X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jacek Sasin: pamiętamy, co się działo po tragedii smoleńskiej. Wtedy budowaliśmy żywy pomnik

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 20:03
- Wiemy, jak było trudno w pierwszych miesiącach, co działo się pod Pałacem Prezydenckim, te sceny wokół krzyża, który postawili zaraz po tragedii harcerze. To zdziczenie, które spotkało tych, którzy pod krzyżem oddawali hołd tym, którzy polegli - mówił Jacek Sasin w rozmowie z Polskim Radiem 24 opowiadając o drodze, jaką trzeba było przejść zanim udało się zbudować pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej.
Audio
  • 21.09.19 Jacek Sasin: pamiętamy co działo się po katastrofie smoleńskiej. Wtedy budowaliśmy żywy pomnik (PR24)
Jacek Sasin
Jacek SasinFoto: PR24/AK

Kiedy 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem doszło do największej w historii Polski tragedii lotniczej związanej z najwyższymi urzędnikami państwowymi, wydawało się, że wydarzenie to zjednoczy Polaków i zasypie podziały społeczne i polityczne w Polsce. Szybko okazało się, że nadzieje są płonne, społeczeństwo podzieliło się jeszcze mocniej, zaś część osób sprawujących władzę nie chciała nawet symbolicznego upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej.

EN_00910424_0025 kopia 663.JPG
Katastrofa smoleńska. Wspomnienie o Januszu Kurtyce

O drodze do budowy pomników ofiar oraz samego prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Warszawie opowiadał Jacek Sasin, który włączył się w działania społecznego komitetu budowy pomnika ofiar tragedii smoleńskiej.

Inicjatywa narodziła się od razu

Jacek Sasin został zapytany o to, kiedy narodził się pomysł budowy monumentów. Jak podkreślił, taki pomysł powstał właściwie w pierwszych dniach po tragedii, jednak wówczas osoby związane przede wszystkim z Lechem Kaczyńskim miały zbyt zajęte głowy by móc się tym zajmować. Jak stwierdził Jacek Sasin, "przeżywaliśmy tę tragedię. Myśleliśmy też o tym, jak godnie pochować nie tylko pana prezydenta, panią prezydentową, ale również tych wszystkich, którzy im w tym tragicznym locie towarzyszyli i zginęli razem".

- Później przyszła również refleksja, że ta pamięć musi mieć swój materialny wymiar. Wiemy, jak było trudno w pierwszych miesiącach, co działo się pod Pałacem Prezydenckim, te sceny wokół krzyża, który postawili zaraz po tragedii harcerze, to zdziczenie, które spotkało tych, którzy pod tym krzyżem oddawali hołd tym, którzy polegli - mówił wicepremier.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Debata Poranka: Publicyści o pomniku smoleńskim

- Wtedy wydawało się, że przed nami bardzo daleka droga. Wtedy budowaliśmy taki żywy pomnik - można powiedzieć. Tym żywym pomnikiem byli ludzie, którzy każdego 10. przez wiele miesięcy i lat przychodzili rano na mszę do kościoła seminaryjnego - dodał.

Pamięć musi mieć wymiar materialny

Jak mówił wicepremier Jacek Sasin, idea pomnika ewoluowała. Pojawiały się różne pomysły, które były nagminnie odrzucane przez władze Warszawy. Na pewnym etapie zaproponowano nawet, by pomnik przyjął formę "pomnika świateł" - tak, by nie kłócił się z układem urbanistycznym wokół Pałacu Prezydenckiego. Nawet ten pomysł został odrzucony przez ówczesną prezydent stolicy Hannę Gronkiewicz-Waltz, bo kojarzył jej się z pomnikiem świateł związanym z III Rzeszą.

Proponowane były także różne miejsca, jednak członkowie tzw. rodzin smoleńskich nieodmiennie podkreślali, że pomnik musi stanąć w pobliżu Pałacu Prezydenckiego. O tym także wspominał w prawie każdym swoim przemówieniu podczas miesięcznic prezes PiS Jarosław Kaczyński.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Miesięcznica smoleńska. Politycy PiS uczcili pamięć ofiar katastrofy

- Od początku był pomysł, żeby pomnik stanął pod Pałacem Prezydenckim. Tam zbierały się tłumy Polaków bezpośrednio po tragedii. Można powiedzieć, że Polacy wybrali to miejsce - podkreślił Jacek Sasin.

Komitet proponował wiele miejsc, ostatecznie jednak udało się wybrać takie, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Prezydenckiego. Trwało to jednak bardzo długo i wymagało ogromnej determinacji komitetu społecznego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję "Człowiek i jego dzieło" prowadziła Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

Polskie Radio 24/jmo

***

Data emisji: 21.09.2019

Godzina emisji: 18:33

Czytaj także

Czy Radosław Sikorski kłamał w sądzie?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 21:30
Według "wSieci", były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski mijał się z prawdą mówiąc, że nie miał żadnej wiedzy na temat organizacji wizyty Lecha Kaczyńskiego w Katyniu w kwietniu 2010 roku. Zeznania były złożone pod przysięgą. W Polskim Radiu 24 komentarz Marcina Wikły, współautora publikacji tygodnika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Macierewicz o katastrofie smoleńskiej: doszło do eksplozji w centropłacie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 07:55
– W każdym postępowaniu dotyczącym tej skali dramatu, najważniejsze jest ustalenie przyczyn śmierci ofiar, w tym przypadku olbrzymiej części polskiej elity, z prezydentem Lechem Kaczyńskim i Ryszardem Kaczorowskim na czele – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Antoni Macierewicz, szef podkomisji smoleńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Debata poranka". Dziewięć lat po katastrofie smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 11:07
– Mamy niezbite dowody, że samolot rozerwał się nad ziemią w wyniku serii eksplozji. Nie była to eksplozja paliwa – powiedziała Ewa Stankiewicz z Telewizji Republika. – Rozpętano ogromną machinę dezinformacyjną, zaprzeczającą logice – dodał fotograf Andrzej Hrechorowicz. – Rosja mocno sugeruje, że maczała w tym palce. Z drugiej strony blokuje poznanie prawdy – zwrócił uwagę Dawid Wildstein z TVP, Piotr Cywiński z tygodnika "Sieci" zaznaczył natomiast, że przegrywamy z rosyjską narracją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Lichocka: Donald Tusk grał przeciw Lechowi Kaczyńskiemu

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 12:37
- Donald Tusk razem z Władimirem Putinem grali przeciwko prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu - powiedziała Joanna Lichocka, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. - Politycy Platformy Obywatelskiej, przy okazji katastrofy w Smoleńsku, udowodnili, że nigdy nie powinni mieć niczego do powiedzenia w sprawach Polski - podkreśliła.
rozwiń zwiń