X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Jacek Pawłowicz: awanturnicy polityczni chcą odebrać "Łupaszce" cześć i honor

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 07:30
Radni Białegostoku zdecydowali w poniedziałek o zmianie nazwy ulicy "Łupaszki". - To niebywały skandal - ocenił w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. - To wieczna hańba tym, którzy doprowadzili do takiej sytuacji - mówił.
Audio
  • Jacek Pawłowicz: zmiana nazwy ulicy "Łupaszki" to skandal ("Historyczne wydarzenie tygodnia"/ Polskie Radio 24)
Zygmunt Szendzielarz  Łupaszka
Zygmunt Szendzielarz – "Łupaszka”Foto: Wikipedia/Andros64

Decyzja białostockich radnych została przyjęta jednym głosem. Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił radnym - jeszcze przed głosowaniem - szef IPN Jarosław Szarek. "Mjr Zygmunt Szendzielarz »Łupaszka« zasługuje na dobrą pamięć w przestrzeni publicznej i może być patronem ulic, placów i gmachów" - głosi list prezesa IPN.

Lupaszka-glowka.jpg
Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" - serwis specjalny PolskieRadio24.pl

"Całe życie służył Polsce"

Decyzję o zmiany nazwy białostockiej ulicy "Łupaszki", gość Polskiego Radia 24 nazwał "absolutnym skandalem". - To wieczna hańba tym, którzy doprowadzili do takiej sytuacji - mówił. - Nie może być tak, by w wolnej Polsce, blisko 30 lat po odzyskaniu niepodległości, jakaś grupa awanturników politycznych odbierała cześć i honor jednemu z najważniejszych żołnierzy antykomunistycznego powstania i jednej z najpiękniejszych polskich armii - Armii Krajowej - Jacek Pawłowicz.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Białystok: radni zdecydowali o zmianie nazwy ulicy im. Szendzielarza "Łupaszki"

Gość Polskiego Radia przypomniał, że Łupaszka przez całe swoje życie służył Polsce. - Był oficerem Wojska Polskiego, a w warunkach okupacji niemiecko-sowieckiej był oficerem i dowódcą jednej z najważniejszych struktur AK na kresach Rzeczypospolitej, na Wileńszczyźnie i Nowogródczyźnie, 5. Wileńskiej Brygady AK - podkreślił Jacek Pawłowicz.

"Z Bogiem, panie majorze"

Historyk przypomniał niezłomną postawę Łupaszki w śledztwie, które prowadził przeciw niemu aparat bezpieki. Zwrócił także uwagę na jego religijność. - Kiedy wyprowadzano go z celi na egzekucję, wyszedł wyprostowany, podchodząc do drzwi zatrzymał się, odwrócił się do drzwi współtowarzyszy niedoli i powiedział: "Z Bogiem, panowie". Ci ludzie, którzy siedzieli z nim w celi odpowiedzieli: "Z Bogiem, panie majorze" - mówił Jacek Pawłowicz.

NAC rakowiecka 1200.jpg
Niechlubna historia Rakowieckiej 37

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że w byłym areszcie śledczym na Rakowieckiej w Warszawie odnaleziono miejsce, w którym zginął Zygmunt Szendzielarz. - Pozostał mur ze śladami po kulach. To jest absolutnie największa świętość Mokotowa - podkreślił.

Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL mówił, że muzeum powstaje dzięki historycznej decyzji Zbigniewa Ziobro, który zdecydował o jego utworzeniu w 2016 roku.

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Jacek Pawłowicz (dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL)

Data emisji: 03.11.19

Godzina emisji: 07.09


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie Państwo Podziemne - fenomen w skali Europy

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 06:30
– Oświadczyłem gotowość podjęcia się odpowiedzialności za zorganizowanie zbrojnego oporu przeciw okupantom i gotowość wszczęcia otwartej walki, gdy na to pozwoli położenie wojenne – wspominał gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski, twórca Służby Zwycięstwu Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Msza, warta honorowa i czuwanie. Uroczystości pogrzebowe żołnierzy AK-WiN

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 20:32
Uroczystości pogrzebowe, podczas których pochowani będą trzej żołnierze podziemia antykomunistycznego - Józef Pyś ps. „Ostry”, Paweł Kalinowski ps. „Francuz” i Mieczysław Szewczuk ps. „Włoch” - rozpoczęły się w niedzielę w Wólce Panieńskiej (Lubelskie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja AK "Weffels" - zamach na oprawcę z Pawiaka

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 06:00
1 października 1943 roku grupa batalionu harcerskiego Armii Krajowej "Agat" dokonał udanego zamachu na Ernsta Weffelsa, kata żeńskiego oddziału niemieckiego więzienia na Pawiaku.
rozwiń zwiń