X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sytuacja w Afganistanie. Arkadiusz Legieć: ruch oporu jest odcięty od pomocy zewnętrznej

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 21:40
- Ruch oporu może liczyć tylko na swoje własne siły, które i tak, po dość udanej ofensywie talibów w centrum doliny, są bardzo osłabione. W zasadzie poza pomocą ochotników te siły mogą liczyć jeszcze na bardzo ograniczone wsparcie ze strony Tadżykistanu - powiedział w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Legieć z PISM. Gościem audycji była także dr Beata Górka-Winter z UW. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/EPA/STRINGER

Mija miesiąc od wkroczenia talibów do Kabulu. Obecnie budują oni struktury państwowe i starają się o międzynarodowe uznanie. Walki toczą się jeszcze tylko w jednym regionie - w Dolinie Pandższeru.

1200 (2).jpg
"Powtarzali, że jego ciało powinno zgnić". Talibowie wykonali egzekucję na bracie b. wiceprezydenta Afganistanu

Zdaniem Beaty Górki-Winter obecnie trudno jest przewidzieć rozwój sytuacji w Afganistanie. - Trzeba poczekać i zobaczyć, jak sytuacja będzie wyglądała za dwa czy trzy miesiące. Bo jakiś czas temu prognozowaliśmy, że po zajęciu całości terytorium Afganistanu przez talibów w końcu przyjdzie upragniony spokój, mimo że te rządy będą dosyć opresyjne. Dziś widzimy, że scenariusz spokojnego Afganistanu się nie realizuje - zaznaczyła ekspertka.

Posłuchaj
25:26 PR24 2021_09_14-20-33-20.mp3 dr Beata Górka-Winter i Arkadiusz Legieć o sytuacji w Afganistanie (Kontrapunkt)

- Nie tylko problemy ekonomiczne tworzą klimat niestabilności. Tworzy go oczywiście nadal ogromna liczba osób przemieszczonych wewnątrz kraju wskutek działań wojennych. Nie wiadomo, czy ci ludzie wrócą do swoich domów. Najpoważniejszym czynnikiem jest oczywiście ruch oporu w Dolinie Pandższeru - dodała rozmówczyni PR24. 

Arkadiusz Legieć z kolei podkreślił, że "ruch oporu jest odcięty od jakiejkolwiek pomocy zewnętrznej". - Może liczyć tylko na swoje własne siły, które i tak, po dość udanej ofensywie talibów w centrum doliny, są bardzo osłabione - stwierdził. 

Czytaj także: 

- W zasadzie poza pomocą ochotników te siły mogą liczyć jeszcze na bardzo ograniczone wsparcie ze strony Tadżykistanu. Ten z jednej strony pragmatycznie stara się ułożyć relacje z rządem talibów, a z drugiej - utrzymuje bardzo ważne więzi ze swoją mniejszością w Afganistanie, która odgrywa istotną rolę w polityce regionalnej i w ogóle w polityce zagranicznej Tadżykistanu - powiedział Arkadiusz Legieć.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Kontrapunkt

Prowadzący: Michał Strzałkowski

Gościedr Beata Górka-Winter (UW), Arkadiusz Legieć (PISM)

Data emisji: 14.09.2021

Godzina emisji: 20.33

PR24/bartos

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Afganistan

Czytaj także

Trudna sytuacja w Afganistanie. Gen. Waldemar Skrzypczak: konsekwencja wcześniejszych błędów USA

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 15:55
- Stany Zjednoczone konstruując rząd i armię powinni pójść na kompromis z Talibami i tymi siłami, które rządziły z rękojmi Amerykanów. To, co się stało teraz, jest konsekwencją wcześniej popełnionych błędów, za które dużo zapłacili Amerykanie, a teraz najwięcej płacą Afgańczycy - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Waldemar Skrzypczak,  były dowódca Wojsk Lądowych, uczestnik misji w Iraku i Afganistanie.
rozwiń zwiń