X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Domański: stan wyjątkowy to także większe bezpieczeństwo granic UE

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 18:38
- Sytuacja dla opozycji jest jak zwykle złożona, bo stan wyjątkowy został dosyć dobrze uzasadniony przez obóz rządzący. Jest to konieczny warunek zapewnienia bezpieczeństwa granic Polski, co pośrednio przekłada się na większe bezpieczeństwo wschodnich granic Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański. 
prof. Henryk Domański
prof. Henryk DomańskiFoto: Małgorzata Sas/Polskie Radio

Procedura stanu wyjątkowego zobowiązuje trzy instytucje państwowe do podjęcia wspólnej decyzji, aby definitywnie go wprowadzić. Rada Ministrów składa wniosek, następnie rozpatruje go prezydent, który w tym wypadku zaaprobował decyzję rządu. Ostatnim etapem jest głosowanie w parlamencie, który ma prawo odrzucić stan nadzwyczajny.

Jan Parys 1200.jpg
Jan Parys o obowiązującym stanie wyjątkowym: Polska w sposób całkowicie legalny broni swoich granic

W poniedziałek na specjalnym posiedzeniu Sejmu planowane jest głosowanie w tej sprawie. Politycy opozycji w tym Jarosław Gowin oraz Lewica zapowiadają jednak, że nie poprą wprowadzenia daleko idących środków bezpieczeństwa. Wniosek o uchylenie rozporządzenia w tej sprawie złożyła w Sejmie Lewica. KO, PSL, Konfederacja i Polska 2050 decyzję ws. głosowania podejmą w poniedziałek.

- Jest to dobre narzędzie do krytykowania rządu za naruszenie wolności obywatelskich. Stan wyjątkowy jest czymś niezwykłym. Opozycja tutaj nawiązuje do stanu wojennego, który starszemu pokoleniu kojarzy się z systemem komunistycznym, z próbą likwidacji Solidarności. (...) Stan wyjątkowy jako narzędzie walki wyborczej, politycznej jest do pewnego stopnia skuteczne, przenika nie tylko do elektoratu partii opozycyjnych, ale również do niezdecydowanych wyborców - ocenił socjolog.


Posłuchaj
22:51 PR24_mp3 2021_09_05-17-06-38.mp3 Prof. Henryk Domański o znaczeniu wprowadzenia stanu wyjątkowego ("Przekładaniec Jachowicza")

Gościem drugiej części audycji był dr Andrzej Anusz, który na antenie Polskiego Radia 24 mówił m.in. o polityce amerykańskiego rządu w kontekście sytuacji w Afganistanie.

Posłuchaj
23:50 PR24_mp3 2021_09_05-17-34-36.mp3 Dr Anusz o polityce amerykańskiego rządu ws. Afganistanu ("Przekładaniec Jachowicza")

  Więcej w nagraniu.

  ***

  Audycja Przekładaniec Jachowicza

  Prowadził: Jerzy Jachowicz

  Goście:  prof. Henryk Domański (PAN),  dr Andrzej Anusz (Instytut Piłsudskiego) 

  Data emisji: 05.09.2021

  Godz. emisji: 17.05, 17.34

  kmp

  Czytaj także

  "Nadają się do obserwacji przez ABW". Cezary Gmyz o działaniach opozycji na granicy z Białorusią

  Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 11:20
  - W moim przekonaniu osoby, które dopuszczają się czynów na granicy z Białorusią - nie chodzi tylko o czynnych polityków sejmowych, bo wśród nich jest Bartosz Kramek - to casus do obserwacji tych ludzi i ich kontaktów przez kontrwywiad ABW i zastanowienia się, z czyjej inspiracji działają - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP. 
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Macierewicz o sytuacji na granicy z Białorusią: celem Łukaszenki jest destabilizacja Polski

  Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 12:31
  - Wszyscy zgadzamy się z tym, że mamy do czynienia z wojną hybrydową i akcją przygotowaną przez służby Rosji  i Białorusi. Celem tego jest destabilizacja Polski i innych krajów. Tej akcji współtowarzyszy działalnie niektórych środowisk politycznych w Polsce - powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz.
  rozwiń zwiń