X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Anna Fotyga o Aleksandrze Szczygło: połączyła nas przyjaźń z Lechem Kaczyńskim

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 17:05
- Pamiętam taką scenkę podczas inauguracji, kiedy prezydent przejmował zwierzchnictwo nad wojskiem. Był mróz, było ciemno, bo to odbywało się po południu. Wśród wszystkich oficjeli stało dwoje jednak niższych urzędników, Olek Szczygło i ja. Ludzie prezydenta Lecha Kaczyńskiego - w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Anna Fotyga wspominała zmarłego w katastrofie smoleńskiej Aleksandra Szczygło
Audio
  • Anna Fotyga wspomina Aleksandra Szczygło, polityka PiS, który zginął w katastrofie smoleńskiej ("Nieznani znani 24" / PR24)
Aleksander Szczygło
Aleksander SzczygłoFoto: PAP/Leszek Szymański

Zbliża się 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. W związku z tym w Polskim Radiu 24 obywa się seria audycji wspominkowych o ofiarach tragedii. Aleksandra Szczygło, szefa Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w latach 2006-2007, ministra obrony narodowej w 2007 roku i szefa BBN-u w latach 2009-2010, wspominała Anna Fotyga.

"Połączył nas Lech Kaczyński"

Jaruga Nowacka PAP arch-1200.jpg
"Kształtowała mnie społecznie". Barbara Nowacka wspomina Izabelę Jarugę-Nowacką

Polityk PiS-u została zapytana, czy z Aleksandrem Szczygło poznali się w czasach gdańskiej "Solidarności". Przyznała, że to były początki znajomości, jednak przyjaźń przyszła później.

- Najbardziej połączyła nas przyjaźń z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Pamiętam taką scenkę podczas inauguracji, kiedy prezydent przejmował zwierzchnictwo nad wojskiem. Był mróz, było ciemno, bo to odbywało się po południu. I na tej prestiżowej trybunie, wśród wszystkich oficjeli stało dwoje - no wysokich rangą, ale jednak niższych - urzędników, czyli dwoje sekretarzy stanu: w Ministerstwie Obrony Narodowej - Olek Szczygło i w Ministerstwie Spraw Zewnętrznych - ja. Ludzie prezydenta Lecha Kaczyńskiego - wspominała Anna Fotyga.

- Patrzyliśmy na tę scenę i co chwila też spoglądaliśmy sobie w oczy. Byliśmy tak niebywale dumni z prezydenta. Tak się bardzo cieszyliśmy. Nie byliśmy w stanie ukryć uśmiechów i wielkiej radości - dodała.

Kompetencje i sprawność

Szmajdziski new 1200.jpg
"To był niewyobrażalny koszmar". Żona o śmierci Jerzego Szmajdzińskiego w katastrofie smoleńskiej

- Aleksander Szczygło był niebywale kompetentny. Był też bardzo sprawny politycznie. Pamiętam, kiedy po raz pierwszy zostałam posłem do Parlamentu Europejskiego. W naszej delegacji byłam jedyną kobietą, ale też jedynym posłem w Polsce Północnej. Prezes prosił mnie, żebym otworzyła biura także w okręgu Olka, tam, gdzie było jego pole pracy, i też pole wielkich osiągnięć politycznych, naprawdę bardzo bezkompromisowej pracy na rzecz ludzi, mieszkańców Warmii i Mazur - opowiadała europoseł PiS.

Zgodziła się ze stwierdzeniem, że Aleksander Szczygło nigdy nie założył rodziny, bo swoje życie postanowił poświęcić Polsce.

- Olek stworzył taką przestrzeń, tak oddziaływał swoim autorytetem, że naprawdę zupełnie inaczej się komunikowało z mediami. Mieliśmy wiele wspólnych konferencji - nie tylko prasowych, także na uczelniach olsztyńskich. Naprawdę z podziwem przysłuchiwałam się temu, jak Olek sprawnie komunikował prace sejmowe młodym ludziom - mówiła Anna Fotyga.

Współpracownicy i przyjaciele

- Był bardzo inteligentnym, bardzo kompetentnym, bardzo komunikatywnym człowiekiem, który świetnie trafiał do młodych ludzi. Miał całe grono bardzo młodych współpracowników. To były panie i panowie, którzy po prostu poszliby za nim w ogień - podkreśliła europoseł.

andrzej-melak 663.jpg
Andrzej Melak: mój brat Stefan do końca walczył o prawdę o Katyniu

Anna Fotyga opowiedziała historię, gdy pewnego razu Aleksander Szczygło koniecznie chciał się z nią spotkać na Okęciu, kiedy miała krótką przerwę przed lotem do Brukseli, by ją namówić do zatrudnienia jednej ze swoich pracownic. Był bardzo przekonujący.

- Rzeczywiście zatrudniłam panią, która do dziś szefuje wszystkim moim biurom. To była najlepsza moja decyzja, najlepsza rekomendacja. Mam przyjaznego, dobrego, niebywale kompetentnego człowieka dzięki Olkowi. A właściwie mam całe grono ludzi, dlatego że jego ludzi, po jego śmierci, wzięłam pod swoje skrzydła. To są moi przyjaciele, moi współpracownicy, z których jestem niezwykle zadowolona - zaznaczyła Anna Fotyga.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Nieznani znani 24"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: Anna Fotyga (europoseł PiS)
Data emisji: 14.03.2020
Godzina emisji: 16.33

PR24/jmo

Czytaj także

Jacek Sasin: pamiętamy, co się działo po tragedii smoleńskiej. Wtedy budowaliśmy żywy pomnik

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 20:03
- Wiemy, jak było trudno w pierwszych miesiącach, co działo się pod Pałacem Prezydenckim, te sceny wokół krzyża, który postawili zaraz po tragedii harcerze. To zdziczenie, które spotkało tych, którzy pod krzyżem oddawali hołd tym, którzy polegli - mówił Jacek Sasin w rozmowie z Polskim Radiem 24 opowiadając o drodze, jaką trzeba było przejść zanim udało się zbudować pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Sasin: polityka historyczna jest nierozerwalnie związana z Lechem Kaczyńskim

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 15:20
Byli współpracownicy Lecha Kaczyńskiego w radiowej Jedynce postawili tezę, że prezydent Lech Kaczyński jako pierwszy dostrzegł i zrozumiał wagę wspólnej pamięci narodu. Nie skupiał się na pielęgnowaniu pamięci wewnątrz kraju, ale starał się przekazywać polskie stanowisko na zewnątrz.
rozwiń zwiń