X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Podziały w USA. Artur Wróblewski: Joe Biden ma szansę żeby je zmniejszyć, bo jest konformistą

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 10:20
- Joe Biden ma szansę żeby zmniejszać te podziały. Upatruje je w jego zdolności do dostosowywania się. Jak przeanalizujemy jego karierę od 1970 roku to widzimy perfekcyjny konformizm. Przejawia się to między innymi w tym, że zmienił on we wszystkich ważnych kwestiach swoje poglądy - powiedział o sytuacji w Stanach Zjednoczonych amerykanista, Artur Wróblewski. Gośćmi w "Debacie PR 24" byli także prof. Jacek Reginia-Zacharski i Miłosz Manasterski.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com /CCO public/

W środę odbyła się ceremonia zaprzysiężenia Joe Bidena na 46. prezydenta USA. W wydarzeniu nie wziął udziału Donald Trump. Wielu obserwatorów i dziennikarzy krytykuje jego postać i zachowanie. Ma to związek między innymi z wydarzeniami z 6 stycznia, kiedy to zwolennicy urzędującego jeszcze wówczas prezydenta wtargnęli do siedziby Kongresu Stanów Zjednoczonych. W wyniku zamieszek zginęło pięć osób. Komentatorzy zwracają uwagę na to, że w związku z zaognianiem narracji wobec Trumpa społeczeństwo amerykańskie bardzo się podzieliło.

1200_Biden_Trudeau_PAP_Forum.png
Pierwsza zagraniczna wizyta Joe Bidena. "Ma posunąć do przodu proces przywracania przyjaźni"

"Pogłębiona szczelina w społeczeństwie"

Prof. Jacek Reginia-Zacharski zwraca uwagę na to, że z powodu dużego podziału społeczeństwa, przed Joe Bidenem stoi bardzo duże wyzwanie. - To, co się wydarzyło u schyłku kadencji Donalda Trumpa istotnie pogłębiło szczelinę biegnącą przez amerykańskie społeczeństwo. Myślę, że dodatkowo problem polega na tym, że pojawiły się wszelkie dane ku temu, aby stworzyć mit założycielski dla bardzo głęboko niechętnych administracji Bidena. Tutaj przed Joe Bidenem wielka praca, którą nie wiadomo czy będzie chciał wykonywać - powiedział.

- Warto postawić pytanie z której strony wieje silniejszy wiatr. Myślę, że tam Joe Biden będzie pod silniejszą presją. Z drugiej strony rozumiem, że Trump nie jest już prezydentem ale pamiętajmy, że ciągle jest. Trwa procedura impeachmentu i to jest chyba błąd demokratów. Zobaczymy co zrobi Trump, a ma dużo czasu żeby wykonać ruchy. Nie jest to człowiek, który dostaje lanie i zamyka się w pokoju. W związku z tym w USA bardzo dużo będzie się jeszcze działo - ocenił.

"Perfekcyjny konformizm"

Zdaniem Artura Wróblewskiego Joe Biden ma szansę na zmniejszenie podziału ze względu na łatwość zmieniania poglądów.

- Joe Biden ma szansę żeby zmniejszać te podziały. Upatruje je w jego zdolności do dostosowywania się. Jak przeanalizujemy jego karierę od 1970 roku to widzimy perfekcyjny konformizm. Przejawia się to między innymi w tym, że zmienił on we wszystkich ważnych kwestiach swoje poglądy. Był konserwatystą, a wyewoluował w kierunku lewicowych poglądów. Zazwyczaj jest odwrotnie. Człowiek za młodu jest socjalistą, a w późniejszym wieku staje się konserwatystą. U niego proces ten przebiegał odwrotnie dlatego, że się dostosowywał - powiedział.

