Tydzień-Świat: Szczyt w Helsinkach i umowa partnerska Europy z Japonią

2018-07-21, 13:42

Tydzień-Świat: Szczyt w Helsinkach i umowa partnerska Europy z Japonią
Władimir Putin i Donald Trump. Foto: Shutterstock

Nie milkną echa spotkania prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji. Donald Trump i Władimir Putin rozmawiali w Helsinkach w cztery oczy o najważniejszych problemach politycznych i gospodarczych świata. O skutkach rozmów dla krajów europejskich rozmawiały w audycji Tydzień-Świat dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) i Magdalena Cedro ("Dziennik Gazeta Prawna").

Posłuchaj

21.07.18 Wydarzenia na świecie komentują dr Agnieszka Bryc (Zakład Europeistyki UMK w Toruniu) i Magdalena Cedro ("Dziennik Gazeta Prawna")
+
Dodaj do playlisty

Spotkanie przywódców nie było protokołowane. Nie ma zatem dowodów na to, co zostało uzgodnione. Na Twitterze Donald Trump wymienił Ukrainę jako jeden z tematów rozmowy, ale nie podał żadnych szczegółów. Prawdopodobnie dyskutowano też o zawieszeniu broni w Syrii, bezpieczeństwie cybernetycznym, czy współpracy przy mianowaniu ambasadorów w Rosji i USA. Być może poruszono też temat budowany gazociągu Nord Stream 2.

Dr Agnieszka Bryc powiedziała, że powinniśmy się przyzwyczaić do nietypowego stylu uprawiania polityki przez Donalda Trumpa. - Prezydent USA kieruje się przede wszystkim motywacją handlową. Takie jest też jego podejście do polityki. Problem z przywódcą USA jest taki, że mając nawyki biznesowe, czyli zachowując się nie jak zarządca państwa, a przywódca korporacji "państwo", powoduje konsekwencje polityczne. Podziały w Europie i wzmocnienie Rosji to efekt polityki Trumpa. Powinniśmy się zastanawiać nad tym, jak przetrwać okres kadencji prezydenta USA, bo ten, na podobieństwo Putina, podchodzi to Europy jak do partnera w sporze. Trump gra na rozbicie Unii Europejskiej, czyli pogłębianie konfliktów - skomentowała.

- Prezydent Trump wysyła sprzeczne sygnały. Jeszcze przed szczytem można było podejrzewać, że jest po stronie Europy Środkowej, jeżeli chodzi o Nord Stream 2. Dość mocno skrytykował przecież Niemcy za dobijanie targu z Rosją i że to jest złe dla całej transatlantyckiej społeczności. W Helsinkach natomiast usłyszeliśmy, że będzie konkurować z Rosją o gaz w Europie, nadając temu projektowi wyłącznie charakter gospodarczy, podzielając poniekąd linię Niemców. Chyba nie powinniśmy poważnie traktować tego, co mówi prezydent Trump - mówiła z kolei w PR24 Magdalena Cedro

Tymczasem, dzień po zakończeniu szczytu w Helsinkach, Unia Europejska i Japonia podpisały umowę o partnerstwie gospodarczym. Porozumienie przewiduje zlikwidowanie 99 procent ceł i barier pozataryfowych, a także kontyngentów. - Umowa pozostała w cieniu spotkania w Helsinkach - oceniła Magdalena Cedro. Kraje europejskie będą mogły otworzyć się na 130 mln konsumentów japońskich o pokaźnych portfelach. Rozmowy trwały długo, ale prezydent Trump przyłożył się do tego sukcesu. To było nieuniknione, że UE i Japonia dogadają się, biorąc pod uwagę widmo wojny handlowej na świecie - dodała.

- To jest wzmocnienie i skonsolidowanie Unii Europejskiej. Jeżeli chcemy rozmawiać z nieprzewidywalnym, pełnym emocji prezydentem Trumpem, w momencie konfliktów handlowych Stanów Zjednoczonych z Chinami, to Europa musi się wzmacniać i być w stanie wywierać skuteczną presję na oba te kraje. Dlatego trzeba poszerzać swój zasób o rynek japoński. Uważam, że kryzys europejski jest, ale to nie oznacza, że my się w nim coraz bardziej pogrążamy. Mam nadzieję, że Europa nie będzie rozproszona i rozsadzona od środka - mówiła dr Agnieszka Bryc

Audycję Tydzień-Świat prowadził Michał Żakowski.

Polskie Radio 24/DK

------------------------

Data emisji: 21.07.18

Godzina emisji: 11.37

Polecane

Wróć do strony głównej