X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Przyjaźń w życiu jest najważniejsza. Wspomnienie o Danucie Rossman, łączniczce "Zośki"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 08:13
Książka "Łączniczka Zośki. Wspomnienia Danuty Rossman" to głos w sprawie udziału kobiet w walce w czasie wojny. Bohaterka wspomnień jest dowodem na to, że rola kobiet była nieoceniona i nie ograniczała się jedynie do pomocy, wsparcia i łączności. Gośćmi Polskiego Radia 24 były Dorota Majewska i Aleksandra Prykowska, autorki książki "Łączniczka Zośki. Wspomnienia Danuty Rossman".
Audio
  • Dorota Majewska i Aleksandra Prykowska o Danucie Rossman (Kulturalnie na temat)
Danuta Rossman była łączniczką Zośki Tadeusza Zawadzkiego
Danuta Rossman była łączniczką "Zośki" Tadeusza ZawadzkiegoFoto: PAP/Marcin Obara

Młodzieńcze lata Danuty Rossman przypadły na okres wojny. Była harcerką i nieocenioną łączniczką Tadeusza Zawadzkiego "Zośki", ale przede wszystkim pełną życia dziewczyną. Największą radość czerpała ze spotkań z przyjaciółmi z liceum Batorego i gimnazjum Królowej Jadwigi, bohaterów "Kamieni na szaniec".

pap_20210902_0NG-3.jpg
Historia nie musi być nudna. Akcja "BohaterON w Twojej szkole"

- Urzekła mnie jej skromność. Nie lubiła mówić o sobie mówić, a przecież miała ogromne zasługi. Zawsze wychwalała rolę chłopców z "Kamieni na szaniec". Brała udział w walkach, dostarczała im broń, odzież, przechowywała ich dokumenty.  Posiadała tę piękną cechę, że lubiła pomagać, czym nasiąkła w harcerstwie. Przyświecała jej dewiza "obróć się za siebie i spójrz, może komuś trzeba pomóc" - tłumaczyła w Polskim Radiu 24 Dorota Majewska. 

Natomiast Aleksandra Prykowska przyznał, że postać Danuty Rossman była dla niej wielką inspiracją. - Powtarzała, że przyjaźń w życiu jest najważniejsza. Można było odczuć, że jest to osoba charyzmatyczna, inspirująca, bezpośrednia i konkretna. Imponowało mi, że dało się odczuć różnicy wieku między nami. Jej osoba nadal we mnie żyje i miała ogromny wpływ na kształtowanie mnie jako kobiety - podkreśliła współautorka książki. 


Posłuchaj
19:14 PR24 2021_09_04-23-35-20.mp3 Dorota Majewska i Aleksandra Prykowska o Danucie Rossman (Kulturalnie na temat)

 

Książka Doroty Majewskiej i Aleksandry Prykowskiej "Łączniczka Zośki. Wspomnienia Danuty Rossman" stanowi autoryzowany zapis życia Danuty Rossman wzbogacony o dotąd niepublikowane dokumenty i fotografie.

Więcej w nagraniu

***

Audycja: "Kulturalnie na temat"

Prowadzący: Katarzyna Cygler

Goście: Dorota Majewska i Aleksandra Prykowska (autorki książki o Danucie Rossman)

Data emisji: 4.09.2021

Godzina: 23.35

PR24

Czytaj także

"Ziutek. Chłopiec od Parasola". Sylwetka Józefa Szczepańskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 23:44
- Mówi się o nim od niewielu lat, gdyż nie zostało po nim zbyt wiele dokumentów, zdjęć i poezji, z kolei jego utwór "Czerwona Zaraza" spowodował natomiast, że po wojnie stał się postacią zakazaną - mówiła w Polskim Radiu Małgorzata Czerwińska-Buczek, autorka biografii poety z czasów Powstania Warszawskiego Józefa Szczepańskiego pt. "Ziutek. Chłopiec od Parasola".
rozwiń zwiń