X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Będzie nowocześnie". Dyrektor o Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 23:10
- Będzie wielka piękna tablica interaktywna, na której zobaczymy młodych ludzi. Później staniemy w sytuacji, w której będą na nas nachodzić dwa ruchome walce, sowiecki i niemiecki - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Kotowski, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w OstrołęceFoto: twitter.com/Ministerstwo Kultury

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zostało powołane do życia za sprawą ustawy Rady Miasta z 2013 roku. Jak tłumaczą władze instytucji, ich celem jest "systematyczne wypełnianie luki w zbiorowej pamięci pokolenia". Chcą także stać się miejscem pamięci o walkach, które miały miejsce na terenie całej II Rzeczpospolitej oraz o ludziach biorących w nich udział. 

Czytaj także:
wyklęci.jpg
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zostało państwową instytucją kultury

- Myślę, że takich miejsc w Polsce, gdzie mogłoby być Muzeum Żołnierzy Wyklętych, jest tak naprawdę dużo i każdy powiat ma swoją Łączkę, katownię, które można by zamienić na mniejsze lub większe muzeum pamięci poświęcone tym wyjątkowym polskim bohaterom - ocenił Arkadiusz Gołębiewski.

Jego zdaniem Mazowsze zostało wybrane jednak nieprzypadkowo. - Tutaj walki toczyły się niemal do połowy lat 50. To były dobrze organizowane oddziały i pamięć o tych żołnierzach ciągle jest żywa w rodzinach, lokalnych społecznościach - stwierdził prowadzący. 

Gołębiewski uznał, że mieszkańcy Ostrołęki mieli i wciąż mają świadomość tamtych wydarzeń. Jak przekonywał, to właśnie ona sprawiła, że lokalna społeczność chciała "u siebie umiejscowić coś, co będzie w nowoczesny sposób opowiadać o okresie powstania antykomunistycznego". Jego zdaniem przyczyniła się do tego również "determinacja i odwaga" włodarzy miasta.

Czytaj także:

Nowoczesna instytucja 

Muzeum znajduje się w budynku, który przez lata służył "szeroko rozumianemu więziennictwu". - Ten pomysł przekształcenia ma wymiar ideowy, ale też taki praktyczny - stwierdził Janusz Kotowski. 

Dyrektor poinformował, że trwają prace nad przygotowaniem stałej wystawy. Jak zapewniał, jej pierwsza część powinna być gotowa w ciągu kilku tygodni. Po zakończeniu tego etapu muzeum zajmie się procederami umożliwiającymi zrealizowanie drugiej, a zarazem ostatniej części głównej ekspozycji.

Czytaj także:
antykomunistycznego podziemia 1200.jpg
Żołnierze Wyklęci odmitologizowani

- Muzeum będzie zupełnie nowoczesne - zapewnił Kotowski. - Będzie wielka piękna tablica interaktywna, na której zobaczymy młodych ludzi. Później staniemy w sytuacji, w której będą na nas nachodzić dwa ruchome walce, sowiecki i niemiecki - dodał dyrektor. 

Jego zdaniem taka forma ekspozycji sprawi, że "zwiedzający poczuje dramat Polski, która została mocno zaatakowana z dwóch stron".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

Posłuchaj
22:53 _PR24_AAC 2021_02_01-22-05-57.mp3 Jan Ruman, Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki oraz Janusz Kotowski o Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce ("Towarzystwo niepokornych")

***

Audycja: "Towarzystwo niepokornych"
Prowadzący: Jan RumanArkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki
Gość: Janusz Kotowski (dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce)
Data emisji: 01.02.2021
Godzina: 22.06

jbt/pr24

Czytaj także

"Bronił ludność polską nie tylko przed okupantem niemieckim". 2 listopada rocznica skazania "Łupaszki"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 07:41
- Był jednoznaczny w swoim działaniu - stwierdził historyk Patryk Kozłowski na antenie Polskiego Radia 24. Dodał, że "na Wileńszczyźnie bronił ludność polską nie tylko przed okupantem niemieckim, ale także przed partyzantką sowiecką".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pawilon X więzienia przy ul. Rakowieckiej. "Miejsce szczególne dla historii Polski"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 17:15
- To miejsce, do którego nie można się przyzwyczaić, oswoić i traktować jak każde inne. Staram się dorastać do tego, że dane jest mi bycie kapelanem w miejscu, w którym działo się tak wiele rzeczy, w którym zginęło tak wielu wspaniałych ludzi - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nigdy nie przestała pracować dla Polski". Kim była Lidia Lwow-Eberle?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 07:13
- 5 stycznia odeszła legendarna sanitariuszka V Brygady Wileńskiej, narzeczona majora Łupaszki - przypomniał w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gołębiewski w audycji "Towarzystwo Niepokornych".
rozwiń zwiń