X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Spór o praworządność. Agnieszka Górska: to konflikt wyłącznie polityczny

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 09:34
- UE chce narzucić państwom członkowskim pewną ideologię i próbuje ustawić w tych państwach rządy marionetkowe, które będą tu mówiły takim głosem, jak głównodowodzący Unii Europejskiej - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Górska (PiS). Gościem audycji była także Agnieszka Ścigaj (KP Polskie Sprawy).

Premier Mateusz Morawiecki wziął we wtorek udział w debacie "Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego", zorganizowanej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 7 października w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym.

Olga Semeniuk 1200.jpg
"Żaden akt prawny obligujący do wstrzymania KPO nie istnieje". Semeniuk o debacie w PE

Jak stwierdziła Agnieszka Ścigaj, trwający szczyt Rady Europejskiej powinien zająć się przedyskutowaniem problemów, które nawarstwiają się na poziomie europejskim, szczególnie dotyczących bezpieczeństwa, reformy zdrowia czy problemów związanych ze starzeniem się społeczeństw wspólnoty. Ważna jest także kwestia środków z Funduszu Odbudowy UE.

- Polska jest w tej mniejszości krajów, które nie doczekały się akceptacji KPO, tu priorytetem powinny być działania polskiej dyplomacji. Chciałabym wierzyć, że są to przyczyny merytoryczne. Na te pieniądze czekają m.in. polskie szpitale, przedsiębiorcy czy samorządy - przypominała.

Poseł odniosła się także do zmian w sądownictwie w Polsce. - Nie wiem, dlaczego rząd pozwala na to, by przez nieudane reformy wymiaru sprawiedliwości mamy być biczowani na arenie międzynarodowej (…) w wymiarze sprawiedliwości jest gorzej niż było, a ponosimy konsekwencje w braku akceptacji Krajowego Planu Odbudowy i niepewności co do środków z UE - komentowała. 

Posłuchaj
21:57 PR24_mp3 2021_10_22-08-08-39.mp3 Agnieszka Ścigaj i Agnieszka Górska o powiązaniu środków UE z praworządnością (Polskie Radio 24 / Dwie strony)

Zdaniem Agnieszki Górskiej spór o praworządność w Polsce ma charakter wyłącznie polityczny, czego dowodem była debata w Parlamencie Europejskim. - To szantażowanie Polski przez UE - oceniła.

- To nie jest tak, że reforma wymiaru sprawiedliwości nie powiodła się w Polsce, jest brana pod uwagę i będą w niej zmiany, o których mówił premier. Chodzi tylko i wyłącznie o sprawy polityczne, UE chce narzucić państwom członkowskim pewną ideologię i próbuje ustawić w tych państwach rządy marionetkowe, które będą tu mówiły takim głosem, jak głównodowodzący Unii Europejskiej.

Mam nadzieję, że środki z KPO zostaną Polsce prędzej przyznane, nam się to po prostu należy i nie ma żadnych merytorycznych podstaw do tego, by były dłużej wstrzymywane - podkręślała gość audycji. 

Czytaj także:

7 października TK uznał za niekonstytucyjne przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę. Dotyczyło to m.in. kwestii uchwał Krajowej Rady Sądownictwa oraz aktów prezydenta w sprawie powoływania sędziów.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Goście: Agnieszka Ścigaj, Agnieszka Górska 

Data emisji: 22.10.2021

Godzina emisji: 8.06

PR24/ka

Czytaj także

Prof. Antoni Kamiński: Unia Europejska ma problem sama ze sobą

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 09:00
- Konflikt na linii Bruksela-Polska to jest tak naprawdę kłopot Unii Europejskiej, która ma problem sama z sobą, ze swoimi strukturami, z tendencją instytucji do poszerzania zakresu swoich kompetencji poza faktyczne uprawnienia - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Kamiński (socjolog, PAN).  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Parlament Europejski reprezentuje jedną optykę". Agaton Koziński o debacie ws. Polski

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 10:11
- Parlament Europejski jest bardzo przechylony w jedną stronę i reprezentuje jedną optykę - powiedział w "Debacie Poranka" na antenie Polskiego Radia 24 Agaton Koziński z "Wszystko Co Najważniejsze". Gośćmi audycji byli także: Michał Płociński z "Rzeczpospolitej" i Tomasz Sakiewicz z "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Grzegorz Gil: najważniejsza batalia rozgrywać będzie się w Radzie Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 12:25
- Biorąc pod uwagę arytmetykę głosów i podział sił w Parlamencie Europejskim, nie należy się spodziewać wyciszenia dyskusji na temat kondycji praworządności w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Gil, ekspert ds. międzynarodowych Team Europe (UMCS w Lublinie).
rozwiń zwiń