X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Ta powieść raczej zmierza do lamusa". Gociek o "Fundacji" Isaaca Asimova

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 09:20
- Z całym szacunkiem dla autora i jego wielkiego wpływu na cały gatunek przez ostatnie 80 lat, ta powieść raczej zmierza do lamusa - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który razem z Łukaszem Orbitowskim zrecenzował "Fundację" Isaaca Asimova. 
Audio
  • Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski o "Fundacji" Isaaca Asimova (Posłowie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: mat. promocyjne

Isaac Asimov (1920–1992) to bodaj najwybitniejszy, najpłodniejszy i najpoczytniejszy autor science fiction wszech czasów, siedmiokrotny zdobywca prestiżowej Nagrody Hugo. Zasłynął głównie epokowym cyklem "Fundacja", sagą o Imperium Galaktycznym, które –  choć wydaje się wieczne – chyli się ku upadkowi. "Fundację" wznowił ostatnio Dom Wydawniczy Rebis, na podstawie cyklu powstał też serial Apple TV+.

Zrzut ekranu 2021-02-18 o 11.jpg
"Obcy w obcym kraju". Jedna z najważniejszych powieści science fiction ostatnich dekad

Piotr Gociek przyznał, że ponownie przeczytał "Fundację" i jego zdaniem książka "zestarzała się okrutnie". - Co gorsza, zestarzały się również idee w niej zawarte. Z całym szacunkiem dla Isaaca Asimova i jego wielkiego wpływu na cały gatunek przez ostatnie 80 lat, powieść raczej zmierza do lamusa. Jednocześnie jestem przekonany, że będzie wznawiana jeszcze nieraz - powiedział publicysta. 

Natomiast Łukasz Orbitowski podkreślił, że trudno w tym kontekście złościć się na Asimova. - Powieść powstała w 1951 roku, a fantastyka naukowa jest bardzo podatna na starzenie się. Zwłaszcza że "Fundacja" jest zimnowojenna. Wyraźnie też zdezaktualizowała się formuła powieści fantastycznej rozumianej jako fabularyzowany zbiór idei - tłumaczył pisarz i krytyk literacki.

Po procesie Seldona i wydaleniu Encyklopedystów z Trantora ostoją ludzkiej wiedzy jest Fundacja. Na Peryferiach, podobnie jak w rozpadającym się Imperium, wrze. Dla osamotnionego, pozbawionego bogactw naturalnych Terminusa, siedziby Fundacji, ratunkiem okazują się ludzka mądrość, inteligencja i przedsiębiorczość, nie zaś skarbnica wiedzy – monumentalna Encyklopedia Galaktyczna. W obliczu zagrożenia ze strony Czterech Królestw do władzy dochodzą, po walce z opozycją, wybitne osobowości i godni następcy Hariego Seldona: Salvor Hardin i Hober Mallow. Terminus, świadomy swych niedostatków, ale i mocnych stron, rozpoczyna bój o przetrwanie, a następnie ekspansję...

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Posłowie"

Prowadził: Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Data emisji: 22.09.2021

Godzina emisji: 22.06

PR24

Czytaj także

"Agent w terenie", czyli literackie pożegnanie Johna le Carré

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 09:00
- To ostatnia książka Johna le Carré. Nie jest może wybitna, ale godna pożegnania - mówili w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski, gospodarze audycji "Posłowie".
rozwiń zwiń