X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Osoba charyzmatyczna". Szakalicka o Mireckiej-Loryś

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 12:00
- Rodzina Mireckich jest o tyle ciekawa, że każdy z jej członków, jest odzwierciedleniem losów Polski - mówiła w Polskim Radiu 24 reżyser Ewa Szakalicka. 
Działaczka podziemia narodowego, Komendantka Główna Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet oraz dyrektor Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej Maria Mirecka-Loryś
Działaczka podziemia narodowego, Komendantka Główna Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet oraz dyrektor Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej Maria Mirecka-LoryśFoto: PAP/ARCH Bartłomiej Zborowski

Gość PR24 przygotowuje film o Marii Mireckiej-Loryś, działaczce podziemia narodowego w latach 1939–1945, członkini Narodowej Organizacji Wojskowej, komendantce Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet, członkini ZG Związku Polek w Ameryce oraz dyrektorce Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej.


forum-tropem wilczym 1200.jpg
Bieg "Tropem Wilczym". Jan Ruman: to przedsięwzięcie rozwija się lawinowo

- 7 lutego świętowaliśmy 105 rocznicę urodzin pani Marii, rzadko się zdarza, by osoba w tym wieku była tak w pełni sprawna, ona ma fenomenalną pamięć i charyzmę. Zdjęcia do filmu kręciliśmy, gdy miała 102 lata - powiedziała reżyserka.

Działalność konspiracyjna

Po wybuchu wojny Maria Mirecka-Loryś zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Po jej zakończeniu wznowiła studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. 1 sierpnia 1945 została aresztowana w Nisku. Na wolność wyszła 1 września tego samego roku na mocy amnestii. Zagrożona ponownym aresztowaniem w grudniu 1945 opuściła Polskę i z grupą kilkunastu działaczy narodowych dotarła do obozu 2 Korpusu gen. Władysława Andersa pod Ankoną. Tam poznała swego męża, oficera rezerwy, Henryka Lorysia, z którym w październiku 1946 wyemigrowała do Anglii.


Posłuchaj
23:50 PR24_mp3 2021_02_22-22-06-03.mp3 E. Szakalicka o M. Mireckiej-Loryś ("Towarzystwo Niepokornych")

 

W styczniu 1952 r. Maria Mirecka-Loryś wraz z rodziną wyjechała do USA, najpierw do Toledo w stanie Ohio, a w 1954 - do Chicago. Tam zaangażowała się w pracę w organizacjach polonijnych. Działała m.in. w Stronnictwie Narodowym, była członkiem ZG Związku Polek w Ameryce oraz Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej. Przez 32 lata była redaktorem "Głosu Polek", organu Związku Polek w Ameryce. Od lat 70. zaangażowana jest w pomoc dla Polaków na dawnych Kresach. W grudniu 1999 r. została wiceprzewodniczącą Rady Naczelnej Stronnictwa Narodowego. Współpracuje z polonijnym radiem w Chicago, dla którego nagrywa cotygodniowe felietony z cyklu "Otwarty mikrofon".


Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski, Jan Ruman

Gość: Ewa Szakalicka (reżyser)

Data emisji: 22.02.2021

Godzina: 22.06 

Czytaj także

Lech Majewski: "Dolina Bogów" to zderzenie kultury Indian z obecną cywilizacją

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 10:08
 - Staram się wchodzić na nowe terytoria, tam gdzie gubią się recenzenci - mówił w Polskim Radiu 24 reżyser filmu "Dolina Bogów" Lech Majewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cichy dramat okupacyjny". Gociek o gruzińskim filmie "Shindisi"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 10:10
- Dla Gruzinów to było i jest niesłychanie istotnie, podobnie jak dla Ukraińców, żeby kręcić filmy o swojej historii, najnowszej i trochę starszej - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, komentując film pt. "Shindisi". 
rozwiń zwiń