X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Zmiennokształtne". Bogdańska: to projekt, który zaprasza w świat filmu, magii

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 10:53
- Odkryłam bardzo dużo ciekawych rzeczy. To jest właściwie niekończący się projekt. Mam wrażenie, ze im dalej, tym więcej rzeczy odkrywam. To, co podoba mi się w tym projekcie, to to, że jest on zapraszający dla innych. Różne osoby przychodzą i proponują nowe odczytania - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marta Bogdańska (artystka wizualna, fotografka, absolwentka Akademii Fotografii, Szkoły Patrzenia przy Instytucie Fotografii Fort).
Niedźwiedź Wojtek podczas II wojny światowej
Niedźwiedź „Wojtek” podczas II wojny światowejFoto: domena publiczna, „Zmiennokształtne” Marta Bogdańska

Marta Bogdańska  to artystka wizualna, fotografka, absolwentka Akademii Fotografii, Szkoły Patrzenia przy Instytucie Fotografii Fort. Realizowała międzynarodowe projekty artystyczne w  Libanie, gdzie mieszkała przez osiem lat. Bogdańska w projekcie "Zmiennokształtne" stawia pytanie, co robi nasza historia ze zwierzęciem? Udomawia, ujeżdża, szkoli, tresuje, czyni posłusznym, dyscyplinuje, oswaja, formuje, żeby było pożyteczne, wydajne, dopasowane, łatwe w obsłudze, wytrzymałe i sprawdzające się w każdych warunkach. Kształtuje. 

"Shifters" (Zmiennokształtne) to projekt o szczególnym i mało znanym świecie szpiegów: podejrzanych wiewiórek, szpiegujących delfinów, atomowych jaszczurek czy fotografujących gołębi. Wszystkie te zwierzęta w ostatnich latach zostały oskarżone o szpiegostwo, a informacje o tym dotarły do mediów.

Glebia 1200.jpg
"Powtórzenie tej, którą wieszałem w jednym z centrów festiwalowych". Gierałtowski o wystawie "Remake"

Czym jest "zmiennokształtność"?

- To jest trochę metaforyczny termin, muszę przyznać, który wpadł mi do głowy już dosyć dawno temu, jak pierwszy raz zaczęłam myśleć o tym projekcie, czyli zmiennokształtne - Shifter shapeshifters. To jest w ogóle taki termin trochę ze świata filmowego, trochę magicznego, mitologicznego. To są po prostu stworzenia, ludzie, którzy mogą zmieniać kształt. Ludzie, którzy zmieniają się w zwierzęta i z powrotem. Ten termin pojawił się, kiedy zaczęłam myśleć o tym projekcie, kiedy pierwsze jego oznaki się pojawiły, czyli zaczęłam znajdywać artykuły bardzo współczesne w mediach na temat zwierząt, które w jakiś sposób zostały oskarżone - albo o szpiegostwo, albo o bycie agentem. To są materiały, które z reguły są najpierw w jakichś lokalnych mediach, np. na Bliskim Wschodzie albo w Azji, a później są często przedrukowane przez mainstreamowe gazety czy media. Właśnie w tych przedrukach zauważyłam pewien często pojawiający się gest lekkiego, prześmiewczego tonu - np. "patrzcie, patrzcie, tutaj można by oskarżyć delfina albo gołębia o szpiegostwo" - odpowiedziała Marta Bogdańska. 

Posłuchaj
23:36 PR24_mp3 2021_06_08-22-06-10.mp3 Marta Bogdańska o projekcie "Zmiennokształtne" ("Głębia ostrości") 

- Sercem projektu jest książka. Mam w tej chwili 850 stron i jest zbiorem i moją artystyczną interpretacją archiwów, które powiedzmy rozciągają się od końca XIX wieku, mniej więcej do lat 70. Oczywiście nie ma tam wszystkiego. Musiałam dokonać pewnych osobistych wyborów - one są związane też z rozwojem fotografii - podsumowała gość audycji.                     

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Głębia ostrości" 

Prowadziła: Iga Niewiadomska 

Gość: Marta Bogdańska (artystka wizualna, fotografka, absolwentka Akademii Fotografii, Szkoły Patrzenia przy Instytucie Fotografii Fort)

Data emisji: 08.06.2021

Godz. emisji: 22.06

kmp

Czytaj także

Życie podczas pandemii koronawirusa. Wystawa wirtualna "Portret w Koronie"

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 10:50
- Fotografia jest dla mnie pretekstem do spotkania drugiego człowieka i poznania jego historii - powiedziała Anna Bedyńska, autorka wystawy "Portret w Koronie". Artystka dokumentowała życie ludzi zamkniętych w domach podczas pierwszej fali koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agata Modzelewska: w 2020 roku udało się odzyskać 4 cenne dzieła utracone w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 21:11
Przyspieszyła akcja restytucji dóbr kultury, które - utracone w czasie II wojny światowej - wracają do Polski po dziesiątkach lat. - Pomimo tak trudnego roku udało się odzyskać dla Polski cztery bardzo ważne straty wojenne - mówiła w Polskim Radiu 24 naczelnik Wydziału Restytucji Dóbr Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Agata Modzelewska.
rozwiń zwiń