X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kret w Watykanie", czyli prowokacje bezpieki wobec Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 08:57
- Tomasz Turowski przedstawiał się jako człowiek, który chciał zadbać o ochronę papieża Jana Pawła II. Nie jest to jednak prawdą. Raczej wskazywał na luki w systemie ochrony Watykanu, a dane przesyłał do warszawskiej centrali - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz i publicysta Rafał Dudkiewicz. 
Tomasz Turowski podczas promocji książki Kret w Watykanie
Tomasz Turowski podczas promocji książki "Kret w Watykanie"Foto: Sebastian Kocoń/Forum

Jan Paweł II od początku uważany był za zagrożenie dla władz PRL. Bezpieka chcąc dyskredytować papieża próbowała tworzyć prowokacje, które miały pogrążyć jednego z najbardziej znaczących Polaków XX wieku.

Wyszyński i Wojtyła 1200.jpg
Kard. Wyszyński i Jan Paweł II. Dmitrowicz: od początku kapłaństwa byli inwigilowani

Gdy 35 lat temu Karol Wojtyła został wybrany na głowę Kościoła, w Rzymie i Watykanie trzeci rok działał szpieg wywiadu PRL Tomasz Turowski, oficjalnie kleryk zakonu jezuitów. Misja Turowskiego miała być jedną z najpilniej strzeżonych operacji wywiadu PRL. Zwerbowany do służby w 1973 r. zaraz po skończeniu studiów przeszedł cykl szkolenia "nielegałów" - szpiegów wysyłanych za granicę pod fałszywą tożsamością.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że ciągle niewiele wiemy wiemy o jego działalności. - Mamy skrawki różnych informacji, które znajdują się w IPN. Tomasz Turowski udzielił swojego czasu wywiadu rzeki, który ukazał się pod tytułem "Kret w Watykanie". Pokazał siebie od najlepszej strony. Czy tak rzeczywiście było? Badacze mają wątpliwości - powiedział Rafał Dudkiewicz. 

Turowski pochodził z Krakowa, z wykształcenia był rusycystą. - Wszystko wskazuje na to, że zajmował się typowaniem duchownych, pozyskiwania ich do współpracy lub pozyskiwania ich jako źródła informacji. Zdobywał plotki na temat różnych osób, jakie mają słabości. Dla służb każda pogłoska miała znaczenie. Miał też dosyć bliskie kontakty z kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Sam mówił o tym dosyć ogólnie, że się spotykali. Przedstawiał się jako człowiek, który chciał zadbać o ochronę papieża Jana Pawła II. Nie jest to jednak prawą. Raczej wskazywał na luki w systemie ochrony Watykanu, a dane przesyłał do warszawskiej centrali - podkreślił Dudkiewicz. 

Posłuchaj
22:51 PR24 2021_10_17-07-35-40.mp3 Rafał Dudkiewicz o prowokacjach SB wobec Jana Pawła II (PRL - historia prawdziwa)

 

Po dziesięciu latach w zakonie jezuitów Turowski przerwał misję i odmówiwszy przyjęcia ostatnich święceń, wrócił do kraju. Pozostał jednak w wywiadzie. Po upadku PRL przeszedł pozytywną weryfikację i już jako oficer służb III RP pracował w polskiej dyplomacji. Był ambasadorem na Kubie i w Moskwie.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: Rafał Dudkiewicz (dziennikarz)
Data emisji: 17.10.2021
Godzina emisji: 07.36

Czytaj także

Kard. Wyszyński i Jan Paweł II. Dmitrowicz: od początku kapłaństwa byli inwigilowani

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 12:00
- Te obie postacie były od początku swojego kapłaństwa inwigilowane. Pierwszy raport złożony wobec Stefana Wyszyńskiego to 1946 rok, a ostatni raport SB jest z pogrzebu Prymasa. Była prowadzona także gra, w której UB chcieli skłócić i przeciwstawić sobie obu hierarchów - powiedział o działaniu komunistów wobec Karola Wojtyły i Stefana Wyszyńskiego historyk, Piotr Dmitrowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadkowa śmierć ks. Franciszka Blachnickiego. Woyciechowski: mamy tu do czynienia z niewidzialnymi siłami

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 11:28
- Gdy prokurator Ewa Koj w 2006 r. prowadziła śledztwo w tej sprawie, odbyła się poufna ekshumacja szczątków księdza przez władze kościelne. Zaskakujące jest to, że nie uczyniły tego organy ścigania, gdyż było to formalną rzeczą w dochodzeniu do prawdy - mówił o okolicznościach śmierci ks. Franciszka Blachnickiego w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych. 
rozwiń zwiń