X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wygląda na grę polityczną". Tomasz Rowiński o ograniczeniu liturgii trydenckiej w Kościele

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 22:05
Moim zdaniem ten ruch papieża jest wynikiem takiego szerszego planu, spojrzenia, jakie papież ma w Kościele. (...) Jest to taki trochę dziwny dokument, który próbuje nas cofnąć do początku lat 70., stawia pewne diagnozy, które trochę trudno, mimo wszystko, je obronić - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rowiński, komentując Motu proprio papieża Franciszka "Traditionis Custodes", w którym zabronił on sprawowania tzw. mszy trydenckiej.
Kapłan sprawujący mszę w rycie przedsoborowym
Kapłan sprawujący mszę w rycie przedsoborowymFoto: Thoom / Shutterstock.com

Papież Franciszek zakazał odprawiania w kościołach parafialnych mszy po łacinie w liturgii przedsoborowej. W Watykanie opublikowano 16 lipca list papieża, w którym wyznał, że obecna sytuacja go "zasmuca i martwi". Decyzja papieża i wprowadzone zmiany wraz z ograniczeniem możliwości korzystania z tzw. liturgii przedsoborowej zostały zawarte w dokumencie w formie Motu proprio "Traditionis Custodes". Publikacji tej towarzyszy też list Franciszka do biskupów na całym świecie w sprawie liturgii rzymskiej sprzed reformy z 1970 roku. W audycji "Terlikowski na froncie" sprawę komentował Tomasz Rowiński.

Kościół Warszawa ołtarz 1200.jpg
"To wbrew decyzji Benedykta XVI". Ks. prof. Skrzypczak o ograniczeniu liturgii trydenckiej w Kościele

Gość PR24 stwierdził, że z Motu proprio papieża Franciszka wyłania się taki obraz rzeczywistości, w którym "eksperyment" Benedykta XVI, by pogodzić ze sobą "zwaśnione środowiska" tradycjonalistów kościelnych i zwolenników zmian soborowych, się nie powiódł, bo środowiska tradycyjne są "szczególnie zbuntowani" i nie umieli "przyjąć tego dobra, które otrzymali od papieża Benedykta XVI".

Czytaj również:

- Moim zdaniem ten ruch papieża jest wynikiem takiego szerszego planu, spojrzenia, jakie papież ma w Kościele, które też jest bliskie, jest związane z tymi środowiskami liturgicznymi, które tak naprawdę od samego początku były niechętne "Summorum Pontificum" (Motu proprio Benedykta XVI "uwalniające" mszę przedsoborową - red.) - mówił Tomasz Rowiński.

- Jest to taki trochę dziwny dokument, który próbuje nas cofnąć do początku lat 70., stawia pewne diagnozy, które trochę trudno, mimo wszystko, je obronić. Bo naprawdę jest tyle środowisk w różny sposób "zbuntowanych" w Kościele, a akurat są takie badania prowadzone przez amerykańskich socjologów, że to tradycjonaliści są najbardziej przywiązani do nauczania Kościoła - dodał, podkreślając, że "wygląda to na grę polityczną".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:20 PR24_mp3 2021_07_28-20-05-56_Terlikowski.mp3 Tomasz Rowiński o Motu proprio papieża Franciszka "Traditionis Custodes" ("Terlikowski na froncie" / PR24)

* * *

Audycja: "Terlikowski na froncie"
Prowadzi: Tomasz Terlikowski
Gość: Tomasz Rowiński (historyk idei, redaktor naczelny kwartalnika "Christianitas")
Data emisji: 28.07.2021
Godzina emisji: 20.06

Czytaj także

Papież do Polaków: moc Ducha Świętego niech będzie waszą siłą

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 12:53
W trakcie audiencji ogólnej papież Franciszek pozdrowił Polaków i zachęcał, by przyzywali Ducha Świętego z otwartym sercem.
rozwiń zwiń