X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Głębia ostrości". Tomasz Kaczor o Portrecie Roku 2020

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 22:33
Syndrom rezygnacji to jednostka chorobowa podobna do śpiączki, która dotyczy głównie małoletnich uchodźców. Dzieci, kiedy są już bezpieczne, zaczynają się z niej powoli wybudzać. Zdjęcie autorstwa Tomasza Kaczora pokazujące ten etap zdrowienia zdobyło tegoroczną nagrodę World Press Photo w kategorii portret.
Audio
  • Tomasz Kaczor o swoim portrecie, które wygrało konkurs World Press Photo ("Głębia ostrości/Polskie Radio 24)
Przebudzenie, Portret Roku World Press Photo 2020
Przebudzenie, Portret Roku World Press Photo 2020Foto: Tomasz Kaczor

Nagrodzone zdjęcie zatytułowane "Przebudzenie" przedstawia 15-letnią Ormiankę, Ewę, cierpiącą na chorobę zwaną syndromem rezygnacji. Powstało jako ilustracja do reportażu opublikowanego w "Dużym Formacie" pt. "Dzieci śpią ze strachu" Doroty Borodaj, prywatnie żony fotografa.

- Historia zatoczyła koło. Wszystko zaczęło się od World Press Photo, dlatego, że dwa lata temu w kategorii portret pierwsze miejsce zajęło zdjęcie Magnusa Wellmana pt. "Syndrom rezygnacji". Przedstawiało dwie romskie uchodźczynie z Kosowa, siostry dotknięte tym syndromem. One wyglądają jakby spały, ale są w takiej katatonicznej śpiączce - opowiadał Tomasz Kaczor. Przyznał, że to zdjęcie zrobiło na jego żonie tak duże wrażenie, że postanowiła zrobić reportaż o tej chorobie.

Historia zdjęcia

Wojciech Plewiński, Anna Dymna 1200.jpg
Wojciech Plewiński: myślenie o fotografii przesunęło się w inne rejony

Fotograf opowiedział szczegółowo o tym, jak powstało nagrodzone zdjęcie zrobione w Dzień Dziecka w ośrodku dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej - Dębaku.

Tomasz Kaczor opowiedział o swoim podejściu do nagrody, ale również o tym, czy bardziej czuje się artystą, czy rzemieślnikiem. Podzielił się również swoją refleksją na temat zdjęcia będącego głównym laureatem tegorocznej nagrody World Press Photo. - To powrót do fotografii, która mówi o ważnych rzeczach, nie pokazując ich bardzo dosłownie, a jednocześnie bardzo emocjonalnie i pięknie - ocenił fotograf.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Audycja: "Głębia ostrości"

Prowadzący: Iga Niewiadomska

Gość: Tomasz Kaczor (fotograf, laureat konkursu World Press Photo 2020 w kategorii Portret Roku)

Data emisji: 28.04.2020

Godzina emisji: 22.06

PR24/st

Czytaj także

"Głębia ostrości": wspomnienie o Macieju Kosycarzu

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 23:00
Gdański artysta zmarł nagle, zaledwie kilka dni temu, 26 marca 2020 roku. W audycji wspominała go Anna Brzezińska, fotoreporterka, kurator wystaw, wieloletnia przewodnicząca Jury Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski fotograf laureatem konkursu World Press Photo

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 10:01
Polski fotograf Tomek Kaczor zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Portret Roku w konkursie World Press Photo 2020 za zdjęcie "Przebudzenie" ukazujące nastoletnią Ormiankę cierpiącą na syndrom rezygnacji. Za Zdjęcie Roku uznano pracę Japończyka Yasuyoshi Chiby z demonstracji w Sudanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przebudzenie z rezygnacji. Fotografia Tomasza Kaczora nagrodzona w konkursie World Press Photo 2020

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 14:55
Polski fotograf Tomasz Kaczor został laureatem pierwszej nagrody w kategorii "Portret" w międzynarodowym konkursie World Press Photo 2020, uważanym za najważniejszy konkurs branżowy dla fotografów prasowych. Nagrodzona fotografia nosi tytuł "Przebudzenie".
rozwiń zwiń