X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Terlikowski na froncie". Czy synod o Amazonii zrewolucjonizuje Kościół?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 21:35
- Rzeczywiście wieje wiatr historii, wieje wiatr zmian rewolucyjnych w Kościele katolickim na całym świecie. Ten rzymski synod na temat Amazonii jest potwierdzeniem tego, co się na naszych oczach dokonuje - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński. Wraz z dr Sebastianem Dudą dyskutowali na temat rozpoczętego w poniedziałek synodu.
Audio
  • 09.10.19 "Terlikowski na froncie". Dyskusja o synodzie amazońskim
Papież Franciszek otworzył w Rzymie synod o Amazonii
Papież Franciszek otworzył w Rzymie synod o AmazoniiFoto: PAP/EPA/CLAUDIO PERI

W poniedziałek rozpoczął się synod nadzwyczajny na temat Amazonii. Wydarzenie ma trwać trzy tygodnie. Chociaż synod trwa dopiero od 3 dni, już rozpoczęło się kilka istotnych dyskusji. Wśród nich poruszane są między innymi kwestie: tzw. viri probati czyli święceń żonatych mężczyzn, utworzenia formalnej roli dla kobiet w Kościele - liderek wspólnot parafialnych oraz sprawa specjalnego rytu dla Kościoła Amazonii. Sporo czasu poświęca się także dyskusji o ekologii. Dyskutowali o tym ks. prof. Andrzej Kobyliński filozof i etyk z UKSW oraz dr Sebastian Duda, filozof, teolog z "WIĘZI".

Najważniejsze tematy synodu

- Rzeczywiście wieje wiatr historii, wieje wiatr zmian rewolucyjnych w Kościele katolickim na całym świecie. Ten rzymski synod na temat Amazonii jest potwierdzeniem tego, co się na naszych oczach dokonuje. Synod, czyli zjazd, kongres - ten rzymski synod dotyczy naprawdę konkretnych problemów, które występują w Amazonii - mówił ks. prof. Andrzej Kobyliński.

- Synod dotyczy dwóch obszarów tematycznych. Pierwszy obszar to szeroko rozumiana ekologia, [...] a drugi obszar, to są konkretne sprawy dotyczące reformy niektórych aspektów życia kościelnego, także niektórych prawd wiary i moralności, gdy chodzi o ich nowe rozumienie - dodał.

Problem żonatych księży

Tomasz Terlikowski wspomniał na słowa kardynała Christopha Schönborna, który stwierdził, że jeśli synod nt. Amazonii, a później papież, zatwierdzą możliwość święcenia żonatych starszych mężczyzn na kapłanów, także kościoły niemieckojęzyczne to rozważą.

- Dla mnie jest to jasne także, że jeśli mamy tego typu głosy, jak kard. Schönborna, to znaczy jest to traktowane jako oczywistość, że ów synod jest poligonem doświadczalnym - dla całego Kościoła tak naprawdę. Co będzie można wprowadzić w Amazonii, co ewentualnie będzie można wprowadzić w innych Kościołach, nie tylko u Niemców? - mówił dr Sebastian Duda.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji był Tomasz Terlikowski.

Polskie Radio 24/jmo

____________________________

Audycja: "Terlikowski na froncie"

Data emisji: 09.10.2019

Godzina emisji: 20.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kapłaństwo żonatych będzie możliwe? Synod "wytyczy szlaki rozwoju"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 20:30
- W październiku w Rzymie odbędzie się Synod Amazoński, wydarzenie niezwykle ważne dla katolików na całym świecie - mówi w rozmowie z Polskim Radiem 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof i etyk. - Wydaje się, że kwestia dopuszczenia żonatych mężczyzn do kapłaństwa w Amazonii, to kwestia przesądzona - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jest uzielonoświątkowienie Kościoła?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 20:30
- Mamy dzisiaj na świecie 2 miliardy 300 milinów chrześcijan. Ciągle największą grupą wyznaniową są członkowie Kościoła katolickiego, ok. 1 miliard 300 milionów - wyliczał ks. prof. Andrzej Kobyliński. - Ale już tym drugim wyznaniem jest chrześcijaństwo zielonświątkowego - dodał.
rozwiń zwiń