X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Romuald Rzeszutek: w 2021 roku odsłonięty zostanie pomnik Żołnierzy Wyklętych w Mielcu

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2020 16:56
- Koronawirus pokrzyżował nam trochę plany. [...] Odsłonięcie planowaliśmy na jesień tego roku, ale ze względu na te opóźnienia prawdopodobnie przesunie się nam to na 2021 rok, ale nadal w ramach świętowania 100-lecia niepodległości - mówił w Polskim Radiu 24 inicjator budowy pomnika Żołnierzy Wyklętych w Mielcu Romuald Rzeszutek.
Audio
  • Romuald Rzeszutek o budowie pomnika Żołnierzy Wyklętych w Mielcu ("Temat dnia / Gość PR24")
Wizualizacja pomnika Żołnierzy Wyklętych w Mielcu
Wizualizacja pomnika Żołnierzy Wyklętych w MielcuFoto: facebook.com / Budowa Pomnika Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych w Mielcu

W Mielcu powstaje największy w Polsce pomnik Żołnierzy Wyklętych. Z powodu pandemii budowa zwolniła i boryka się z problemami finansowymi, jednak dalej - chociaż wolniej - postępuje. W Polskim Radiu 24 o pomniku mówił inicjator jego budowy Romuald Rzeszutek.

Postępujące prace

Jan Żaryn 1200.jpg
Jan Żaryn: sojusz III Rzeszy i ZSRR miał na celu wywołanie wojny. Odpowiedzialność spada na oba państwa

- Koronawirus pokrzyżował nam trochę plany. Troszeczkę ustały wpłaty, szczególnie od Polonii amerykańskiej, która bardzo intensywnie i mocno wspierała budowę pomnika Żołnierzy Wyklętych. A przypomnę, że ten pomnik budowany jest ze zbiórki społecznej, z darowizn, więc pozyskiwanie środków finansowych jest bardzo istotne. Dzisiaj jednak wiele osób martwi się o swoją przyszłość, dlatego te wpłaty są zdecydowanie skromniejsze - mówił w Romuald Rzeszutek.

Jak wyjaśnił, niektóre elementy pomnika są już zrealizowane - wśród nich reliefy z symbolami 3 największych organizacji podziemia - NSZ, AK i WiN, jest także ryngraf poświęcony w Krakowie przez abp. Marka Jędraszewskiego podczas mszy w intencji Żołnierzy Wyklętych w Zaduszki, a 1 marca poświęcony został fundament pomnika i wmurowany był kamień węgielny.

Kiedy odsłonięcie pomnika?

Romuald Rzeszutek zaznaczył, że z powodu zmniejszonych wpłat odsłonięcie pomnika nie wydarzy się w terminie wstępnie planowanym.

shutterstock stan wojenny_1200.jpg
3 maja w PRL. Historyk: ten dzień był odbierany jako zagrożenie

- Na pewno nam to opóźni plany odsłonięcia pomnika. W tej chwili powstaje 5-metrowa kolumna z granitu, na której będzie znajdował się orzeł - orzeł z brązu. Orzeł już jest odlany, ma ponad 3 metry, jest piękny, w formie orła konstytucyjnego z koroną zamkniętą z krzyżem - podkreślił.

- Odsłonięcie planowaliśmy na jesień tego roku, ale ze względu na te opóźnienia prawdopodobnie przesunie się nam to na 2021 rok, ale nadal w ramach świętowania 100-lecia niepodległości - wyjaśnił Romuald Rzeszutek.

Inicjator budowy pomnika zaapelował także o datki na budowę pomnika i zachęcił do odwiedzania profilu inicjatywy na Facebooku, gdzie można znaleźć wszystkie potrzebne informacje.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Romuald Rzeszutek (inicjator pomnika Żołnierzy Wyklętych w Mielcu)
Data emisji: 09.05.2020
Godzina emisji: 15.52

PR24/jmo

Czytaj także

"Nie chcieli pozwolić na łamanie praw polskiego narodu". Historyk o Żołnierzach Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 18:32
- Żołnierze, którzy składali przysięgę w oddziałach Armii Krajowej, czuli się nią zobowiązani. Poczuwali się do walki z sowieckim okupantem. Rabunki, gwałty i zabójstwa były jego wyznacznikiem - powiedział Maciej Rosalak, historyk z "Do Rzeczy Historia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mjr Hieronim Dekutowski "Zapora". Polskę miał w sercu aż do śmierci

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 08:17
71 lat temu, 7 marca 1949 roku, w warszawskim więzieniu został zamordowany major Hieronim Dekutowski "Zapora", legendarny dowódca oddziałów partyzanckich Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na Lubelszczyźnie. W audycji "Historyczne wydarzenie tygodnia" rozmowa o życiu i niepodległościowej działalności jednego z Żołnierzy Wyklętych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieka pogranicza, czyli agenci wśród nas w czasach PRL

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 07:30
- Przewodnicy wycieczek, pracownicy biur podróży, właściciele hoteli, lokalna administracja, nawet taksówkarze. To byli potencjalni tajni agenci - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Lech Kowalski, autor książki "Bezpieka pogranicza".
rozwiń zwiń