X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rzym z innej perspektywy. Piotr Kępiński w PR24 o książce "Szczury z via Veneto"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 11:30
Nigdy nie myślałem, żeby w ten sposób "ugryźć" Rzym. (...) Dla mnie elementarnym szokiem było zobaczenie szczurów w zupełnym centrum, niedaleko synagogi, vis-à-vis Wyspy Tyberyjskiej. Byłem tym absolutnie zaszokowany - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kępiński o swojej nowej książce "Szczury z via Veneto".
Rzym (zdjęcie ilustracyjne)
Rzym (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay.com

Rzym, wieczne miasto, budzi przede wszystkich pozytywne skojarzenia. Miejsce pełne zabytków, kulturę i sztukę napotyka się na każdym kroku. Miasto styku wielu kultur, starożytnego pogańskiego Cesarstwa Rzymskiego i chrześcijańskiej średniowiecznej Europy. A równocześnie to miasto zamieszkałe przez blisko 3 miliony ludzi, codziennie pracujących, jedzących posiłki, wstających rano z łóżek i kładących się spać. Tę inną, zwykłą, ludzką stronę Rzymu chciał przedstawić w swojej książce "Szczury z via Veneto" Piotr Kępiński.

1200_Toskania_książka.jpg
"Toskania, jakiej nie znacie". Ks. prof. Witold Kawecki: to topowy region

Rzym "ugryziony" z innej strony

Autor przyznał w audycji "Kulturalnie na temat", że tytułowe szczury, chociaż nie dominują w całej, będącej zbiorem szkiców bądź esejów, książki, a właściwie pojawiają się jedynie w pierwszym tekście, mimo to nie wzięły się w tym tytule przez przypadek.

- Nigdy nie myślałem, żeby w ten sposób "ugryźć" Rzym. Nigdy nie myślałem, żeby w ten sposób na to miasto spojrzeć. Niemniej jednak, po wielu latach mieszkania, wielu latach obcowania z tym miastem na co dzień, dotykania go, zauważyłem, że faktycznie jakiś problem jednak jest. Na pewno dla mnie elementarnym szokiem było zobaczenie tychże szczurów w zupełnym centrum, niedaleko synagogi, vis-à-vis Wyspy Tyberyjskiej. Byłem tym absolutnie zaszokowany - mówił Piotr Kępiński.

Czytaj również:

Przesycenie "przelukrowanym" obrazem

Jak mówił, problem ten jest w Rzymie poważny, wynika z problemów w gospodarowaniu odpadami i o tym Włosi rozmawiają, na to Włosi zwracają uwagę. Autor opisał także jeszcze jedną historię związaną ze śmieciami, kiedy w pobliżu kawiarni zerwał się silny wiatr i poderwał w powietrze mnóstwo walających się tu i ówdzie reklamówek.

- Robiło to nieprawdopodobne wrażenie. I też reakcja ludzi - jej nie było tak naprawdę, bo tam to jest codzienność (...). Współczesne śmieci unoszące się nad muzeum MAXXI, nad fantastyczną kawą - mówił. - Ja myślę, że dzisiaj ludzie, czytelnicy może są przesyceni tym wizerunkiem przelukrowanym Italii jako krainy szczęśliwości, w której ludzie budzą się rano, pomarańcze same spadają na talerze, wino się leje, pasta się gotuje i w zasadzie nie ma żadnych problemów. A przecież wiadomo, że Włochy, to jest normalny kraj - dodał Piotr Kępiński.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:45 PR24_mp3 2021_07_10-23-36-45_KnT.mp3 Piotr Kępiński o swojej książce "Szczury z via Veneto" ("Kulturalnie na temat" / PR24)

* * *

Audycja: "Kulturalnie na temat"
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Piotr Kępiński (autor książki "Szczury z via Veneto")
Data emisji: 10.07.2021
Godzina emisji: 23.36

PR24/jmo

Czytaj także

"Świąteczny dyżur" Adama Kaya. Książka z życia wzięta

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2019 06:53
"Świąteczny dyżur" to książka z całą pewnością z życia wzięta. W końcu pisarz jest byłym lekarzem i to, co opisuje w książce, pochodzi z jego własnych dzienników z czasów pracy. Jak sam podkreśla - zależało mu na tym, żeby uczciwie pokazać życie lekarza. O "Świątecznym dyżurze" w Polskim Radiu 24 opowiada autor - Adam Kay.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Książka o pewnych mechanizmach społecznych". Marek Ławrynowicz o "Malinówku"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 10:31
Są postaci trochę - powiedziałbym - symboliczne. Burmistrz reprezentuje władzę. (...) Proboszcz - wiadomo, w małej miejscowości jest postacią bardzo ważną. Chciałem napisać książkę o pewnych mechanizmach społecznych, właśnie pokazanych poprzez taki mikro-świat - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Ławrynowicz o swojej książce "Malinówek".
rozwiń zwiń