X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Łukaszenka stosuje sowieckie metody". Prof. Krysiak o sytuacji na wschodniej granicy UE

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 11:15
- Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, i inne osoby nie zajmują stanowiska w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, nie mówią dobitnie - ocenił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana. - Pojawia się tylko głos pani komisarz, ale ten głos jest bardzo cieniutki. Nie wiadomo, co z tego wynika. To coś oznacza - dodał. Gośćmi "Debaty PR24" byli także prof. Jacek Reginia-Zacharski z UŁ i prof. Mieczysław Ryba z KUL. 
Budowa płotu na granicy polsko-białoruskiej
Budowa płotu na granicy polsko-białoruskiejFoto: AH/ FORUM

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek rozporządzenie przedłużające o 60 dni stan wyjątkowy. O jego wydłużeniu zdecydował wczoraj Sejm. Stan wyjątkowy obowiązuje w prawie 200 miejscowościach przy granicy z Białorusią i ma związek z kryzysem migracyjnym na wschodniej granicy Polski.

pap zybertowicz 1200.jpg
Zybertowicz nt. sytuacji na granicy: część mediów powtarza przekaz Mińska

- Łukaszenka stosuje system, można powiedzieć, sowiecki: dziel i rządź. Metody stosowane przez Stalina stosowane są także dziś - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana. Zdaniem gościa audycji "największym zagrożeniem dla stabilności na granicy, czy też największym niebezpieczeństwem, jest podzielenie". - Nie tylko Polaków, ale także podzielenie czy bierna postawa różnych państw czy osób z Unii Europejskiej - wyliczał rozmówca Jerzego Jachowicza. 

Czytaj także: 

- Do tej pory Angela Merkel ma ponoć bardzo dobre stosunki z Putinem. Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, i inne osoby nie zajmują stanowiska, nie mówią dobitnie. To coś oznacza. Pojawia się tylko głos pani komisarz, ale ten głos jest bardzo cieniutki. Nie wiadomo, co z tego wynika - mówił prof. Zbigniew Krysiak. 

"Atakowane jest społeczeństwo i jego więzi"

- Warto postawić pytanie, o czym rozmawiamy - ocenił prof. Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego. Zaznaczył, że nie lubi określenia "wojna hybrydowa". - Ono stało się wiodące w Europie w okolicach 2014 roku, w związku z wojną na Ukrainie. Mam przypuszczenia, że jest to kolejna, do pewnego stopnia aktywna operacja ze strony Rosji - wskazał.

sejm pap 1200 .jpg
Sejmowy spór wokół stanu wyjątkowego. Badzio: opozycję cechuje infantylizm

- Wróćmy do tego, czym jest wojna: to działanie przemocowe realizowane przez podmiot lub podmioty przeciwko innym podmiotom lub innemu podmiotowi. Tradycyjnie celem działań były dwa elementy: państwa jako struktury i społeczeństwa jako kościec. Jeżeli mówimy o tej klasyfikacji, uwzględniającej hybrydowość, to można powiedzieć, że doszło do przesunięcia akcentów na stronę społeczeństwa - mówił. - Atakowane jest społeczeństwo, jego więzi i to, co stanowi kościec funkcjonowania narodów i państw. Ataki, które teraz mamy, obliczone są na destabilizację instytucji państwowych, zastraszenie społeczeństw i ich rozbicie. I to się dzieje - wywodził prof. Reginia-Zacharski. 

"Wojna narzędziem osiągnięcia celów"

- Sytuacja jest bardzo trudna, a zachowanie opozycji - skandaliczne - mówił w "Debacie PR24" prof. Mieczysław Ryba. - Pamiętajmy, idąc tropem wywodu prof. Krysiaka, że cały czas w tej trudnej sytuacji, jaką mamy na wschodniej granicy, mamy do czynienia z kreowaniem złego wizerunku Polski i rządu polskiego przez czynniki unijne. Jeśli skleimy to, co robi opozycja, z tym, jak to rezonuje w Unii i jaki obraz Polski się jawi, to oczywiście wypowiedź tej jednej komisarz, pozytywna w kontekście polityki polskiej na granicy białoruskiej, niewiele zmienia - wskazał naukowiec. 

Czytaj także

- Osiąga się cele polityczne, a wojna jest tylko narzędziem, by je osiągać. Można postawić pytanie, ile z tych celów pierwotnych Putin już osiągnął. Uderzanie w momencie zagrożenia w polskich żołnierzy, w politykę obronną państwa to najbardziej szkodliwa rzecz, jaką można sobie wyobrazić - podsumował prof. Mieczysław Ryba.

Posłuchaj
48:11 Jachowicz--PR24_mp3 2021_10_02-09-09-30.mp3 Prof. Zbigniew Krysiak, prof. Jacek Reginia-Zacharski i prof. Mieczysław Ryba o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej ("Debata PR24")

Więcej w nagraniu. 

Audycja: "Debata PR24"

ProwadzącyJerzy Jachowicz

Goście: prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Myśli Schumana), prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki), prof. Mieczysław Ryba (KUL)

Data emisji: 2.10.2021

Godzina emisji: 9.06


mbl

Czytaj także

Ylva Johansson o Białorusi: agresywne działania zdesperowanego reżimu mają zdestabilizować sytuację w UE

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 06:58
- To agresja ze strony Aleksandra Łukaszenki, by zdestabilizować sytuację w Unii - tak mówiła o sytuacji na granicy z Białorusią unijna komisarz do spraw wewnętrznych w wywiadzie dla brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej. Ylva Johansson spotkała się wczoraj w Warszawie z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

17-letnia imigrantka z Konga uratowana. To zasługa SG i strażaków

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 07:04
Gdyby nie nasi strażacy i funkcjonariusze Straży Granicznej, 17-letnia migrantka z Konga zmarłaby na bagnach z wychłodzenia. W szpitalu okazało się, że jest w stanie hipotermii. Dziś czuje się lepiej i czeka na azyl w jednym ze strzeżonych ośrodków dla uchodźców - informuje dziennik "Fakt".
rozwiń zwiń