Magdalena Sroka: sędziowie nie powinni stanowić o prawie do orzekania innych sędziów

2019-12-12, 09:27

Magdalena Sroka: sędziowie nie powinni stanowić o prawie do orzekania innych sędziów
I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Foto: PAP/Marcin Obara

- Narracja wytworzona wokół reformy sądownictwa powoduje zaniepokojenie. Oświadczenie prezes SN odnosi się do sędziów, którzy powinni wstrzymać się od orzekania, a tymczasem są to sędziowie, którzy nie wzięli się znikąd - powiedziała w Polskim Radiu 24 Magdalena Sroka z Porozumienia. Gościem audycji był również Krzysztof Paszyk z PSL.

Posłuchaj

12.12.2019 Goście audycji o sporze wokół sądownictwa
+
Dodaj do playlisty

Magdalena Sroka odniosła się do apelu pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf o to, by sędziowie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego powstrzymali się od wszelkich czynności orzeczniczych w prowadzonych sprawach. - Nie wiadomo jaką podstawę prawną ma oświadczenie pani Gersdorf. Sytuacja, w której jedni sędziowie mówią o tym, czy prawo do orzekania mają inni sędziowie, jest zła. Obywatele mają prawo być zdezorientowani całą sytuacją - uważa. 

"W KRS są ludzie z ogromnym doświadczeniem"

Powiązany Artykuł

michał wójcik 1200.jpg
Wójcik: apel Gersdorf wygląda na brutalne wejście w sferę niezawisłości sędziego

- Czekaliśmy na ostatni wyrok TSUE, który miał wszystko pogrążyć, a tymczasem odesłał on do Sądu Najwyższego. Narracja wytworzona wokół reformy sądownictwa powoduje zaniepokojenie. Oświadczenie prezes SN odnośni się do sędziów, którzy powinni wstrzymać się od orzekania, a tymczasem to ludzie, którzy nie są wytworzeni z dnia na dzień - mówiła.

- W KRS są ludzie z ogromnym doświadczeniem, którzy orzekali wcześniej, a teraz odbiera się im prawo do orzekania tylko dlatego, że zostali zaprzysiężeni przez prezydenta i są kojarzeni z koalicją rządzącą - dodała posłanka.

<<CZYTAJ TAKŻE>> "Nie wykluczamy zmian". Rzecznik rządu ws. postępowań dyscyplinarnych

- Temperatura sporu urosła do wartości, przez które ciężko racjonalnie rozmawiać w niektórych obszarach. Reforma sądownictwa i usprawnienie sądów są jak najbardziej potrzebne. Wierzę w to, że jesteśmy w stanie przeprowadzić do końca tę reformę - podkreśliła.

"Są wątpliwości"

- PSL zapowiedziało ofensywę legislacyjną i chcemy złożyć kilkadziesiąt projektów ustaw. Naszym sztandarowym projektem jest emerytura bez podatku. Obiecaliśmy także dobro-wolny ZUS przedsiębiorców. Nie ma co czekać na inny bieg zdarzeń. Zamierzamy być rzetelni i wywiązać się ze swoich obietnic - mówił Krzysztof Paszyk

Powiązany Artykuł

sąd najwyższy SN 123 free shut 1200.jpg
Marek Ast: sędziowie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego są niezawiśli

- Nie ma co ukrywać, że są wątpliwości co do prawidłowości powołania sędziów przez obecną Krajową Radę Sądownictwa. Obawiam się, że dalsze przeciąganie tej sytuacji będzie powodowało masowe skarżenie różnych rozstrzygnięć sądowych. Nie będą to wyimaginowane sytuacje. Jeśli dana osoba będzie miała wątpliwości co do statusu sędziego, państwo polskie może być narażone na odszkodowania - zaznaczył. 

Jego zdaniem "szkoda koncentrować się na aspektach kadrowych wymiaru sprawiedliwości. Sądownictwo powinno w lepszym stopniu służyć Polakom, realizować oczekiwania usprawnienia sądów i być bardziej dla nich dostępne".

<<CZYTAJ TAKŻE>> Prezes Tomasz Przesławski: Izba Dyscyplinarna SN będzie nadal orzekać

- Zbyt długo przeciągające się sprawy, które w prostych obszarach trwają wiele miesięcy lub lat, a także podwyższone koszty procesowe, powodują, iż panuje przekonanie wśród Polaków, że wymiar sprawiedliwości im nie służy - stwierdził polityk PSL.

***

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Stanisław Janecki.

Polskie Radio 24/PAP/pkr

______________________

Data emisji: 12.12.2019

Godzina emisji: 08.06

Polecane

Wróć do strony głównej