X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Potężny skok i zmiana w filozofii podejścia". Eksperci o modyfikacjach podatkowych Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 10:17
- Chciałbym zwrócić uwagę na podniesienie kwoty wolnej od podatku. Skala tego podniesienia - 30 tys. zł - w odniesieniu do tego, co istniało wcześniej, to jest rzeczywiście potężny skok i zmiana w filozofii podejścia do danin na rzecz państwa - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski. Gośćmi audycji byli także prof. Zbigniew Krysiak oraz prof. Mieczysław Ryba.
Eksperci o zmianach podatkowych Polskiego Ładu: potężny skok i zmiana w filozofii podejścia
Eksperci o zmianach podatkowych Polskiego Ładu: potężny skok i zmiana w filozofii podejściaFoto: piotr_szewczyk/Shutterstock

Wraz z początkiem nowego roku zaczęły obowiązywać zmiany związane z Polskim Ładem. Wiążą się one przede wszystkim z obniżką podatków poprzez zwiększenie kwoty wolnej czy podniesienie drugiego progu podatkowego. Rząd podkreśla, że beneficjentami tej reformy będzie 18 mln Polaków.

Prof. Zbigniew Krysiak ocenił, że pakiet rozwiązań wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu jest kompleksowy i ma kilka perspektyw. Jako jedną z nich wskazał równomierną alokację obciążeń podatkowych.

- Mechanizm w pośredni sposób zasila przez przychody małe i średnie przedsiębiorstwa, a zatem rosną ich zyski i ich potencjał, co z kolei wpływa na rozwój gospodarczy - tłumaczył.

Kwota wolna od podatku

Prof. Jacek Reginia-Zacharski zwrócił uwagę na podniesienie kwoty wolnej od podatku. Jak mówił, "skala tego podniesienia - 30 tys. zł - w odniesieniu do tego, co istniało wcześniej, to jest rzeczywiście potężny skok i zmiana w filozofii podejścia do danin na rzecz państwa".

Przypomniał także, że kwestia kwoty wolnej od podatku jest wątkiem starszym niż Polski Ład. - W związku z tym Prawo i Sprawiedliwość realizuje pewien postulat, który jest obecny w dyskursie polityczno-społecznym przynajmniej od kilu lat - powiedział.

Nastroje społeczeństwa

Z kolei prof. Mieczysław Ryba odniósł się do kwestii społecznych. Jak mówił, "na pewno nie jest tak, że wprowadzenie Polskiego Ładu zostało przyjęte społecznie z entuzjazmem". Wskazał, że zamieszanie i zdenerwowanie ludzi zostało spotęgowane globalną inflacją.

Gość audycji przyznał także, że "trudno by było wprowadzać zmiany w innym momencie niż teraz". - Za rok to by nie miało sensu, bo nikt by nie zauważył realnych pozytywnych efektów w dłużej perspektywie. W dodatku, byłby to rok wyborczy - pełen napięć i emocji - podsumował.

Posłuchaj
49:43 PR24_mp3 2022_01_15-09-08-10.mp3 Prof. Zbigniew Krysiak, prof. Jacek Reginia-Zacharski, prof. Mieczysław Ryba o zmianach podatkowych ("Debata w PR24"/Polskie Radio 24) 

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

Audycja: "Debata w PR24"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Myśli Schumana); prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki); prof. Mieczysław Ryba (KUL)

Data emisji: 15.01.2022

Godzina: 09:05

ng

Czytaj także

Joanna Borowiak o Polskim Ładzie: rząd dotrzymuje słowa danego Polakom

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 09:09
- Rząd Prawa i Sprawiedliwości pokazuje, że dotrzymuje słowa danego Polakom. Chcemy też w tej sytuacji, w której jesteśmy obecnie, złagodzić skutki inflacji. Premier Mateusz Morawiecki ogłosi dzisiaj szczegóły kolejnej tarczy antyinflacyjnej i przedstawi nasze następne propozycje - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Borowiak z Prawa i Sprawiedliwości. Gościem audycji był również Grzegorz Napieralski z Koalicji Obywatelskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Główny ekonomista MF o Polskim Ładzie: powinniśmy patrzeć na całość programu

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 11:19
- Przestrzegam do rozpatrywania zmian wprowadzonych w Polskim Ładzie osobno. Z jednej strony została podwyższona kwota wolna od podatku, z drugiej strony mamy kwestię składki zdrowotnej. To często bywa mylące i prowadzi do błędnych wniosków - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Czernicki, główny ekonomista ministerstwa finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wiele założeń jest sensownych". Gierej o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 09:08
- Wiele założeń w Polskim Ładzie jest sensownych i wydaje się, że mogłoby to zadziałać z korzyścią i dla gospodarki, i dla równego rozłożenia ciężarów na grupy społeczne. Niestety prawica padła ofiarą własnego mechanizmu sprawowania władzy - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Gierej z mPolska24.pl. Gośćmi "Debaty poranka" byli także dr Bartosz Machalica z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego i Mateusz Kosiński z Tygodnika Solidarność.
rozwiń zwiń