Czytaj więcej:

- Dlatego być może będzie chciał zrobić pewne gesty i zaadresować je do 74 milionów obywateli, którzy głosowali na Donalda Trumpa. On jeszcze nawet w 2019 roku zmieniał poglądy dotyczące np. kary śmierci. Kiedyś był za karą śmierci, a obecnie jest przeciwny. Niestety w polityce trzeba być elastycznym. On jest wybitnie elastyczny i miejmy nadzieję, że ten pragmatyzm nie przesłoni mu ideologia, a niestety czasami lubi się nią kierować jak w przypadku polityki klimatycznej - zaznaczył amerykanista.

dymy klimat stock 1200.jpg
Powrót USA do porozumienia paryskiego. "Za tą decyzją stoją inwestycje warte biliony dolarów"

Rola mediów społecznościowych

Miłosz Manasterski zwraca uwagę sposób konstruowania przez Joe Bidena jego administracji. Zdaniem publicysty wyzwaniem będzie także rozwiązanie kwestii blokad niektórych treści w mediach społecznościowych. - Jak przyglądamy się temu jak został skonstruowany zespół Białego Domu to widzimy, że stało się to kluczem jak największych mniejszości etnicznych. Dobór jest taki żeby każdy w Stanach mógł powiedzieć, że ma w ekipie prezydenta kogoś kto mu jest bliski. Pytanie czy to kryterium jest doborem fachowców, czy aby zgromadzić sobie ekipę która będzie usprawiedliwieniem dla walki z elitaryzmem - powiedział.

Posłuchaj
50:32 _PR24_AAC 2021_01_23-09-06-31.mp3 prof. Jacek Reginia-Zacharski, Artur Wróblewski i Miłosz Manasterski o sytuacji w USA ("Debata w PR 24")

- Intryguje mnie kwestia rozwiązania spraw z mediami społecznościowymi. One teraz zagrały na korzyść Joe Bidena i jego kandydatury. Natomiast teraz już się tak nie cieszą i muszą się zastanowić jak w przyszłości korporacje, które rządzą mediami społecznościowymi im nie wywinęły takiego numeru, np. cenzurując ich wpisy. Wpływa to także na naszą sytuacje, gdzie blokowane są polskie treści - ocenił publicysta.

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

***

Audycja: "Debata w PR24"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, Uniwersytet Łódzki), Miłosz Manasterski (publicysta, Agencja Informacyjna), dr Artur Wróblewski (amerykanista, Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 23.01.2020

Godzina: 09.06 

dz

Czytaj także

"Od czterech lat nazywano go twitterowym prezydentem". Ekspert o strategii komunikacyjnej Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 16:09
- On, zamiast kanałów oficjalnych Białego Domu, używał Twittera do ogłaszania swoich postanowień, swoich rozporządzeń - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Raszka, ekspert ds. marketingu politycznego USA, komentując strategię komunikacji byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakóbik: NS2 staje się trędowaty, USA objęły go takimi sankcjami jak Iran, mogą być rozszerzane w nieskończoność

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 14:30
- Amerykanie są gotowi wprowadzać kolejne rozwiązania, które będą blokowały Nord Stream 2. Rozszerzyli sankcje o wachlarz prawny, który pozwala sankcjonować NS2 tak, jak jest objęty sankcjami Iran – to znaczy wykluczać z rynku podmioty, które są w niego zaangażowane, dopisywać nowe i bez końca ścigać kolejne elementy architektury NS2, tak by ten projekt nie mógł powstać. Dlatego właśnie projekt NS2 jest trędowaty. Nikomu nie będzie się opłacało nawet zbliżyć do tego przedsięwzięcia. O to chodzi w sankcjach, które będą podtrzymywane przez administrację Joe Bidena – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porozumienie między USA a talibami. Biały Dom: dokonamy przeglądu umowy

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 01:20
"Stany Zjednoczone dokonają przeglądu porozumienia pokojowego osiągniętego z talibami w ubiegłym roku" - poinformował w oświadczeniu Biały Dom po rozmowie telefonicznej doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivana z jego afgańskim odpowiednikiem.
rozwiń zwiń