X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wrażenie odsłaniającego się kraju". Orbitowski o serii opowiadań "Po deszczu przy księżycu"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 11:25
- Odniosłem mocne wrażenie, że przede mną odsłania się cały kraj - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz Łukasz Orbitowski, który razem z Piotrem Goćkiem zrecenzowali dwie książki: Harukiego Murakamiego "Podziemie. Największy zamach w Tokio" i Akinariego Uedy "Po deszczu przy księżycu".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: GregMontani/Pixabay

Akinari Ueda to jeden z najważniejszych japońskich twórców (1603-1866), jest autorem serii dziewięciu opowiadań zatytułowanych "Po deszczu przy księżycu", które były wydane po raz pierwszy w 1776 roku. Utwory mają charakter fantastyczny.

Zrzut ekranu 2021-06-03 o 08.44.03.jpg
"Realizuje moje literackie credo". Orbitowski w PR24 o powieści "Jakob von Gunten"

Piotr Gociek przypomniał, że książka ukazała się w Polsce w 1968 roku. - Edycja z niesamowitymi ilustracjami, teraz też przepięknie wydana, ale troszeczkę w innej szacie graficznej, mam na myśli w szczególności typografię i okładkę. Przekład Wiesława Kotańskiego, czyli legendy polskiej japonistyki. Wydawnictwo Curie udostępniło nam tę książkę do recenzji - zaznaczył krytyk i publicysta.

Łukasz Orbitowski podkreślił, że "odniósł mocne wrażenie, że odsłania się przed nim cały kraj". - Z mitologią, ze stosunkiem do miłości, ze stosunkiem do pieniądza, z katalogiem postaw, z przyrodą, ze stosunkiem do literatury i teraz jeszcze w połączeniu z kapitalną stroną edytorską, wyczerpujące przepisy, które jak rzadko kiedy nie są nudne. To wszystko się ułożyło na krajobraz, który mam w myślach w tej chwili - mówił pisarz. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. Łukasz Orbitowski i Piotr Gociek mówili również o książce "Podziemie. Największy zamach w Tokio" opowiadającej o zamachu, w którym zginęło dwanaście osób, a co najmniej kilka tysięcy zostało rannych. Autorem jest Haruki Murakami, pisarz, który żył na przełomie 18. i 19. stulecia w Japonii. 


Posłuchaj
23:58 gociek.mp3 Recenzja książki "Podziemie. Największy zamach w Tokio" Haruki Marakami i serii opowiadań "Po deszczu przy księżycu" Akinari Ueda.

 

***

Audycja: "Posłowie"

Prowadzący: Piotr GociekŁukasz Orbitowski

Data emisji: 09.06.2021

Godzina emisji: 22.06

nt

Czytaj także

"Obcy w obcym kraju". Jedna z najważniejszych powieści science fiction dekad

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 11:20
- Jak nie zakochać się w książce, której pierwsze zdanie brzmi "był sobie raz Marsjanin nazwiskiem Valentine Michael Smith"? Już to jest na tyle absurdalne, że wiadomo, iż będzie z tego coś ciekawego - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który razem z Łukaszem Orbitowskim zrecenzowali powieść Roberta Heinleina "Obcy w obcym kraju". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Dzień Książki. "Słowo czytane ma duży wpływ na nasz relaks"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 08:03
- W naszej fundacji przyświecają nam trzy główne cele. Pierwszym jest szeroka promocja czytelnictwa. Zależy nam, żeby ludzie obcowali więcej ze słowem czytanym, bo ma duży wpływ na nasz relaks - powiedział o znaczeniu czytania i działaniach fundacji Zaczytani.org jej prezes Michał Stępień. Gośćmi "Weekendu kulturalnego" byli także Michał Mendyk i Beata Majcher.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wiele kwestii jest wciąż aktualnych i praktycznych". Dr Stankiewicz o filozofii stoickiej

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 11:01
Gościem Polskiego Radia 24 był dr Piotr Stankiewicz, filozof, który mówił m.in. o percepcji filozofii stoickiej dzisiaj, a także o nowej książce pt. "Sztuka życia według stoików".
rozwiń zwiń