T. Isakowicz-Zaleski: rezolucja USA ws. ludobójstwa Ormian słuszna, ale późna

2019-11-07, 19:55

T. Isakowicz-Zaleski: rezolucja USA ws. ludobójstwa Ormian słuszna, ale późna
Kolumna ormiańskich więźniów prowadzona do tureckiego więzienia w . Foto: Project SAVE/anonymous German traveler/ wikimedia.commons

- Sprawa ludobójstwa łączy Ormian na całym świecie. To powoduje, że diaspora doprowadziła do tego, że większość państw, zwłaszcza europejskich i południowoamerykańskich, uznała je za fakt historyczny powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duszpasterz Ormian.

Posłuchaj

7.11.2019 Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski o ludobójstwie Ormian (Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty

Izba Reprezentantów USA ogromną większością uznała we wtorek za ludobójstwo rzeź Turcji na Ormianach w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej, w latach 1915–1917. Za rezolucją głosowało 405 parlamentarzystów, przeciw było 11.

Powiązany Artykuł

Ormianie-uciekinierzy_663_3.jpg
Rzeź Ormian – pierwsza w XX wieku zbrodnia ludobójstwa

"Spóźniona deklaracja"

– Jest to deklaracja słuszna, natomiast przyjęta bardzo późno. Od tych wydarzeń minęło sto lat i Stany Zjednoczone, zwłaszcza w drugiej połowie XX wieku prowadziły bardzo pokrętną politykę w tej sprawie, wynikającą z tego, że Turcja była i jest nadal bardzo ważnym sojusznikiem – uważa ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

>>>[POLSKIE RADIO 24] Ks. T. Isakowicz-Zaleski: w Armenii Dzień Zaduszny obchodzony jest 5 razy w roku

Jak wskazał gość PR24, poszczególni kandydaci na prezydentów "podczas kampanii wyborczej obiecywali, że sprawa zostanie rozwiązania i Stany Zjednoczone powiedzą prawdę o ludobójstwie 1,5 mln Ormian-chrześcijan". – Niestety przez dziesiątki lat to były tylko obietnice – podkreślił duchowny.

Naród rozproszony

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski opowiadał, że historia Ormian naznaczona jest wojnami i najazdami, które wpłynęły na ich rozproszenie się po świecie. W Stanach Zjednoczonych ormiańska diaspora działa głównie w Kalifornii.

>>>[JEDYNKA] "Księga szeptów" Varujana Vosganiana. Zatrzymać pamięć o ofiarach

– Trzy czwarte narodu mieszka poza granicami Armenii. Liczbę Ormian szacuje się na około 11-12 mln, a w samym kraju mieszkają tylko 3 mln. Z drugiej strony należy powiedzieć, że ormiańska diaspora jest dość dobrze zorganizowana – wskazał duchowny.

Gość PR24 dodał, że kwestia ludobójstwa "łączy Ormian na całym świecie". – To powoduje, że diaspora doprowadziła do tego, że większość państw, zwłaszcza europejskich i południowoamerykańskich, uznała je za fakt historyczny - mówił.

Genocyd Ormian

Rzeź Ormian jest drugim po Holocauście najlepiej udokumentowanym ludobójstwem dokonanym na grupie etnicznej w czasach nowożytnych. Według tureckich obliczeń zginęło wówczas 972 tysiące osób, natomiast Ormianie liczbę ofiar szacują na 1,5 miliona osób.

>>>[POLSKIE RADIO 24] Ludobójstwo Ormian. "Izrael dość wybiórczo podchodzi do kwestii praw człowieka"

Turcja oficjalnie nie przyznaje się do ludobójstwa i twierdzi, że Ormianie padli ofiarą epidemii.

Audycję "Stan rzeczy" prowadził Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24/msze, PAP

----------------------------------------

Data emisji: 7.11.2019

Godzina emisji: 19.10

Polecane

Wróć do strony głównej