X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Obcy w obcym kraju". Jedna z najważniejszych powieści science fiction dekad

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 11:20
- Jak nie zakochać się w książce, której pierwsze zdanie brzmi "był sobie raz Marsjanin nazwiskiem Valentine Michael Smith"? Już to jest na tyle absurdalne, że wiadomo, iż będzie z tego coś ciekawego - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który razem z Łukaszem Orbitowskim zrecenzowali powieść Roberta Heinleina "Obcy w obcym kraju". 
Okładka powieści Roberta Heinleina Obcy w obcym kraju.
Okładka powieści Roberta Heinleina "Obcy w obcym kraju". Foto: mat. promocyjne

"Obcy w obcym kraju" to tak naprawdę arcydzieło Roberta Heinleina (nagroda Hugo 1962), które z pozycji kultowej w wąskim gronie fanów stało się bestsellerem, a z czasem weszło do klasyki science fiction. - To była jedna z najważniejszych powieści science fiction paru dekad. W tym samym czasie, gdy ci, którzy lubili fantasy, czytali "Władcę pierścieni" i pisali na murach uniwersytetów w USA "Frodo na prezydenta", to miłośnicy twardej fantastyki zaczytywali się w "Obcym w obcym kraju" - powiedział Piotr Gociek. Jego zdaniem powieść Heinleina jest najlepszym przykładem fantastyki jako metafory. - To powieść o religii i przemianach społecznych, o nas, o ludziach - dodał. 

Lafferty opowiadania okładka MAG-663.jpg
Piotr Gociek o opowiadaniach R. A. Lafferty'ego: jestem absolutnie zakochany

Wychowany przez Marsjan na Marsie Valentine Michael Smith jest człowiekiem, który nigdy nie widział innego przedstawiciela swojego gatunku. Wysłany na Ziemię, staje się na niej obcym, który musi się dopiero nauczyć, co to znaczy być człowiekiem. Kłopot w tym, że jego przekonania i możliwości dalece wykraczają poza ograniczenia typowe dla rodzaju ludzkiego. 

To też powieść o tytułowej obcości. - Mamy świat przyszłości i życia na Marsie. Na skutek wypadku pojawia się człowiek, który ma nasze geny, ale został wychowany na Marsie według tamtejszych reguł. Trafia na Ziemię i próbuje zrozumieć ludzi i samego siebie - tłumaczył natomiast Łukasz Orbitowski. 

Książka jest też wymieniona w piosence Billy’ego Joela "We didn't start the fire" jako jedno z najważniejszych wydarzeń roku 1961.

Więcej w nagraniu. Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski mówili również o ponownie wydanym tomie "Piknik na skraju drogi i inne utwory" Arkadija i Borysa Strugacckich.

Więcej w nagraniu. 

Audycja: "Posłowie"

Prowadzący: Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Data emisji: 17.02.2021

Godzina: 22.06

 


Czytaj także

Dr Maciej Kawecki: tezy Stanisława Lema są aktualne do dziś

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 09:41
- Znajduję aktualność jego tez i to nawet nie tych najbardziej znanych, tych najbardziej rozpowszechnionych, ale znajduję aktualność takich tez bardziej filozoficznych, pogłębionych w tej literaturze. Tego, do czego doprowadza nas życie w bańkach informacyjnych, w których wszyscy funkcjonujemy dzisiaj - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki z Instytutu Lema.
rozwiń zwiń