X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Weto Polski i Węgier dla budżetu UE. Wróblewski: opozycja nie rozumie gry, jaką prowadzą Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 10:33
- Niemców zirytowało stworzenie inicjatywy Trójmorza. Z tego punktu widzenia prowadzą pewną grę. Jeśli byłaby dobra intencja z ich strony, mogliby wyrzucić słowo "praworządność" z budżetu unijnego. Posłowie opozycji chyba w większości tego nie rozumieją - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego). Gośćmi audycji byli też prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki)) i Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna). 
Audio
  • Artur Wróblewski, Miłosz Manasterski i prof. Jacek Reginia-Zacharski w rozmowie na temat weta dla budżetu UE na lata 2021-2027 (Debata w PR24)
KE ostrzega, że w razie fiaska negocjacji budżetowych, konieczna będzie redukcja funduszu spójności UE
KE ostrzega, że w razie fiaska negocjacji budżetowych, konieczna będzie redukcja funduszu spójności UEFoto: Hadrian/ Shutterstock

Rozmowa dotyczyła weta Polski i Węgier dla unijnego budżetu. Państwa członkowskie UE nie osiągnęły w ubiegły poniedziałek jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z tzw. praworządnością. Rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

"Otwarte furtki"

W czwartek premierzy Polski i Węgier Mateusz Morawiecki oraz Viktor Orban we wspólnej deklaracji podtrzymali stanowisko ws. budżetu UE na kolejnych siedem lat. - Musimy dbać o spójność UE, ona jest również zaszyta w tym prawie weta, którego my, jeśli będzie taka potrzeba, nie zawahamy się użyć; nie tylko dla dobra Węgier, dla dobra Polski, ale dla dobra całej Unii Europejskiej - mówił w Budapeszcie premier Mateusz Morawiecki. Viktor Orban zaznaczał, że Węgry nie przyjmą propozycji, która byłaby nie do przyjęcia dla Polski.

Sebastian Kaleta _1200.jpg
Budżet UE a praworządność. Kaleta: bocznymi drzwiami próbuje się wprowadzać bezprawny mechanizm

- Nie ma wątpliwości o co chodzi w tzw. "powiązaniu praworządności". Już w lipcu mówiło się, że to pewien rodzaju kompromis. W listopadzie ta rzeczywistość jest jednak inna. Wydaje się, że taka była intencja, aby zostawić tu otwarte furtki. W tej sprawie wszyscy mają rację. Rację ma premier Morawiecki wiele racji mają środowiska zbliżone do ministra Zbigniewa Ziobro, że ten zapis o praworządności stwarzał pewne ryzyko - stwierdził prof. Jacek Reginia-Zacharski.

Czytaj także:

Jego zdaniem "najbardziej prawdopodobny jest scenariusz prowizorium. W wymiarze procentowego udziału na pewno nie jest ono dla Polski niekorzystne".

"Pod pręgierzem"

Jak podkreślił Miłosz Manasterski, "mimo wszystko w opozycji są ludzie inteligentni, bystrzy i znają specyfikę Brukseli. Tam jest wiele osób świadomych tego, w co grają. Chcą uzależnić Polskę od dobrej lub złej woli Niemiec i Brukseli". - Chcą nas po prostu sprzedać za fundusze unijne - ocenił.

Mateusz Morawiecki pap 1200.jpg
Mateusz Morawiecki wysłał drugi list do szefowej KE, podtrzymał groźbę weta

- Polska i Węgry dzisiaj są pod pręgierzem, ale to nie znaczy, że później to nie będzie każdy inny kraj europejski, może poza Niemcami i Francją - dodał. 

Czytaj także:

Artur Wróblewski podkreślał, że opozycja nie jest do końca świadoma swych działań ws. weta Polski i Węgier, ponieważ jej głównym celem jest odzyskanie władzy w Polsce. Wskazał również, że nie dostrzega ona tego, jak postępuje prezydencja niemiecka wobec Polski. - Niemców zirytowało stworzenie inicjatywy Trójmorza. Z tego punktu widzenia prowadzą pewną grę. Posłowie opozycji chyba w większości tego nie rozumieją - stwierdził.

- Niemcy niewątpliwie naruszają prawo traktatowe, są nieszczerzy i manipulują sytuacją. Jeśli byłaby dobra intencja z ich strony, mogliby wyrzucić słowo "praworządność" - zaznaczył politolog.

Posłuchaj
50:11 PR24_MPLS 2020_11_28-09-06-19.mp3 Artur Wróblewski, Miłosz Manasterski i prof. Jacek Reginia-Zacharski w rozmowie na temat weta dla budżetu UE na lata 2021-2027 (Debata w PR24)

W audycji również o atakach na św. Jana Pawła II i Kościół katolicki w Polsce.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Debata w PR24"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Goście: Artur Wróblewski (politolog, Uczelnia Łazarskiego), prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, Uniwersytet Łódzki) i Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna)

Data emisji: 28.11.2020

Godzina: 09.06 

PAP/IAR/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Budżet UE a praworządność. Publicysta: weto Polski ma charakter czysto taktyczny

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 15:07
- Jesteśmy za wetem, ale rządu nie stać na to, by powiedzieć budżetowi unijnemu "nie" na stałe i znaleźć się na kompletnym marginesie. Weto ma zatem charakter czysto taktyczny - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Osiecki ("Dziennik Gazeta Prawna").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Pietrzak: Polska i Węgry wytyczają ścieżkę

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 14:27
- Przyjdzie okres opamiętania pośród takich państw, jak chociażby Portugalia, Hiszpania, Grecja czy Irlandia, które też będą dotknięte rządami monopartii niemieckiej w Brukseli. Wydaje mi się, że wszyscy po kolei będą mieli tego dosyć. Polacy i Węgrzy wytyczają ścieżkę dla całej Europy - mówił w Polskim Radiu 24 komentator, publicysta i satyryk Jan Pietrzak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ: Polska i Węgry nie zgodzą się na arbitralne rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 21:55
- Oświadczenie premierów Polski i Węgier, Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana dotyczące budżetu UE jednoznacznie potwierdza, że nasze kraje mają w tej sprawie bardzo podobne stanowisko i nie zgodzą się na arbitralne rozwiązania - powiedział w czwartek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
rozwiń zwiń