X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Bardzo mieszane wrażenia na granicy niechęci". Orbitowski o książce Dołęgi-Mostowicza

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 14:20
- Moje wrażenia są bardzo mieszane i na granicy niechęci, przy całej sympatii do postaci autora - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz Łukasz Orbitowski, który razem z Piotrem Goćkiem zrecenzowali książkę "Pechowy literat i inne opowiadania, nowele, humoreski" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, wydawnictwo Iskry.
Słuchaczka skarży się, że przed laty kupiła jedną książkę z serii, a teraz firma windykacyjna domaga się zapłaty za wszystkie części
Słuchaczka skarży się, że przed laty kupiła jedną książkę z serii, a teraz firma windykacyjna domaga się zapłaty za wszystkie częściFoto: Pixabay

 "Pechowy literat i inne opowiadania, nowele, humoreski" to wybór małych form prozatorskich (i jednej poetycko-dramatycznej) Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, z których znakomita większość po raz pierwszy ukazuje się w wydaniu książkowym, rzuca nowe światło na twórczość najpopularniejszego polskiego pisarza XX wieku. Teksty z lat 1925–1939 nie tylko ukazują rozwój talentu i bardzo świadomą artystyczną drogę pisarza, ale dostarczają znakomitej rozrywki także dzisiejszemu czytelnikowi. Są tu utwory mniej i bardziej frywolne, zawsze pełne humoru, błyskotliwych obserwacji psychologicznych i obyczajowych, a także złośliwych, zaskakująco dziś aktualnych, politycznych aluzji.

powieść, książka, literatura 1200.jpg
"Wrażenie odsłaniającego się kraju". Orbitowski o serii opowiadań "Po deszczu przy księżycu"

Łukasz Orbitowski podkreślił, że książka wywołała u niego "bardzo mieszane wrażenia na granicy niechęci". - Przy całej sympatii do postaci autora, jak również wiedzy. W życiu każdego pisarza pojawia się prędzej czy później tak zwana fucha ewentualnie michałek. Okolicznościowo to są te rzeczy, które my pisarze płodzimy celem podreperowania budżetu, na czyjąś prośbę, skuszeni przyjacielską ofertą i tak dalej, i tak dalej. Pozbierane w całość, krótkie, okolicznościowe, zakorzenione w konkretnej sytuacji formy Dołęgi-Mostowicza, które są właśnie takimi prościutkimi tekstami, które jako całość są ciężkostrawne, natomiast momentami sympatyczne i błyskotliwe obrazki się trafiają - tłumaczył pisarz

Natomiast Piotr Gociek zwrócił uwagę, że "możemy te teksty pogrupować". - Mamy tutaj rzeczy zupełnie osobne, czyli wielką szopkę polityczną i niepolityczną, której powiedzmy sobie szczerze, czytać się jej dzisiaj nie da, ponieważ nie dość, że wymaga ona jeszcze 100 przypisów, które - bo połowę z 200 przypisów do tej książki to zajmują przepisy do szopki, ponieważ wszystkie te kody, te grypsy, wszystkie te klucze, które do tego były potrzebne, by to właściwie odczytać w czasach drugiej RP - dzisiaj są już po prostu zapomniane, to tak wygląda pisanie z kluczem - powiedział krytyk i publicysta. - Druga grupa, której dotyczy bardzo podobna rzecz, to są takie ironiczne felietony krytykujące sanację ubrane w formę takich wesołych powiastek, a to o tramwaju, a to o czymś innym. Tadeusz Dołęga-Mostowicz lubił ubierać w szatki takiej satyro-literatury te swoje szpile ze względu na cenzurę. Choć one są zabawne i wynalazcze, to w tej chwili dla współczesnego czytelnika są już nieczytelne - dodał.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. Łukasz Orbitowski i Piotr Gociek mówili również o książce, którą napisał Will Hunt "Podziemie", Wydawnictwo Marginesy.

Posłuchaj
24:13 gociek.mp3 Piotr Gociek, Łukasz Orbitowski o książce Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, "Pechowy literat i inne opowiadania, nowele, humoreski" (Posłowie)

***

Audycja: "Posłowie"

Prowadzący: Piotr GociekŁukasz Orbitowski

Data emisji: 17.06.2021

Godzina emisji: 22.06

nt

Czytaj także

Światowy Dzień Książki. "Słowo czytane ma duży wpływ na nasz relaks"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 08:03
- W naszej fundacji przyświecają nam trzy główne cele. Pierwszym jest szeroka promocja czytelnictwa. Zależy nam, żeby ludzie obcowali więcej ze słowem czytanym, bo ma duży wpływ na nasz relaks - powiedział o znaczeniu czytania i działaniach fundacji Zaczytani.org jej prezes Michał Stępień. Gośćmi "Weekendu kulturalnego" byli także Michał Mendyk i Beata Majcher.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jedyne". Historie polskich fotografek

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 13:00
Były "jedyne" - ciekawe życia, ambitne i odważne. Pokazywały różne oblicza Polski, od peerelowskich dekad – lat 70. i 80., przez okres transformacji ustrojowej, po czasy współczesne. Teraz historie polskich fotografek zebrała w książce Monika Szewczyk-Wittek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Papieska: w literaturze najciekawsze są odkrycia

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 13:50
- Lektur wokół mnie jest bardzo dużo i są one bardzo, bardzo różnorodne. Najciekawsze są odkrycia - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia historyk literatury, edytorka książek Jarosława Iwaszkiewicza, pomysłodawczyni i współautorka książki Marii Iwaszkiewicz "Portrety".
rozwiń zwiń