana Vosganiana. Zatrzymać pamięć o ofiarach

– Trzy czwarte narodu mieszka poza granicami Armenii. Liczbę Ormian szacuje się na około 11-12 mln, a w samym kraju mieszkają tylko 3 mln. Z drugiej strony należy powiedzieć, że ormiańska diaspora jest dość dobrze zorganizowana – wskazał duchowny.

Gość PR24 dodał, że kwestia ludobójstwa "łączy Ormian na całym świecie". – To powoduje, że diaspora doprowadziła do tego, że większość państw, zwłaszcza europejskich i południowoamerykańskich, uznała je za fakt historyczny - mówił.

Genocyd Ormian

Rzeź Ormian jest drugim po Holocauście najlepiej udokumentowanym ludobójstwem dokonanym na grupie etnicznej w czasach nowożytnych. Według tureckich obliczeń zginęło wówczas 972 tysiące osób, natomiast Ormianie liczbę ofiar szacują na 1,5 miliona osób.

>>>[POLSKIE RADIO 24] Ludobójstwo Ormian. "Izrael dość wybiórczo podchodzi do kwestii praw człowieka"

Turcja oficjalnie nie przyznaje się do ludobójstwa i twierdzi, że Ormianie padli ofiarą epidemii.

Audycję "Stan rzeczy" prowadził Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24/msze, PAP

----------------------------------------

Data emisji: 7.11.2019

Godzina emisji: 19.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak