X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"Głębia ostrości". Dźwięk i obraz w życiu Janusza Marynowskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 22:39
Muzyk, dyrektor orkiestry Sinfonia Varsovia i równocześnie fotograf Janusz Marynowski opowiedział o fotografowaniu muzyków przy pracy w audycji Polskiego Radia 24.
Audio
  • Janusz Marynowski o zdjęciach z koncertów Sinfonii Varsovii ("Głębia ostrości/Polskie Radio 24)
Krzysztof Penderecki z cyklu Maestri
Krzysztof Penderecki z cyklu "Maestri"Foto: Janusz Marynowski

Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Uczestniczył w wielu wystawach zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych.

Janusz Marynowski od lat portretuje znanych muzyków współczesnych współpracujących z orkiestrą, tworząc ich intymne fotografie. Na jego zdjęciach pojawiali się Witold Lutosławski, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki czy Yehudi Menuhin - wirtuoz skrzypiec i dyrygent przez wiele lat związany z orkiestrą.

Dźwięk i obraz

Przebudzenie--nominowane-do-World-Press-P.jpg
"Głębia ostrości". Tomasz Kaczor o Portrecie Roku 2020

- W moim życiu na początku był dźwięk i rytm dlatego, że mama była skrzypaczką, więc zawsze słyszałem w domu rodzinnym te dźwięki - wyznał w rozmowie z Igą Niewiadomską Janusz Marynowski. Opowiedział, że to właśnie mama podjęła decyzję, że zostanie on muzykiem i dlatego w wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, później na klarnecie, a na końcu na kontrabasie.

- Fotografia i obraz pojawiły się dla mnie dużo później, z dniem kiedy dostałem od taty słynny aparat Smiena 8M - opowiadał. Wspominał, że na swoich fotografiach uwieczniał rodzinne wycieczki po Polsce. 

Dzisiaj dźwięk i obraz przenikają się dla niego już od 33 lat.

Zdjęcie z cyklu "Maestri"

Wojciech Plewiński, Anna Dymna 1200.jpg
Wojciech Plewiński: myślenie o fotografii przesunęło się w inne rejony

Janusz Marynowski opowiedział również o zdjęciu z przygotowań Krzysztofa Pendereckiego do koncertu.

- Fotografowałem mistrza w przeróżnych sytuacjach, ale w większości w sytuacjach intymności tuż przed koncertem albo tuż po koncercie. Ta cała magia, która się odbywa, i te zwyczaje, które miał maestro. Przeważnie była z nami żona Krzysztofa Pendereckiego, pani Elżbieta. Ona tylko mogła przygotować mistrza do koncertu - przebrać we frak, założyć muchę, podciągnąć szelki - wspominał autor zdjęcia.

Opowiedział również o przeżyciach związanych ze swoją pierwszą wystawą zdjęć, tęsknocie za grą na instrumencie oraz radością z robienia fotografii.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Audycja: "Głębia ostrości"

Prowadzący: Iga Niewiadomska

Gość: Janusz Marynowski (muzyk, dyrektor orkiestry Sinfonia Varsovia, fotograf)

Data emisji: 05.05.2020

Godzina emisji: 22.06

PR24/st

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świat widziany przez obiektyw aparatu Michała Adamskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 13:15
Fotograf, dokumentalista, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Michał Adamski jest również współpracownikiem Polskiej Agencji Fotografów FORUM, a także laureatem licznych konkursów, m.in. International Photography Award, czy Grand Press Photo. W audycji "Głębia ostrości" opowiedział o swojej pasji do fotografii, a także o realizowanych projektach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Głębia ostrości": wspomnienie o Macieju Kosycarzu

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 23:00
Gdański artysta zmarł nagle, zaledwie kilka dni temu, 26 marca 2020 roku. W audycji wspominała go Anna Brzezińska, fotoreporterka, kurator wystaw, wieloletnia przewodnicząca Jury Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza.
rozwiń zwiń