"Historia złotych rybek" jako opowieść o życiu. Orbitowski: opis obsesji i fascynacji

2020-07-22, 22:29

"Historia złotych rybek" jako opowieść o życiu. Orbitowski: opis obsesji i fascynacji
Złota rybka (Carassius auratus auratus). Foto: dien/ Shutterstock

- Jest w tej książce wiele prawd, w tym również ta, że bardzo często pragniemy w życiu osiągnąć jakiś mniej lub bardziej nonsensowny cel - powiedział o "Historii złotych rybek" Kanako Okamoto Łukasz Orbitowski. - To książka niesłychanie nowoczesna do dziś - dodał Piotr Gociek. 

W audycji "Posłowie" o klasycznej pozycji literatury japońskiej - "Historii złotych rybek" autorstwa Kanoko Okamoto. To opowieść o życiu dwojga młodych Japończyków, zaś autorka prowadzi czytelnika ścieżkami ich losów od dzieciństwa aż do dorosłości.

Powiązany Artykuł

truchlin 1200.jpg
"Truchlin". Czeski bestseller z mroczną dzielnicą Pragi w tle

Obsesja na punkcie rybki

W ocenie Piotra Goćka, opowieść podsumowuje cytat z książki, w którym bohater "zrozumiał: wszyscy jesteśmy sfrustrowani i smutni. Pozornie mamy wszystko, ale czegoś ciągle nam brakuje. Nikt nie posiadł wszystkiego, czego braknie. Wszyscy jesteśmy samotni. Poczuł przejmujące współczucie wobec siebie i innych".  - Czy wyobrażasz sobie bardziej zwięzły i trafny opis ludzkiego losu? - pytał Łukasz Orbitowski i przyznał, że w "Gorączce złotych rybek" jest "opis obsesji, fascynacji i dążenia do niemożliwego". 

Czytaj także: 

- Główny bohater książki ma obsesję na punkcie wyhodowania idealnej złotej rybki i ta obsesja, będąca odbiciem jego obsesji na punkcie tego, by opanować swoje życie i by doprowadzić do tego, by było ono perfekcyjne i takie, jakie sobie wymarzył - wskazał Piotr Gociek, podkreślając, że oba te dążenia są ułudą. 

"Piekielnie nowoczesna książka"

Łukasz Orbitowski zaś ocenił, że "jest w tej książce wiele prawd". - W tym: również ta, że bardzo często pragniemy w życiu osiągnąć jakiś mniej lub bardziej nonsensowny cel - gdyż hodowanie złotej rybki jest dziwną ideą, nawet, jak na Japonię, a wtedy pojawia się złudzenie, że życie uporządkuje się samo - wykonam wielką i dziwaczną pracę, a wskutek tego aktu wszystkie elementy mojego życia się poukładają - dodał. 

- Jaka to jest piekielnie nowoczesna książka - zauważył pisarz i zwrócił uwagę, że książka napisana jest bardzo współczesnym językiem, co pokazuje "jak nowoczesna w pewnych swoich aspektach była Japonia sprzed stu lat". 


Posłuchaj

Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski o książkach "Historia złotych rybek" i "Układ(a)ne" ("Posłowie"/ PR24) 22:51
+
Dodaj do playlisty

 

W drugiej części rozmowy także o zbiorze opowiadań "Układ(a)ne" autorstwa Aoko Matsudy. Obie pozycje ukazały się nakładem wydawnictwa "Tajfuny". Zachęcamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Audycja: "Posłowie"

Prowadzący: Piotr GociekŁukasz Orbitowski

Data emisji: 22.07.2020

Godzina emisji: 22.06


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej