X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Trwa wewnętrzna walka talibów z ISIS". Prof. Jabłoński o sytuacji w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 10:40
- Być może Afganistan buduje porządek społeczny oparty na swoich ideałach, które możemy krytykować i nie pozwalać na zbrodnie, ale powinniśmy uznać, że może trwa próba zbudowania porządku, który nie będzie zagrażać światu -  mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński z KUL. Gośćmi audycji byli też: dr Marek Kawa z Uczelni Korczaka w Warszawie oraz Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/cosimoattanasio - Redline

Goście PR24 rozmawiali o sytuacji w Afganistanie oraz o tym, czy ostatnie zamachy w tym kraju, w których zginęła ponad setka ludzi, są zapowiedzią tego, że Afganistan stanie się "żywym wulkanem" przemocy i terroryzmu.

Prof. Arkadiusz Jabłoński z KUL powiedział, że na obecną chwilę istnieje kłopot wewnątrz samego Afganistanu, bo to co się wydarzyło było działaniem mniej związanym z talibami i próbą przejmowania przez nich władzy, a bardziej rywalizującymi z nimi przedstawicielami państwa islamskiego.

"Spór wewnętrzny"

- Tego co Amerykanie nazywają ISIS czyli odłam państwa islamskiego. Oni są o wiele bardziej radyklani, to jest raczej pewien spór wewnętrzny. Czy oni rozleją się poza granice Afganistanu, tego nie wiadomo. Pytanie jest też takie, jaki punkt widzenia mają sami Afgańczycy - pytał prof. Arkadiusz Jabłoński.

Stany Zjednoczone przeprowadziły atak odwetowy za niedawny zamach w Kabulu. Wystrzelona z drona bomba miała zabić członka miejscowej filii ISIS, odpowiedzialnego za zorganizowanie czwartkowego ataku na lotnisku. Zamachowiec samobójca zabił wówczas 170 Afgańczyków i 13 amerykańskich żołnierzy.


1200 talibowie forum.jpg
Szef BBN nie pozostawia złudzeń: jestem pesymistą co do dalszego rozwoju sytuacji w AfganistanieDr Marek Kawa z Uczelni Korczaka w Warszawie zauważył, że na naszych oczach realizuje się najczarniejszy scenariusz. Atak terrorystyczny na lotnisku w Kabulu, w którym zginęli młodzi Amerykanie wymusił reakcję i kontratak z drona także na potrzeby polityki wewnętrznej USA.

"Biden nie nadąża"

- To najczarniejsze dni dla obecnej administracji, mamy słabą komunikację, a sam prezydent Joe Biden i fizycznie i mentalnie nie nadąża z reakcjami. Mamy bardzo silną falę koronawirusa w USA i fatalne wyniki finansów państwa, powodują one dodatkowo problemy wewnętrzne w Stanach Zjednoczonych, a wiceprezydent tego kraju przebywa w Azji - przypomniał dr Marek Kawa dodając, że nadzieje łączone z Joe Bidenem odchodzą do lamusa.

Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej zauważył z kolei, że w obszarze polityki wojskowości obserwujemy "ogromną wtopę" USA. Dodał, że samo wycofanie się Amerykanów z Afganistanu powinno przebiegać w innej kolejności, a to w jaki sposób się ono odbyło jest przykładem klęski cywilizacji zachodniej.

"Dżihadyści nie wycofają się"

- Ten sukces w konfrontacji z cywilizacją zachodnią jest zachętą i paliwem dla rozmaitych organizacji terrorystycznych, które są zmotywowane by dalej działać, a amerykańska akcja z udziałem jednego drona nie spowoduje iż różnej maści dżihadyści w tym Rosja, wycofają się z walki - powiedział Miłosz Manasterski.

Czwartkowy zamach nie przerwał prowadzonej w Afganistanie ewakuacji obywateli krajów NATO oraz części Afgańczyków. Do tej pory Zachód wywiózł z kraju 110 tysięcy osób, ale wiadomo, że do czasu zakończenia operacji 31 sierpnia nie uda się wywieźć wszystkich chętnych.


Posłuchaj
50:57 PR24 2021_08_28-09-06-39.mp3 Prof. A. Jabłoński, dr M. Kawa i M. Manasterski o sytuacji w Afganistanie ("Debata w PR24")

***

Audycja: "Debata w PR24")

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL), dr Marek Kawa (Uczelnia Korczaka w Warszawie), Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna)

Data emisji: 28.08.2021

Godzina: 09:06 

Czytaj także

"Wyśledzimy was i zapłacicie za to". Joe Biden zapowiada odwet na ISIS za zamach w Kabulu

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 00:29
Amerykański prezydent Joe Biden zapowiedział kontynuację operacji ewakuacji obywateli USA i ich współpracowników z Afganistanu. - Nie damy się zastraszyć terrorystom. Nie pozwolimy, by przerwali naszą misję - podkreślił. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biden krytykowany po zamachach w Kabulu. Jego notowania w sondażach znacznie spadają

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 17:57
Prezydent USA Joe Biden w ogniu krytyki po zamachach w Kabulu. Sposób przeprowadzenia ewakuacji Afganistanu krytykują nawet Demokraci, a niektórzy politycy Partii Republikańskiej wzywają prezydenta USA, by podał się do dymisji. Wyraźnie spadły także notowania Joe Bidena w sondażach.
rozwiń zwiń