X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wstąpiła do armii w męskim przebraniu, w charakterze zwykłego żołnierza". Historia Joanny Żubrowej

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 10:11
- Jest ona nie tylko pierwszą kobietą w historii Polski, która została odznaczona Orderem Virtuti Militari, była też pierwszą kobietą, która w wojskowej służbie czynnej zdobyła stopień sierżanta - mówiła w Polskim Radiu 24 dr hab. Małgorzata Ewa Kowalczyk z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Forum/reprodukcja RSW/RSW

Gościem Anna Popek była dr hab. Małgorzata Ewa Kowalczyk z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Tematem audycji była postać Joanny Żubrowej, Polki, która walczyła o niepodległość. 

Pilsudski-z-żołnierzami_663.jpg
Niepodległa Polska. Wolność po 123 latach

- Jest ona nie tylko pierwszą kobietą w historii Polski, która została odznaczona Orderem Virtuti Militari, była też pierwszą kobietą, która w wojskowej służbie czynnej zdobyła stopień sierżanta, a po latach służby dymisjonowano ją w randze podporucznika - wyjaśniła dr hab. Małgorzata Ewa Kowalczyk.

Dodała, że "w biografii Joanny Żubrowej skrywa się ogromny potencjał filmowy". - Losy tej niezwykle odważnej, energicznej i ambitnej kobiety rozgrywają się na tle w burzliwej epoki wojen napoleońskich, później czasów Królestwa Polskiego, powstania listopadowego i wojny polsko-rosyjskiej - tłumaczyła. 

Czytaj więcej:

Przypomniała również, że "Joanna wstąpiła do armii w męskim przebraniu w charakterze zwykłego żołnierza. Była to armia Księstwa Warszawskiego". 

- Jej pragnieniem było to, aby zawsze być blisko męża. Była bez pamięci zakochana w Macieju Żubrze, to był jej drugi mąż. W pamiętniku wprost napisała, że tylko kula jest ich w stanie rozdzielić i właśnie w imię tej miłości porzuciła bezpieczny, uporządkowany świat małomiasteczkowej społeczności - mówiła gość Polskiego Radia 24. 

Czytaj także:

- Joanna była ambitna, odważna, optymistyczna i to właśnie te cechy pozwoliły jej zrobić karierę w wojsku. A na początku dziewiętnastego wieku był to wyczyn. Wówczas powszechnie uważano, że aktywność kobiet w sferze publicznej jest sprzeczna z naturalną rolą, jaką im przypisywano. To mężczyzna miał walczyć, a kobieta powinna zajmować się domem - przypomniała. 

Zaznaczyła, że "przetarła ona szlak, którym poszły inne Polki w czasach powstania listopadowego, powstania styczniowego, w latach pierwszej, jak i drugiej wojny światowej". 

Posłuchaj
22:55 PR24_AAC 2021_11_10-23-36-02.mp3 Gościem Polskiego Radia 24 była dr hab. Małgorzata Ewa Kowalczyk z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Między nami kobietami"

Prowadzący: Anna Popek 

Gość: dr hab. Małgorzata Ewa Kowalczyk (Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego)

Data emisji: 10.11.2021

Godzina: 23:35

nj

Czytaj także

Książka "Żywoty równoległe". Zapis audycji z cyklu "Historia żywa"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 14:47
Audycje z cyklu "Historia żywa" ukazują się na antenie Jedynki od lutego 2016 roku. Pokazują wybrane postaci wybitnych Polaków, którzy wpłynęli na dzieje Polski. Od naczelnika Tadeusza Kościuszki do prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nadano w sumie około dwustu odcinków, a książka jest zapisem 21 rozmów z profesorem Andrzejem Nowakiem.
rozwiń zwiń