X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Anna Kwiecień: można przekraczać granicę, ale tylko w sposób legalny. Nie możemy robić żadnych wyjątków

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 09:15
- Musimy chronić naszą granicę i musi być przestrzegane prawo. Jeśli ktoś chce dostać się do Polski lub do Unii Europejskiej, to musi to zrobić zgodnie z prawem. Nie możemy robić żadnych wyjątków, bo inaczej z tej strużki zrobi się tsunami. I na to liczy Łukaszenka - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Kwiecień. Gościem "Dwóch stron" była również poseł Lewicy Magdalena Biejat.

Stan wyjątkowy w pasie przygranicznym z Białorusią został przedłużony o 60 dni. Podczas czwartkowego głosowania posłowie poparli wniosek w tej sprawie, który do Sejmu skierował prezydent Andrzej Duda. Wcześniej o przedłużenie stanu wyjątkowego do prezydenta zaapelował rząd.

Adrian Klarenbach w audycji "Dwie strony" pytał gości o opinie na temat tego głosowania w Sejmie - Ja nie jestem zadowolona. Ponieważ uważam, że przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejnych 60 dni było absolutnie niepotrzebne i ta debata była dla mnie - jako dla obywatelki i matki małych dzieci - po prostu szokująca - mówiła Magdalena Biejat.

Jan Mosiński.jpg
Mosiński o debacie nt. stanu wyjątkowego: spektakl opozycji pokazuje, że zrobią wszystko w walce z PiS

- Po stronie Prawa i Sprawiedliwości, kiedy mówiliśmy o tym, że na bagnach giną ludzie, że małe dzieci są wypychane przez polskie służby do lasu, bez jedzenia i bez picia, to słyszeliśmy tylko szyderstwa i śmiechy. To było przerażające - kontynuowała. - W mojej ocenie stan wyjątkowy naprawdę nie jest potrzebny. Polska ma wszystkie narzędzia, żeby poradzić sobie z sytuacją na granicy bez ograniczania swobód obywatelskich, bez ograniczania dostępu mediów i organizacji społecznych do terenów przygranicznych - dodała.

Poseł Anna Kwiecień, odnosząc się do tej sprawy, mówiła, że działania destabilizujące Polskę to "gra na uczuciach". - Z ogromnym smutkiem słuchałam debaty, z uwagi na to, że wczoraj opozycja nakreśliła scenariusz dalszych wydarzeń, jakie mogą się zdarzyć. Jestem przekonana, że taki scenariusz się zdarzy. To znaczy, że Łukaszenka sprowadzi na polsko-białoruską granicę dużo więcej dzieci i kobiet, żeby grać na emocjach opozycji i próbować doprowadzić do destabilizacji nie tylko w Polsce, ale też w Unii Europejskiej.


Posłuchaj
31:08 PR24_mp3 2021_10_01-08-15-10 (1).mp3 Anna Kwiecień (PiS) i Magdalena Biejat (Lewica) o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy oraz o sejmowym głosowaniu ws. przedłużenia stanu wyjątkowego ("Dwie strony"/Polskie Radio 24)

Prowadzący pytał gości także o działania destabilizujące, które strona białoruska kieruje w kierunku Polski. - Nikt nie kwestionuje tego, że to jest element nacisku ze strony Białorusi. Nikt tego też nie zakwestionował na sali sejmowej - podkreśliła Magdalena Biejat.

- Natomiast to, o czym mówimy i co jest istotne, to nie jest tak, że mamy do wyboru albo otworzyć szeroko granice, albo wypychać dzieci i kobiety do lasu - dodała. - Nasze największe zarzuty są do polskiego rządu, który wydał rozporządzenie, które pozwala na wypychanie dzieci i rodzin - powiedziała Magdalena Biejat.

"Nie możemy robić wyjątków"

Anna Kwiecień z kolei opowiedziała, jak widzi możliwość rozwiązania konfliktu na granicy. - Musimy chronić naszą granicę i musi być przestrzegane prawo. Jeśli ktoś chce dostać się do Polski lub do Unii Europejskiej, to musi to zrobić zgodnie z prawem. Nie możemy robić żadnych wyjątków, bo inaczej z tej strużki zrobi się tsunami. I na to liczy Łukaszenka - mówiła poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Wy dzisiaj piszecie scenariusz panu Łukaszence, który za moment przyśle setki imigrantów. I w ten sposób destabilizujecie sytuację – powiedziała, zwracając się do opozycji.

- Straż Graniczna ma dziś podwójną rolę - musi chronić granicy z zewnątrz, ale musi też chronić granicę przed osobami, które próbują dostać się do granicy polsko-białoruskiej po to, żeby przejmować polskich imigrantów. Podkreślamy, można przekraczać granicę, ale tylko w sposób legalny.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Dwie strony"

Prowadził: Adrian Klarenbach

Goście: Anna Kwiecień (PiS), Magdalena Biejat (Lewica)

Data emisji: 1.10.2021

Godzina: 08.10

ng/IAR

Czytaj także

Politolog o zbliżającej się debacie nt. stanu wyjątkowego: opozycja będzie akcentowała sytuację migrantów

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 12:12
- Wszystkie kwestie są bardzo złożone, ale taka jest logika polityki, że opozycja będzie chciała wykorzystać tę sytuację. Na pewno będzie akcentowała sytuacje migrantów, wolności prasy i przekazów - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Wojtas, politolog z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stan wyjątkowy przy wschodniej granicy. Prof. Paruch: tej decyzji nie można było długo odwlekać

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 10:32
- Nie można było odwlekać bardzo długo decyzji o stanie wyjątkowym ponieważ czas na uporządkowanie tej sprawy mamy do wyborów niemieckich. To polityka zagraniczna. Tym bardziej, że PO nie była w stanie odnieść się krytycznie do zachowań posłów opozycji na granicy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch, politolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fogiel po sejmowej debacie ws. przedłużenia stanu wyjątkowego: niestety polska opozycja osiągnęła dno

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 07:53
- Łukaszenka zobaczył, że ma sojuszników po naszej stronie i oni wywierają presję na rząd, żeby jego plan się powiódł, i postanowił to kontynuować - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS.
rozwiń zwiń