X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wydarzenia marcowe. Prof. Eisler: wystarczyła mała iskra żeby ta beczka prochu wybuchła

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 17:12
- Beczka prochu narastała. Przyczyną wybuchu mogły być decyzje nawet prozaiczne. Tak było ze zdjęciem Dziadów. Nie był to przecież pierwszy zdjęty spektakl. Jednak to on zapisał się w historii Polski jako przyczynek wybuchu wydarzeń marcowych - powiedział o wydarzeniach z marca 1968 roku prof. Jerzy Eisler, historyk.
Transparent z hasłem studentów protestujących przeciwko używaniu siły przez władze PRL przeciwko strajkującym studentom, marzec 1968
Transparent z hasłem studentów protestujących przeciwko używaniu siły przez władze PRL przeciwko strajkującym studentom, marzec 1968Foto: źr. IPN.

8 marca 1968 roku rozpoczęły się studenckie strajki na Uniwersytecie Warszawskim. Domagano się zaprzestania represji, solidaryzowano się z pisarzami, żądano przestrzegania konstytucji PRL. Aktyw robotniczy, milicja i ORMO spacyfikowały studentów na Krakowskim Przedmieściu i dziedzińcu UW.

Marzec 68 8 marca PAP 663x364.jpg
Marzec '68 - bunt studentów zapowiedział zmianę władzy, ale nie ustroju

"Beczka prochu"

Gość Polskiego Radia 24 powiedział, że przyczyną wszystkich wybuchów i demonstracji przeciw PRL była jakość życia Polaków.  Na szczęście w 1968 w czasie tzw. wydarzeń marcowych nie było ofiar śmiertelnych, ale w pewnym sensie można powiedzieć, że zawsze chodziło o to samo. Gdyby w całej historii PRL życie społeczne, gospodarcze i politycznie nie sprawiało problemów, to nie byłoby wydarzeń marcowych i innych protestów znanych z historii - powiedział prof. Eisler.

- Za każdym razem był to sprzeciw wobec negatywnych zjawisk. Beczka prochu narastała. Przyczyną wybuchu mogły być decyzje nawet prozaiczne. Tak było ze zdjęciem Dziadów. Nie był to przecież pierwszy zdjęty spektakl. Jednak to on zapisał się w historii Polski jako przyczynek wybuchu wydarzeń marcowych - dodał.

Czytaj także:

Zdaniem historyka o takim stanie rzeczy świadczy także powszechność buntu młodych, którzy nie do końca zdawali sobie sprawę z prawdy o PRL. - Rok 1968 jest buntem studentów, ale to także bunt młodzieży i pierwszego pokolenia urodzonego i wychowanego w Polsce po II wojnie światowej. Ci ludzie nie znali wszystkich niesprawiedliwości społecznych i okropności, które przyniosła okupacja. Dla nich punktem odniesienia była mała stabilizacja w Polsce - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
23:54 PR24_mp3 2021_03_07-17-34-51.mp3 prof. Jerzy Eisler o wydarzeniach marcowych ("Przekładaniec Jachowicza")

* * *

Audycja: "Przekładaniec Jachowicza"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Gość: prof. Jerzy Eisler (Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie)
Data emisji: 07.03.2021
Godzina emisji: 17.34

dz

Czytaj także

"Dziady" - pretekst do antysemickiego Marca 1968

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 06:08
- Przedstawienia "Dziadów" Dejmka stały się polityczną odskocznią o wymowie antyradzieckiej - mówił I sekretarz PZPR Władysław Gomułka do warszawskiego aktywu partyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stefan Kisielewski. "To był człowiek, który chodził własnymi drogami"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 05:50
7 marca 1911 roku w Warszawie urodził się Stefan Kisielewski, pisarz, kompozytor, krytyk muzyczny i felietonista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Marcowe migdały". Nastoletnia miłość w samym środku grozy

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 05:50
Od premiery filmu w reżyserii Radosława Piwowarskiego mija 31 lat. "Marcowe migdały" to jedna z nielicznych polskich produkcji fabularnych, które mierzyły się z bolesnym tematem Marca '68.
rozwiń zwiń