X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

T. Zapert o książce "Dziadek Władek": obserwujemy renesans zainteresowania Broniewskim

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 22:45
- Obserwujemy ostatnimi czasy jakby renesans zainteresowania Władysławem Broniewskim, a teraz obcujemy z relacją wnuczki twórcy - mówił o dziele "Dziadek Władek. O Broniewskim, Ance i rodzinie" Tomasz Zapert. - Książka jest opasła, książka jest ciekawa - dodał Krzysztof Masłoń, zaznaczając, że warto zapoznać się z innymi lekturami o poecie.
Audio
Okładka książki Dziadek Władek...
Okładka książki "Dziadek Władek..."Foto: mat. pras / Prószyński i S-ka

Wydana w połowie października książka "Dziadek Władek. O Broniewskim, Ance i rodzinie" Ewy Zawistowskiej, to książka zawierająca wspomnienia wnuczki legendarnego poety. Historia głównego bohatera oparta jest na listach wymienianych z córką. 

"Renesans zainteresowania W. Broniewskim"

Kierunek Targowica biały kruk świat książki-1200.jpg
"Poczytnik". Nowa książka prof. W. Roszkowskiego "Kierunek Targowica. Polska 2005-2015

- Obserwujemy ostatnimi czasy jakby renesans zainteresowania Władysławem Broniewskim. Wyszła jego biografia, bardzo dobra zresztą, Mariusza Urbanka. Potem wyszła praca Dariusza Pachockiego o romansie poety z Ireną Helman, zapomniana zupełnie historia, a bardzo ciekawa. A teraz obcujemy z relacją wnuczki twórcy poematu "Wisła". Jest to relacja oparta o korespondencję jej dziadka z jej matką, Anką Broniewską, która odeszła w tragicznych okolicznościach. Władysław Broniewski poświęcił jej cykl przejmujących wierszy, porównywalnych chyba tylko z "Trenami" Jana Kochanowskiego. Ale występuje w tej korespondencji też ojciec autorki, Stefan Kozicki, ceniony reporter - wyjaśnił Tomasz Zapert.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Dziadek Władek. O Broniewskim, Ance i rodzinie" w Polskim Radiu

- Książka jest opasła, książka jest ciekawa. Aczkolwiek może po tych innych publikacjach, które się ukazały wcześniej. Dodałbym tu jeszcze zupełnie sensacyjną rzecz, którą napisała na temat tej rodziny Joanna Siedlecka i jeszcze innych autorów, którzy piszą często o Broniewskim z tego prostego powodu: po pierwsze, to był naprawdę dobry poeta. Po drugie, ten życiorys ma taki nieszablonowy i nieoczywisty. Z jednej strony autor poematu o Stalinie, poeta rewolucyjny od przedwojnia. Z drugiej strony więzień tegoż Stalina, wcześniej legionista - mówił Krzysztof Masłoń.

Więcej w nagraniu.

Audycję "Poczytnik" prowadzili Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.

Polskie Radio 24/jmo

______________________

Data emisji: 24.11.2019

Godzina emisji: 22.06

Czytaj także

Mieczysław Kosz. Tragiczny los wybitnego pianisty

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 08:57
Cudowne dziecko muzyki, talent światowego formatu, niewidomy pianista zmarły tragicznie w wieku 29 lat. Mieczysław Kosz. We wrześniu na rynku księgarskim pojawiło się zaktualizowane wydanie książki "Tylko smutek jest piękny…" – kultowej wśród fanów jazzu biografii pianisty autorstwa Krzysztofa Karpińskiego.
rozwiń zwiń