X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dorota Kania opowiada o filmie "Ryngraf": wszystko zaczęło się od prezesa IPN

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 09:56
- Zaczęło się od prezesa IPN dr. Jarosława Szarka. Wręczając nagrodę im. Janusza Kurtyki, bardzo wzburzony mówił o znalezionym przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka ryngrafie. Ja się postanowiłam zainteresować tą historią - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Kania wyjaśniając motywację do zrobienia filmu "Ryngraf" o niesłusznie skazanym za kolaborację z Niemcami żołnierzu wyklętym.
Audio
  • 2.12.19 "Towarzystwo Niepokornych". Dorota Kania opowiada o filmie "Ryngraf" (PR24)
Kadr z dokumentu Ryngraf autorstwa Doroty Kani
Kadr z dokumentu "Ryngraf" autorstwa Doroty KaniFoto: Youtube.com / Festiwal Filmowy NNW

Film "Ryngraf" Doroty Kani opowiada historię Stanisława Olszewskiego, oficera Armii Krajowej pracującego w niemieckiej Policji Kryminalnej jako podwójny agent. Chociaż został zdemaskowany, wyroku śmierci nie wykonało Gestapo, tylko komuniści, którzy skazali go za kolaborację z nazistami.

Sztandar Wolności FN-1200.jpg
"Sztandar Wolności" i inne filmy odrestaurowane przez Filmotekę Narodową. Specjalne pokazy

Dzieło wzięło swój tytuł od ryngrafu odnalezionego przez zespół poszukiwawczy prof. Krzysztofa Szwagrzyka w ramach prac ekshumacyjnych szczątków tzw. żołnierzy niezłomnych. W audycji "Towarzystwo Niepokornych" o filmie mówiła jego autorka - reżyserka i scenarzystka - Dorota Kania.

"Ryngraf" z nagrodą im. Janusza Krupskiego

Film Doroty Kani spotkał się z bardzo dobrym odbiorem i został doceniony. W konkursie IPN "Audycja Historyczna Roku" otrzymał nagrodę im. Ryszarda Kaczorowskiego. Na X festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci otrzymał z kolei nagrodę im. Janusza Krupskiego. O tym, co było argumentem do nadania nagrody, mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Nowacki.

- Nagroda jest za odwagę i trud w przywoływaniu, odkopywaniu postaci, ale także tematów Niepokornych, Niezłomnych, Wyklętych. [...] Trud, który wykonała Dorota Kania, polega na tym, żeby skupić się na tej jednej osobie, a najpierw na materialnym fragmencie ryngrafu, który przetrwał w jamie grzebalnej - mówił Paweł Nowacki.

Stwierdził, że w przypadku tego filmu dochodzi do owego odkopania na dwóch płaszczyznach - dosłownej, przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka i dziennikarskiej, przez autorkę filmu. - Mamy niezwykle trudną pracę reportera, dziennikarza, który pochyla się nad znaleziskiem. Usiłuje dojść do tego, czyją własnością był ten ryngraf, a po drugie - chce odkryć całą tę historię, niezwykle skomplikowaną - dodał.

Skąd pomysł na film?

- Zaczęło się od prezesa IPN dr. Jarosława Szarka. Nie zapomnę tego dnia, to był dzień, kiedy wręczano nagrody w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. Ja dostałam za reportaż wyróżnienie. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, wręczając nagrodę im. Janusza Kurtyki, mówił bardzo wzburzony: "ja muszę coś powiedzieć. Trzy dni temu prof. Krzysztof Szwagrzyk wykopał ryngraf. Na tym ryngrafie jest imię, nazwisko i adres. Gdyby to były czasy »Czasu Krakowskiego«, to jego dziennikarze już by pojechali do tego Żyrardowa na ulicę Szkolną i znaleźliby historię. Nikt się tym nie interesuje". Ja się postanowiłam zainteresować tą historią - mówiła Dorota Kania.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Dyrektor Festiwalu NNW: staramy się dotrzeć do widza, szczególnie nieprzekonanego

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

PR24/jmo

_______________________________

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Jan Ruman, Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki

Gość: Dorota Kania

Data emisji: 2.12.2019

Godzina emisja: 22.06

Czytaj także

Lucjan Deniziak: nie miałem wątpliwości, że Sowieci byli okupantami, a nie wyzwolicielami

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 20:16
– To w oparciu o sowieckie bagnety Urząd Bezpieczeństwa miał siłę narzucić taki ustrój, jaki chcieli mieć komuniści – powiedział Lucjan Deniziak, były żołnierz Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W Polskim Radiu 24 kolejny odcinek wspomnień Żołnierzy Wyklętych z okresu walki o niepodległość Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes IPN o Kornelu Morawieckim: mówił, że cywilizacja, która traci świętość, nie ma przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 13:30
Gośćmi audycji "Towarzystwo Niepokornych" był Artur Adamski, autor biografii Kornela Morawieckiego oraz Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. W audycji wspominano śp. Kornela Morawieckiego. 
rozwiń zwiń