X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ucieczka Pileckiego z Auschwitz. Maria Serafińska-Domańska: nie tylko ukrywał się u nas, ale i pisał

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 12:00
- Kiedy Witold Pilecki ze swojej ucieczki z Auschwitz trafił do nas, do Nowego Wiśnicza, zaczął spisywać swoje obozowe wspomnienia - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Serafińska-Domańska, córka Tomasza Serafińskiego. 
Witold Pilecki
Witold PileckiFoto: PAP/ARCH Universal Art Archive / Alamy Stock Photo

Nocą z 26 na 27 kwietnia 1943 r. z niemieckiego obozu Auschwitz uciekł rotmistrz Witold Pilecki. Wraz z nim zbiegli więźniowie Tadeusz Redzej i Edward Ciesielski. Witold Pilecki, twórca obozowej konspiracji, który przebywał w obozie od września 1940 r. pod nazwiskiem Tomasz Serafiński, podjął decyzję o ucieczce ze względu na zagrożenie dekonspiracją. Pragnął też, jako naoczny świadek, przekazać na zewnątrz prawdę o KL Auschwitz.

"Matka opowiadała oszczędnie"

- Kiedy fałszywy Tomasz Serafiński spotkał się z tym prawdziwym, czyli moim ojcem Tomaszem Serafińskim, miałam dwa lata, ale wiele wątków z tego spotkania zostało opisanych, były też relacje mojej matki, która opowiadała oszczędnie ze względu na czasy, w jakich dorastałam, które nie sprzyjały prawdzie - powiedziała córka Tomasza Serafińskiego.


łupaszka 663 free.jpg
Aktywista LGBT opluł pomniki "Łupaszki" i "Lalusia". Prof. Panfil: szkoła i rodzice abdykowali

Dodała, że na pewno wówczas spotkało się dwóch ludzi, którzy mieli podobną przeszłość, wywodzili się z podobnego środowiska, obaj byli też żołnierzami z Polskiego Państwa Podziemnego. - Przypuszczam więc, że kiedy spotykają się tak podobni ludzie, natychmiast zaczynają pałać do siebie sympatią - powiedziała Maria Serafińska-Domańska.

"Zaczął realizować misję"

Ucieczka Witolda Pileckiego była możliwa dzięki pomocy kolegów z obozowej konspiracji. Uciekinierzy skierowali się na wschód. Łodzią przepłynęli na drugi brzeg Wisły. Później schronili się w lesie, gdzie spędzili dzień. Wieczorem kontynuowali wędrówkę. Przekroczyli granicę z Generalnym Gubernatorstwem. W Alwerni pomógł im miejscowy ksiądz. Otrzymali posiłek i przewodnika. Później szli przez Tyniec, Wieliczkę i Puszczę Niepołomicką.

- Kiedy Witold Pilecki ze swojej ucieczki z Auschwitz trafił do nas, zaczął realizować swoją misję, jaką było spisywanie obozowych wspomnień. Nie tylko więc ukrywał się, ale tez pracował. To były początki jego notatek, które przypuszczalnie powstawały przy stole, przy którym siedział też pewien reporter, który napisał książkę pt. "Uciekinier", a który to poprosił o wypożyczenie stołu na wystawę  - przypomniała.


Posłuchaj
22:50 PR24_mp3 2021_04_25-11-06-07.mp3 M. Serafińska-Domańska o W. Pileckim ("Historyczne wydarzenie tygodnia")

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Maria Serafińska-Domańska (kustosz Muzeum Pamiątek po Janie Matejce w Nowym Wiśniczu)

Data emisji: 25.04.2021

Godzina: 11:06

Czytaj także

"Bohater niemal antyczny". Prezes Polskiej Fundacji Narodowej o Witoldzie Pileckim

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 09:30
- Opowieść o polskiej historii przez pryzmat tragedii jednostki, Witolda Pileckiego, który sprzeciwił się dwóm totalitaryzmom - tak o powstającym filmie "Raport Pileckiego" mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na świecie jest coraz bardziej kojarzony, znany i popularny". Stefanek o Pileckim

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 12:00
- Choć nie jest źle, to ciągle dla nas wyzwaniem jest popularyzacja postaci Pileckiego na świecie - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Stefanek z Instytutu Pileckiego. Gościem audycji była też Monika Maniewska z Instytutu.
rozwiń zwiń