X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Antoni Dudek: Czerwiec '56 różni się od innych protestów w PRL. Obie strony miały broń

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 08:47
- W jednym wymiarze Czerwiec '56 różni się od wszystkich pozostałych protestów, które były w PRL-u później. Mianowicie w trakcie tych demonstracji, tych protestów, rzeczywiście tłum zdobywa w więzieniu broń, ponad 200 sztuk broni. (...) A więc można powiedzieć, że tam obie strony były uzbrojone - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek, historyk i politolog z UKSW.
Prof. Antoni Dudek
Prof. Antoni Dudek Foto: PR24/Robert Bartosewicz

PRL to specyficzny okres w historii Polski, kiedy państwo, w którym żyli Polacy, nie było do końca ich państwem, nie było wolne, nie było suwerenne, a równocześnie - nie było stricte okupowane, nie podlegało formalnie i bezpośrednio obcej władzy. W tych okolicznościach Polacy protestowali, walczyli ze zwalczającą ich władzą. O walkach ulicznych w PRL mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek.

solidarność free solidarnosc free flaga shutt 1200 .jpg
"Wielka krzywda ludzka zmusiła nas do tego zrywu". Franciszek Noras o sierpniu '80

"System ewoluował"

Gość PR24 podkreślił, że okres PRL wywołuje spór podobny do tego, który Polacy dawniej toczyli o Księstwo Warszawskie czy Królestwo Kongresowe. Wyjaśnił, że "nie było to normalne państwo polskie", ale nie można go porównać do okupowanego  w czasie II wojny światowej Generalnego Gubernatorstwa.

- PRL istniał przez 45 lat i przez ani jeden dzień tego istnienia nie można o nim powiedzieć, że był państwem demokratycznym, czy suwerennym. To nie ulega wątpliwości. Natomiast w ramach tego niedemokratycznego, niesuwerennego państwa zmieniał się poziom opresywności reżimu. I był nieporównanie większy zakres wolności Polaków w latach 70. czy 80. po stanie wojennym, niż w czasach stalinowskich. Był to zatem system, który ewoluował - mówił prof. Antoni Dudek.

Czytaj również:

"Rewolta robotnicza"

W kontekście walk ulicznych w PRL szczególnie wyróżniono w audycji wydarzenia z czerwca 1956 roku w Poznaniu, o których niekiedy mówi się nawet, że było to "powstanie". Gość PR24 stwierdził, że to sformułowanie na wyrost, bo powstanie ma jakiś sztab dowódczy, a tu czegoś podobnego nie było, ale używa określenia "rewolta robotnicza".

- W jednym wymiarze Czerwiec '56 różni się od wszystkich pozostałych protestów, które były w PRL-u później. Mianowicie w trakcie tych demonstracji, tych protestów, rzeczywiście tłum zdobywa w więzieniu broń, ponad 200 sztuk broni i przy pomocy tej broni próbuje szturmować - bezskutecznie zresztą - siedzibę Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Poznaniu. A więc można powiedzieć, że tam obie strony były uzbrojone, chociaż oczywiście strona władz była bez porównania lepiej uzbrojona - mówił prof. Antoni Dudek.

Gość PR24 mówił w audycji także o wystąpieniach społecznych i walkach ulicznych w kolejnych "polskich miesiącach".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:13 PR24_mp3 2021_09_05-07-35-41_Dudek.mp3 Prof. Antoni Dudek o walkach ulicznych w PRL ("PRL - historia prawdziwa" / PR24)

* * *

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: prof. Antoni Dudek (historyk, politolog / UKSW)
Data emisji: 05.09.2021
Godzina emisji: 07.35

PR24/jmo

Czytaj także

Poznański Czerwiec. Pierwszy masowy bunt w PRL

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2019 11:48
– Nie był to pierwszy protest poznańskich robotników. Już w 1955 roku dochodziło do przerw w pracy, które miały dać kierownictwu do zrozumienia, że pracownicy są niezadowoleni. Nie groziły one jeszcze jednak komunistom utratą twarzy z powodu tego, że nie panują nad sytuacją – powiedział historyk prof. Konrad Białecki. W audycji "PRL – historia prawdziwa" rozmowa o największej masakrze w Polsce po II wojnie światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

50. rocznica Grudnia '70. Prof. Wicenty: buntowała się młoda część społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 12:29
- Jest bardzo ważna rzecz, może najistotniejsza. 1970 rok to jest mniej więcej ćwierć wieku po zakończeniu II wojny światowej. (...) To jest młoda część społeczeństwa - ta buntująca się. Robotnicy urodzeni albo po wojnie, albo w trakcie wojny, w zasadzie jej niepamiętający - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Wicenty, analizując wydarzenia pamiętnego grudnia 1970 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Protest, który stał się zaczynem dzisiejszej wolności". Prezydent o Czerwcu '76

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 22:04
Czerwiec 1976 roku (...), potężny protest robotników, walczących o godność, chleb i prawa obywatelskie, stał się zaczynem wolności, która jest dzisiaj naszym udziałem - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników i organizatorów obchodów 45. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego.
rozwiń zwiń