X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Człowiek, który pokonał tyfus. "Profesor Weigl i karmiciele wszy"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 08:50
- Rudolf Weigl był Polakiem z wyboru - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Mariusz Urbanek autor biografii wybitnego naukowca Rudolfa Weigla, wynalazcy pierwszej na świecie skutecznej szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu.
Audio
  • 29.10.18 Poczytnik. Książka Mariusza Urbanka "Profesor Weigl i karmiciele wszy"
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

W czasie drugiej wojny światowej we Lwowie Rudolf Weigl dał polisę na życie paru tysiącom ludzi. Poeta Zbigniew Herbert, matematyk Stefan Banach, filozof Mieczysław Kreutz, pisarz Mirosław Żuławski, geograf Eugeniusz Romer, historyk literatury Stefania Skwarczyńska, kompozytor Stanisław Skrowaczewski, aktor Andrzej Szczepkowski karmili własną krwią wszy konieczne do produkcji leku. Ausweis Instytutu Antytyfusowego Rudolfa Weigla był w czasie okupacji gwarancją bezpieczeństwa. Pozwalał uniknąć wywiezienia na roboty przymusowe i bezpiecznie wyjść z każdej łapanki. Niemcy potrzebowali szczepionki. Chcieli, żeby Weigl podpisał reichslistę, lecz ten odmówił. Czuł się Polakiem, choć w jego żyłach nie było polskiej krwi.

- Rudolf Weigel złożył oświadczenie, w którym napisał, że "ojczyznę wybiera się tylko raz w życiu". On dokonał wyboru w 1918 roku. Niemcy próbowali go kusić świetnymi warunkami do badań w Berlinie i poparciem dla Nagrody Nobla, ale z tego nie skorzystał - przypomniał Mariusz Urbanek.

- Tyfus był chorobą, która w XIX wieku pochłonęła kilka milionów istnień. W Karpatach, czyli bliskiej odległości od Lwowa, w którym mieszkał polski uczony, było najwięcej ognisk tyfusu endemicznego - zauważył autor książki "Profesor Weigl i karmiciele wszy".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycję "Poczytnik" prowadzili Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń.

Polskie Radio 24/mat. prasowe/jp

____________________

Data emisji: 28.10.18

Godzina emisji: 22:06

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wspomnienie Krzysztofa Mętraka. "Nie oszczędzał nikogo"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 13:18
Krzysztof Mętrak - pisarz, felietonista, a także bardzo ceniony krytyk filmowy i literacki, którego życie obfitowało w zloty i upadki. Laureata Nagrody Kisiela z 1990 roku wspominali w audycji "Poczytnik" Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poczytnik. Twórczość Melchiora Wańkowicza

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2018 23:50
W audycji "Poczytnik" na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń rozmawiali o twórczości Melchiora Wańkowicza, mistrza opowieści reportażowej, łączącej relację o faktach z fikcją literacką i gawędą. Twórcy takich dzieł jak "Bitwa o Monte Cassino", czy "Dzieje rodziny Korzeniewskich. Drogą do Urzędowa. Reportaże z Wołynia. Od Stołpców po Kair".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tyfus plamisty. Jak Rudolf Weigl wygrał z epidemią?  

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 13:53
Weigl urodził się w 1883 roku w niemieckiej rodzinie, a gdy miał pięć lat, jego ojciec umarł na tyfus. Tak zaczęła się krucjata młodego Rudolfa przeciwko tej chorobie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poczytnik. "Człowiek, który oddał życie za prawdę". Biografia bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 10:48
- Niewyjaśniona jest śmierć bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Nie znamy mocodawców tego morderstwa – mówiła na antenie Polskiego Radia 24 dr Milena Kindziuk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, autorka najnowszej biografii "człowieka, który oddał życie za prawdę".
rozwiń zwiń